Jsou bitcoinové transakce anonymní? Tady je odpověď

0
(0)

Když Bitcoin spatřil světlo světa, tak zaujal úzkou komunitu IT nadšenců. Nejen že to byla decentralizovaná cesta, jak vytvořit nový systém peněz, ale zároveň to byla také cesta, jak utéci před všudypřítomným dohledem národních vlád, všemožných institucí a bank. To pro mnohé implikovalo, že je Bitcoin anonymní.

Začátky kryptoměn

Bitcoin změnil mnoha lidem pohled na to, co jsou to peníze. Zná to každý kryptofanoušek nebo student ekonomie. Zpravidla totiž o něčem tak běžném, jako jsou peníze, nepřemýšlíme. Nicméně setkání s kryptoměnami k takovému myšlení nutí ze své podstaty. Jednou z vlastností, která byla na BTC vyzdvihována, byla absence státního a bankovního dozoru.

To vedlo mnohé investory k domněnce, že Bitcoin je anonymní. To ovšem vůbec není pravda. Bitcoin samozřejmě anonymní není, a dokonce se dá říci, že opak může být pravdou. Všechny transakce na BTC blockchainu jsou viditelné pro všechny. Ačkoliv jsou adresy těžko odhalitelné ve spojení s konkrétním člověkem, tak to není nemožný úkol.

S postupem času je stále více jasné, že existují postupy, které dokáží analyzovat blockchain BTC a následně pak poměrně přesně identifikovat, která adresa patří k určité entitě. Je to sice jistá forma detektivní práce, ale s rozvojem softwaru to bude stále snazší a snazší.

Proč by si někdo myslel, že je BTC anonymní?

Pochopení, že Bitcoin nemůže být anonymní, nevyžaduje ani složitou úvahu. Pokud jsou veškeré informace veřejné, pak lze předpokládat, že z dílečků skládanky bude možné postavit dostatečně relevantní obraz. V tomto případě to bude obraz toho, kdo vlastní určité BTC.

Tak jak se vlastně stalo, že si komunita tak dlouho myslela, že je BTC anonymní? Bylo to totiž zmatení pojmů. Státní ani bankovní instituce se prostě nezajímaly o tak malé ryby. Bitcoin se tak díky své počáteční malosti dostal do povědomí jako anonymní technologie. Ne pro pravou anonymitu, ale právě pro nedostatek pozornosti od regulátorů a bezpečnostních složek.

Více informací o regulaci kryptoměn – Vladimír Putin žádá vládu, aby schválila regulace kryptoměn do července 2019

Nejlépe je to vidět v porovnání s měnami, které jsou doopravdy anonymní. Mezi ně patří například Zcash se svým Zero-Knowledge-Proof či Monero. Tyto měny mají matematické důkazy o tom, že je fakticky nemožné zjistit, která mince kde byla a která adresa komu a co posílá. Pokud bychom se vzdálili od tématu kryptoměn, tak je pro anonymitu možné také používat VPN, o kterých jsme psali v dalším článku.

Anonymita budoucnosti

Bitcoin se nedá nazvat anonymní měnou. Nicméně existují způsoby, jak jej používat tak, aby se více přiblížil opravdové anonymitě. Pokud chcete BTC používat anonymně, přečtěte si náš návod, jak na to. Existují také různé aplikace od třetích stran, které s takovou anonymitou pomáhají.

Bitcoin je především transparentní, což je ovšem také hodnotná vlastnost. Představte si situaci, kdy např. státní orgány budou fungovat na veřejných blockchainech, a občan uvidí, co přesně se s financemi dané instituce děje. To je samo o sobě vysoce hodnotné. A co opravdová anonymita?

Měny jako Monero, které ji poskytují, čeká nejasná budoucnost. Osobně bych se přikláněl ke scénáři, kdy postupně přejdou na dark web a větší ilegalitu. Státní instituce totiž nebudou chtít připustit absolutní ztrátu kontroly nad finančním systémem. Tudíž budou pravděpodobně považovat anonymní měny za ilegální.

Nicméně není si třeba zoufat. Idea, že státy umožní šedou ekonomiku celosvětového rozsahu, je naivní. Decentralizace sama o sobě přináší opravdu mnoho nového a revolučního. Aby někdy bylo možné rozumně používat anonymní platební systémy, tak by musely zmizet národní státy, a to se v brzké době nestane.

Ripple porušuje pravidla zalistování na Coinbase PRO – Má XRP token protekci?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
czhunter

Mně by zajímala jedna věc – pokud vám dnes třeba někdo v obchodě po placení vrátí pětistovku, je poměrně malá pravděpodobnost, že byste o ní mohli přijít, protože byla někdy součástí nějakého “nekalého obchodu” (jedině že by byly známy čísla bankovek, což se obvykle neděje)

U BTC jde ale každý jeden Satoshi vystopovat, takže pokud se zjistí, že prostředky které vám někdo zaplatil byly někdy dřív třeba výnosem z trestné činnosti, tak se dá sledovat celým blockchainem a zabavit (jako předmět trestního řízení) až na konci řetězce.

Pochopitelelně by pro Policii nebylo snadné v současné situaci zjistit, kdo je konkrétném majitelem této peněženky, kde teď ten BTC je, ale pokud by se to podařilo, tak vám teoreticky můžou z ničeho nic zabavit/obstavit majetek.

Vás samozřejmě chrání to, že jste ty BTC nabyli “v dobré víře” (tj. vy jste nevěděli, že je to výnos z trestné činnosti) … akorát že někomu někde jinde ten BTC chybí … a protože BTC je jenom omezené množství, ale máte na něj “nárok” jak vy (vy jste ho dostali zcela legálně třeba za prodej něčeho), tak ten, komu byl ukradnut … tak co s tím?

spot_img