Proč militantní Hamás obrací pozornost ke kryptoměnám?

0
(0)

Hamás – palestinské militantní hnutí považované řadou světových států za teroristickou organizaci, otevřeně přiznává upření pozornosti ke kryptoměnám jako efektivnímu nástroji finančních operací, a znovu oživuje historický argument zarytých odpůrců kryptoměn, že digitální měny jsou především zbraní v rukou zločinců a teroristů.

Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma

Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma pojmenované po šejchu Izz ad-Dín al-Kassámovi, jsou ozbrojené křídlo Hnutí islámského odporu neboli Hamás. Své aktivity soustřeďují především na utajené útočné operace namířené proti znepřátelenému státu Izrael, jež je od druhé poloviny dvacátého století v neutichajícím a složitém politicko-vojenském územním sporu.

Přesto, že v roce 2006 vyhrál Hamás legitimní volby do palestinské národní správy, je především Izraelem a spojeneckými západními státy (jako je USA a země EU) označován za teroristickou organizaci.
Po vypuknutí arabského jara v letech 2010-2011 navíc Hamás ztratil i náklonnost dřívějších podporovatelů včetně Iránu, a přišel tak o významnou část svých finančních zdrojů.

Oblíbeným způsobem boje západních zemí s obdobně strukturovanou organizací bývá přerušení všech možných penězovodů, kterými proudí finanční prostředky do i vně organizace. Těmi bývají nejčastěji samotní Palestinci v regionu, nebo Palestinci žijící například v USA, jichž je podle odhadů většina.
Izraelské tajné služby navíc tvrdí, že nejvlivnějším sponzorem Hamásu je Turecko, na jehož území je několik velikých firem, prokazatelně napojeno na špičky vedení organizace. Turecko podobné zprávy nekomentuje.

V posledních letech, se stále pokračujícím vyjednáváním o vstupu Turecka do EU, roste i tlak na zastavení podpory Hamásu a hnutí hledá nové způsoby jak provádět transakce tak, aby nebyly sledovány a znesnadňovány protistranou. Nyní otevřeně zvažuje kryptoměny.

Přečtěte si také: Kryptoměny zabíjí a podporují terorismus

Kryptoměny jako nástroj terorismu?

Abu Obaida – mluvčí zmíněných kassámských brigád v rozhovoru pro deník Asia Times prohlásil, že přechod z tradičních nástrojů pro finanční operace ke kryptoměnám, považuje vzhledem k rostoucímu zahraničnímu tlaku na podporovatele Hamásu za nezbytný. Zároveň se objevila informace, že katarská vláda, jeden z nejvýznamnějších sponzorů organizace, z různých zdrojů obdržela veliké finanční dary, které mají být údajně využity právě pro přesun do digitálního prostředí kryptoměn. Tím militantní hnutí obejde snahy Izraele a získá tak velmi těžko napadnutelný systém pro kontrolu financování svých vojenských operací.

V rozhovorech pro Asia Times ovšem náhodní obyvatelé pásma Gazy, kde je situace Izraelsko-palestinského konfliktu dlouhodobě nejvážnější, uvádějí, že migrace do kryptoměnového ekosystému, je vzhledem k rostoucí kontrole a znesnadňování pohybu financí čím dále tím častějším řešením. Země doposud nemá žádné zákony ani regulační nástroje, které by podobný přesun znemožňovaly, a tak se můžeme v budoucnu stejně jako ve Venezuele dočkat masového přechodu z lokálních peněz na kryptoměny.
Stejný nástroj jako Hamás, tak využívají i obyčejní Palestinci, kteří pomocí něj hradí své každodenní potřeby.

Již dříve jsme psali: Hnutí islámského odporu Hamás zkouší financovat své aktivity i pomocí Bitcoinu

Na obou příkladech se ukazuje neutralita kryptoměn, jež plní svůj účel v různých podmínkách, jako je hrazení zboží běžné potřeby, i financování vojenských operací namířených proti jinému státu.

Bitcoin ani jiná kryptoměna, stejně jako většina technologií, nenese apriorní kladné či záporné znaménko, a stává se zbraní nebo záchranou až podle dlaní, které jej drží.

Co číst dále?

[KRÁTKÁ ZPRÁVA] Šéf Twitteru má novou bezpečnou peněženku – Je jí český Trezor!

Zdroj:
beincrypto.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img