Obchodování s kryptoměnami a daně v některých zemích EU

5
(1)

Ředitel centrální banky v Portugalsku Hélder Rosalino uvedl, že žádnou kryptoměnu nepovažuje za měnu nebo zákonné platidlo a naznačil, že Portugalská centrální banka zastává podobnou pozici.

Jeho názory jsou v souladu s názory mnoha zemí po celém světě, včetně USA, kde kryptoměny nemají status zákonného platidla v žádné jurisdikci.

Ministr financí Portugalska Mario Centano v prosinci loňského roku řekl, že se usiluje o evropské regulační usměrnění, týkající se kryptoměn. Jde o skupinu devatenácti ministrů financí zemí EU, kteří se setkávají jednou měsíčně s cílem hovořit o důležitých hospodářských a měnových politikách, realizovaných v celé EU. Ministři financí z Francie, Německa a Spojeného království navrhli, aby regulace kryptoměn byla koordinována na globální úrovni. Nyní se soustředí na diskusi, jenž se bude konat na nejbližší schůzi G20 v Buenos Aires v Argentině.

Ripple efekt na bankovní transakce

Společnost Santander v Portugalsku, čtvrtá největší portugalská banka, začala používat technologii Blockchain na snížení nákladů a zefektivnění přeshraničních platebních transakcí.

Portugalští regulátoři v současnosti vytyčují a hledají koordinované regulační řešení pro kryptoměny. Mezitím se však extrémní volatilita stala záminkou pro strašení portugalských bank, jenž nemá konce.

Burzy omezují své zákazníky

Když v prosinci 2017 cena Bitcoinu vyskočila o 100 % na 20 tisíc dolarů a následně klesla o 50 %, banka Santander svým zákazníkům zablokovala transakce vedoucí z a na kryptoburzy.

Reakcí na to je, že více než 1 000 zákazníků podepisuje petici, v níž se uvádí, že banka se odchýlila od rozvojové finanční inovace a ignorovala výrazný technologický posun směrem k technologii Blockchain na celém světě. Někteří zákazníci dokonce podali stížnosti na DECO – organizaci na ochranu spotřebitele v zemi.

Banka Santander se podvolila

Pod tlakem ze strany zákazníků banka Santander změnila svou politiku o zastavení kryptoměnových transakcí.

“Zavázali jsme se k vytvoření vedoucího mezinárodního platebního ekosystému Blockchain, který představuje celosvětově významnou příležitost pro urychlení zahraničních plateb.”

Vysvětlil José Luis Calderón, globální ředitel společnosti Santander Global Transaction Banking. Společnost Banco Santander z UK začala pracovat s American Express a Ripple, aby americkým obchodním zákazníkům umožnila okamžité a dohledatelné zahraniční platby, prostřednictvím sítě RippleNet.

“Spolu s firmami American Express a Santander děláme obrovský krok vpřed, abychom vyřešili problémy s pomalými přeshraničními platbami, se kterými se zákazníci setkávají,”

prozradil Brad Garlinghouse, generální ředitel společnosti Ripple.

V roce 2012 společnost Ripple prohlásila, že chce nabídnout “bezpečné, okamžité a téměř bezplatné globální finanční transakce jakékoliv velikosti bez zpětných plateb”. Podporuje tokeny reprezentující fiat měny, kryptoměny, komodity nebo jakékoliv jiné hodnotové jednotky.

V současnosti Ripple vyžaduje, aby transakce nastala mezi dvěma stranami: regulována finanční instituce “drží finanční prostředky a spravuje zůstatky jménem zákazníků”, zatímco “tvůrci trhu”, jako jsou hedgeové fondy, poskytují likviditu v měně, s kterou chtějí obchodovat. Kromě Banco Santander již více než 100 bank a platebních sítí přijalo technologii RippleNet jako zúčtovací infrastrukturu.

Žádné zdanění osobních příjmů z kryptoměn

V souvislosti s tím, že společnost Banco Santander v Portugalsku začala znovu přehodnocovat schopnost svých zákazníků obchodovat na zahraničních kryptoburzách, přišla jedna dobrá zpráva:

Zdanění příjmů fyzických osob se v Portugalsku nevztahuje na zisky z kryptoměn. Nedávné závazné rozhodnutí portugalské daňové správy říká, že zisky z prodeje kryptoměn nejsou v Portugalsku zdaněny, pokud individuální daňový poplatník nevykonává podnikatelskou nebo profesionální činnost a v tomto kontextu nabude zisk. Daňová správa uznává, že tento prodej není zdanitelný jako osobní příjem, kapitálový příjem nebo kapitálové zisky.

“Pokud daný daňový poplatník nevykonává aktivní obchodní činnost nebo obchody týkající se kryptoměn, příjmy z prodeje nebo nákupu kryptoměn nepodléhají dani v souvislosti s kódem PIT.”

Zdůraznil Rogerio Ferreira, hlavní daňový poradce v mezinárodní advokátní kanceláři Rogerio Fernandes Ferreira & Associados.

Kdy se může danit?

Zdanění se může uskutečnit pouze tehdy, pokud se jedná o obchodní nebo profesionální činnost.

“Portugalsko neúčtuje přeshraniční daň, jako alternativu k dani z příjmů fyzických osob,”

dodal Ferreira.

Jelikož portugalští daňoví poplatníci provádějí transakce s kryptoměnami na zahraničních kryptoburzách, mohou podléhat zahraničním daním uloženým cizí zemí. Mají ale možnost daň minimalizovat nebo odstranit na základě smluv o dani z příjmů.

Co na to EU?

Evropská komise nedávno připravila návrh daňové legislativy o digitálním hospodářství, která vyžaduje spolupráci s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a dalšími mezinárodními partnery.

Evropský komisař zodpovědný za ochranu spotřebitele navrhl, aby se zisky z individuálního obchodování v Portugalsku zdanily stejným způsobem jako burzy. V reakci na to se portugalské sdružení pro ochranu spotřebitele DECO obrátilo s apelem na ministerstvo financí.

Sdružení DECO zakročilo

Daňový návrh společnosti DECO se podobá způsobu, jakým US Internal Revenue Service (IRS) posuzuje daně ze zisku z kryptoměn. IRS charakterizuje kryptoměny jako majetek. Znamená to, že vždy, když se provede kryptoměnová transakce, může to přinést zisk, jenž podléhá zdanění v USA.

Kryptoměna, která je v držení jako kapitálový majetek, bude zdaněna jako kapitálový zisk. Kryptoměna, která se uchovává jako inventář nebo na další prodej poplatníkem, bude zdaněna jako běžný příjem. Pokud se použije jako platební prostředek, bude se s ní zacházet jako s měnou a bude zdaňována jako běžný příjem.

Problém s přeshraničními převody kryptoměn

Vzhledem k tomu, že kryptoměny se využívají v přeshraničních transakcích, jsou zisky z kryptoměn získané od daňových nerezidentů předmětem srážkové daně, která by se mohla snížit nebo odstranit na základě smlouvy o dani z příjmů. Pro tyto účely by se výnosy spojené s kryptoměnami obchodovanými přes internet určovaly podle mezinárodních pravidel o komunikačních zdrojích.

Jak je to u nás?

Jak je na tom naše jurisdikce? Zatím není definován právní rámec Bitcoinu ani jiných kryptoměn. Ale to neznamená, že zisky z obchodování s kryptoměnami nemusíme zdaňovat.

U nás v ČR se při zdaňování kryptoměny posuzují jako věc a jednotlivci platí 15% daň ze zisku.

V SR musí být jako vždy “lepší”. Zde se zisk zdaňuje jako běžný příjem. To znamená 19% daň, plus 14% zdravotní odvody. Jednoduše paráda!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img