Venezuelská vláda jako první na světě uznala Bitcoin a Litecoin!

0
(0)

Formální vláda prezidenta Nicoláse Madura před několika dny posvětila spuštění služby Remesas, umožňující na obchodní platformě Patria provádět finanční operace v kryptoměnách Bitcoin a Litecoin. Vládní požehnání kryptoměnám jedné z dříve nejbohatších zemí světa se zdá jako mocný skok směrem ke globální adopci. Je tomu ale skutečně tak?

Kulhavý Maduro

Od smrti Hugo Chavéze se Nicolás Maduro, jehož si sám Chavéz před svou smrtí zvolil za nástupce, Evropou a Spojenými státy oficiálně nikdy neuznaný prezident a bývalý řidič autobusu, pravidelně střílí do vlastní nohy. Od roku 2013, kdy se stal prozatímním vůdcem venezuelského lidu, státní HDP strmě klesá a strategie, které Maduro pro záchranu země volí, vyvolávají v obyvatelích vztek či beznaděj a dál decimují domácí ekonomiku.
Inflace dosahuje takových čísel, že není možné je procentuálně vyjádřit, protože i v době psaní článku hodnota státní měny dále klesá a uvedená čísla by tak již nebyla aktuální. Nejbližší představitelná cifra je 99,9% ztráta hodnoty bolívaru.

Taková situace nahrává měnám s udržitelnou hodnotou, které nejsou vázány rozhodnutími venezuelské vlády, jako je americký dolar a samozřejmě také kryptoměny. Právě americký dolar je ale díky agresivním sankcím Spojených států nedostatkovým zbožím a jedinou vhodnou a velmi oblíbenou alternativou tak zůstávají kryptoměny Bitcoin či Litecoin. Co tedy Maduro sleduje zavedením státem zprostředkované služby pro obchodní transakce s kryptoměnami?

Přečtěte si také: Rusko a Venezuela dominují v objemech na LocalBitcoins

Klička Bitcoin Remesas

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je snaha obejít americké sankce a naplnit obchodováním Bitcoinů státní kasu vytouženými dolary. Dalším důvodem jsou nepochybně lákavé výnosy z daní, které nyní venezuelské vládě unikají. Lid Venezuely je totiž velice vynalézavý, a občané od prvních momentů propadu hodnoty bolívaru využívají služeb LocalBitcoins a vesele směňují mezi sebou. Je tedy otázkou, proč by měli nyní využívat služeb Remesas, která stanovuje omezené množství transakcí na zhruba 600 USD (s možným navýšením k 3000 USD po získání povolení) a zvyšuje kolísavé poplatky až k hranici 15 %.

Venezuelská vláda navíc upozorňuje, že si vyhrazuje právo službu Remesas kdykoliv v budoucnu vypnout. Kdo bude využívat podobné služby za výrazně horších a do budoucna nejistých podmínek, není tak docela jasné. Centralizace ekonomické moci v rukou neschopného diktátora totiž není přesně to, o co lidé žádají, když na obloze padá hvězda.

Mohlo by vás také zajímat: Začnou rusové nakupovat krypto díky novému zákonu?

Moon?

V jakékoliv jiné zemi, nežli té, která je zmítána krvavými boji v ulicích, ekonomickým kolapsem a otevřenou válkou o moc, by podobná zpráva jistě znamenala na několik týdnů zelenající se svíce na bitcoinových grafech. Jen si představte podobné zprávy například ze Švýcarska. Bohužel, v tomto případě nás pravděpodobně žádný velký nárůst ceny kryptoměn nečeká.

Stejně jako předchozí Madurův pochybný a zřejmě i podvodný pokus zavést státní kryptoměnu Petro (údajně krytou venezuelskými zásobami ropy) je Remesas léčbou střelných ran ranami bodnými. Občané Venezuely již nástroje pro platby v kryptoměnách znají a nenechají se opít churros. Obchodování na LocalBitcoins v bolívarech dosahující začátkem března týdenních hodnot 21 miliard je znamením zdravého venezuelského rozumu.

A co si myslíte vy?

Co číst dále?

Velký americký supermarket končí s Visou a zvažuje Bitcoin! – Takže takhle to začíná?

Zdroj:
dailyhodl.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jose

Inflace ve Venezuele se odhaduje na 3,5% DENNĚ.

spot_img