Izrael bude zdaňovat kryptoměny jako majetek

0
(0)

Izraelský daňový úřad (ITA) začátkem týdne potvrdil v odborném oběžníku, že země bude zdaňovat kryptoměny jako majetek. Toto prohlášení ukončuje dlouhé období napětí a nejistoty, ve kterém do teď žili izraelští krypto nadšenci. Daňový úřad naznačil, že kryptoměny nejsou stejné jako fiat měny. 

Daňový úřad vydal 12. ledna návrh v tamním oběžníku, který se vztahoval na virtuální měny podle této definice:

“Tyto měny budou považovány za aktiva a výnosy z jejich prodeje budou klasifikovány jako kapitálové výnosy.” 

Výše daní

V závěrečné verzi oběžníku se píše, že krypto bude zatíženo daní z kapitálových výnosů, která v Izraeli bude pro soukromé investory 25 % a 47 % hraniční sazbou pro podniky.  Informovala o tom izraelská tisková agentura Haaretz.

Izraelská daň z přidané hodnoty (DPH) se nebude uplatňovat pro jednotlivce, protože  kryptoměny se považují za nehmotný majetek používaný pouze k investičním účelům. Podniky naopak budou muset DPH zaplatit. V dokumentu se také uvádí, že těžaři budou pro účely DPH klasifikováni jako “prodejci”.

Šajar Strauss, advokát v izraelské advokátní kanceláři Ziv Sharon & Company, nesouhlasí  s touto novou definicí. Haaretz uvádí:

“Postoj agentury ignoruje ekonomické skutečnosti. Podle daňového úřadu teď investování do exotické měny některého tichomořského ostrova, kterou není možné použít v Izraeli a mnohých dalších zemích, splní definici měny. Proto má nárok na osvobození od daně.  Investování do digitální měny ale ne.”

Regulace ICO

V lednu zároveň izraelské daňové úřady vydaly oznámení všem investorům do kryptoměn a zainteresovaným stranám v kryptosvětě o svých záměrech zdanit ICO. Všichni dotčení  měli 2 týdny na zaslání svých připomínek.

V oznámení úřady uvedly, že projekty ICO, které získaly více než 15 milionů Nových izraelských šekelů (přibližně 4,3 milionu dolarů), musí dodržovat obecné zásady vedení účetnictví a peníze z prodeje mincí se musí danit.

Na závěr

Je důležité poznamenat, že izraelská vláda hledá způsoby, jak danit kryptoměny už od roku 2013. I když úřady zveřejnily oficiální prohlášení, není to konec příběhu. Úředníci se stále snaží formulovat zákony tak, aby si i nadále udrželi vliv na izraelský kryptoprostor.

Zatímco státy jako Španělsko či některé další země vytvářejí daňové úlevy a právní předpisy, které by ulehčily šíření kryptoměn, Izrael zvolil opačný přístup.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img