Nigerijská centrální banka stanovila datum pilotního programu CBDC

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Nigerijská centrální banka (CBN) byla po většinu roku 2021 v titulcích novin kvůli svým opatřením proti kryptoměnám. Přesto tato instituce tento týden zdvojnásobila své investice a výzkum základní technologie kryptografie, blockchainu, a stanovila jasné datum pilotního programu své digitální měny centrální banky (CBDC) poháněné blockchainem.

Pilotní projekt GIANT

Dne 1. října CBN údajně spustí pilotní schéma pro “GIANT” – projekt CBDC vyvíjený od roku 2017, který běží na open-source blockchainu Hyperledger Fabric.

Rakiya Mohammed, ředitel informačních technologií CBN, uvedl, že banka by mohla provést ověření konceptu do konce roku 2021. Na webináři se zúčastněnými stranami tento týden zástupci CBN údajně zdůraznili, že si tato instituce nemůže dovolit zůstat pozadu, zatímco drtivá většina centrálních bank po celém světě pokročila s vlastním výzkumem a vývojem CBDC.

Motivy pro CBDC

Mezi motivy uváděnými pro tento projekt CBN uvedla, že CBDC by byl přínosný pro řízení makroekonomiky a růstu, podporu přeshraničního obchodu a finanční začleňování.

Potenciální přínosy by se podle názoru CBN mohly ještě rozšířit, a to od vyšší efektivity plateb a převodů, lepší transmise měnové politiky, lepšího výběru daní a usnadnění cílených sociálních politik.

Další se připojili

Vedle CBN i Bank of Ghana letos v létě rychle směřovala k pilotní fázi vlastní digitální měny centrální banky. Země se staví do pozice průkopníka ve vývoji CBDC na kontinentu a digitální měny emitované centrální bankou považuje za nadřazené a méně rizikové než decentralizované kryptoměny.

Ostražitost Ghany vůči kryptoměnám je však zastíněna agresivnějšími opatřeními Nigérie, která mimo jiné zakázala komerčním bankám a dalším finančním institucím obsluhovat kryptoměnové burzy. Navzdory tomu zůstalo v zemi přijetí Bitcoinu a peer-to-peer obchodů s BTC na vysoké úrovni.

Závěr

CBDC se šíří velmi rychle. A vypadá to, že každá země má podobné motivy k jejímu zavedení. Co myslíte? Zavede se i zde digitální koruna? Nebo máte k tomuto trendu jiný názor? Napište nám jej do komentáře.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel K.

Otázkou je, jestli tu nebude dřív digitalni €? A jestli by digitální koruna měla smysl (s ohledem na to, že nápady tu máme dobré, ale jejich převedení do praxe nebývá silná stránka).

spot_img