Ripple porušuje pravidla zalistování na Coinbase PRO – Má XRP token protekci?

0
(0)

Listovací efekt nebo efekt zalistování – i tak by se dala ve zkratce pojmenovat událost v kryptosvětě, kdy nějaká kryptoměna začne obrovsky růst pouze na základě toho, že byla zalistovaná na větší a známější kryptoměnovou burzu. Něco podobného se stalo i s kryptoměnou Ripple, která přesto, že patří mezi ty největší v kryptoměnovém světě, se až nyní dostala na burzu Coinbase Pro. Avšak ihned po zalistování této měny přišla otázka, zda není Ripple v rozporu s pravidly dané burzy. Jak to tedy je?

Přidejte se do naší diskusní skupiny o XRP.

Porušení pravidla o držení většinového podílu

Jedněmi milován, jinými nenáviděn Ripple se pouze včera oficiálně dostal na největší americkou burzu Coinbase Pro. Ripple bývá nenáviděn právě kvůli faktu, že je extrémně centralizovaný (oproti jiným kryptoměnám), což je zcela v rozporu se základní myšlenkou stojící za touto inovací. Problém by měl být v procentuálním podílu, který drží tým této kryptoměny.

Nejde přitom jen o kryptoměny přímo držené, ale i o escrow kontrakty. Právě po sečtení těchto dvou položek by nám mělo vyjít, že tým Ripple (konkrétně společnost Ripple Labs) drží více než 60 % ze všech tokenů. A právě toto je jasným porušením listovacího pravidla pro burzu Coinbase Pro. Ta totiž jednoznačně definuje, že jakýkoli token, který dostane možnost být obchodovaný prostřednictvím této platformy, nemůže být vlastněn z většinového podílu týmem.

S tím přichází i jiný problém. Tím je přehánění celkové tržní kapitalizace. Při Ripplu může jít dokonce o zavádění až o 50 %, což by znamenalo, že by Ripple neměl tržní kapitalizaci 13 miliard, ale zhruba 6,5 miliardy. A to je nepochybně pořádný rozdíl.

Listovací efekt a problém s odměnami pro zakladatele

Listovací efekt se však naplno podepsal pod tuto kryptoměnu. Ta šla nějaký čas zcela proti proudu všech kryptoměn, které padaly. Právě v té době však ale Ripple udělal pěkných 10 % zisku. Avšak nedalo se předpokládat, že by takový skok byl udržitelný. A tak se i stalo. Aktuálně Ripple ztratil za posledních 24 hodin již zhruba 3 % na své hodnotě.

Problémem však nemusí být pouze listovací efekt a pumpa, která nastane téměř vždy, když přijde o oznámení větší burzy. Dalším, mnohem závažnějším problémem mohou být takzvané odměny pro zakladatele (founder rewards). Ty totiž zejména při Ripple Labs sahají do neúprosných výšin. Samozřejmě že všichni víme, že i Satoshi Nakamoto nebo Vitalik Buterin vlastní nemalou částku v kryptoměnách, které vyvinuli (Satoshi má údajně 1 milion BTC a Vitalik Buterin minimálně jednu peněženku s 300 000 ETH). Avšak vlastnění až 60% podílu ze všech tokenů je zcela nepřípustné, pokud má jít o solidní decentralizovaný projekt.

Závěr

Jak se tedy Coinbase Pro s touto situací vypořádá? Bude to vůbec nějak řešit, nebo jednoduše zalistovali na svůj seznam další obrovskou kryptoměnu, které umožnili obchodovat na své platformě? I na tyto otázky bychom mohli brzy dostat odpovědi. Pokud se tak však nestane, tak se Coinbase Pro pravděpodobně nijak extra netrápí tím, že právě jejich zalistovaný nováček porušuje jedno z jejich hlavních pravidel.

Co číst dále?

[VIDEO] Cestování v čase a nostalgie – kdo z vás si vzpomene na 2011?

Zdroj:
ccn.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro vás připravil Marek.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr

Nepřípustné pro krypto trh ale pro akciový vítané a dokonce požadované což by vedlo k extra navýšení ceny. Navíc jeden z lidí kolem SEC řekl že právě k vůli centralizaci má xrp největší šanci se dostat na akciový trh.
Ale mluví že mně pozice mám velké množství xrp.

A ještě otázka neví někdo bližší info o hard forku na trx tron má být 28.2 což je za 2 dny

XRP Observer

Myslím, že byste nemuseli přepisovat články z jiných webů bez vlastních úvah, máte na víc. Pakliže je podle Coinmarketcapu v oběhu 41,3 miliardy XRP ze 100 miliard, nemůže Ripple držet více než 60 procent, je to méně. Je to malý rozdíl, ale rozdíl to je. Pak je na delší debatu, jestli je to výhoda nebo nevýhoda a kolik drží ostatní v ostatních kryptoměnách. Ripple je zcela transparentní, každý kvartál zveřejňuje report o tom, kolik XRP prodal, jak je použil a kolik uzamkl zpět v escrow. XRP v hodnotě desítek milionů dolarů věnoval na charitu a univerzitám po celém světě, dále pak dává miliony dolarů projektům, které staví na XRP (Coil, Omni, Raised in Space, XRPL Labs apod.). Jinak řečeno ty peníze reinvestuje do ekosystému XRP, aby se dál rozvíjel. Ty miliardy, které drží, jsou zamčené v escrow, takže jimi nemůže zahltit trh. Takže v čem je problém? U Bitcoinu, Etherea a dalších nemáme tušení, kolik drží největší hráči, kdo jsou a jaké jsou jejich plány. Ripple je tu bitý za transparentnost. Kdyby pravidelně neinformoval o tom, kolik drží a co s tím dělá, nikdo by nic neříkal, protože by to nikdo nevěděl.

Co se týče druhého tvrzení o nadhodnocené kapitalizaci, tak to je nesmysl z pera provokatérů z Messari Group. Dalo by se do detailů rozebrat, že celková tržní kapitalizace kryptoměny je celkem nesmysl, ostatně každý web ji počítá trochu jinak, a pokud bychom připustili nesmyslnou teorii Messari Group, tak bychom museli upravovat tržní kapitalizaci téměř u všech kryptoměn, protože podle různých analýz je třeba kolem 4 milionů bitcoinů navždy ztraceno (ztraceny soukromé klíče), přes 650 tisíc etherů je navždy zamčeno kvůli hacku Parity atd. atd.

Takže prosím, nepřebírejte cílenou anti XRP propagandu bez vlastních úvah.

Čočkin

V čem je problém? problém je v tom že většinu tokenu vlastní majitel FA Ripple ale to ti asi nic neříká .To že je pár velryby které mají větší obnosy BTC či ETH je úplně něco jiného .To že někdo investoval do Bitcoinu kdy Bitcoin stál pár dolarů či Etherea nebo začal těžit hned v začátcích těchhle kryptoměn je věc úplně jiná .Ale chápu máš velký balík zainvestovaný do XRP a čekáš jak na smilování boží aby ti XRP vystřelilo nejméně ke 2 usd .

Čočkin

Proč vznikli kryptoměny ?XRP jde proti všemu k vůli čemu vznikli kryptoměny .Tak jak ve fiat měně vládnou Rothschildové tak v XRP je to majitel firmy Ripple z jejich tokeny XRP jednoduché .Ale chápu většina co obhajuje XRP má do XRP zainvestováno pořádný balík tak že mu v podstatě ani tak nejde o nějakou podstatu decentralizace či technologii ale spíš jen o zisk .Každý si bude žvanit to svoje jak je to úžasná věc XRP a sesadí BTC z trůnu a bude se všude platit jen XRP a je to budoucnost atd.

XRP Observer

Pořád nechápu, v čem je problém, že většinu XRP vlastní jedna firma? Čemu to brání, co to ohrožuje?

Z hlediska vývoje XRP to osobně vnímám jako pozitivní věc, protože za kryptoměnou stojí transparentní americká firma, která zaměstnává zkušené profesionály a investuje do rozvoje ekosystému kryptoměny, zajišťuje její rozvoj a budoucnost, získává obchodní partnery, kteří ji budou používat a tak dále. Vím přesně, kolik XRP Ripple vlastní a co s nimi dělá. Vím, kdo je majoritní vlastník XRP a jaké jsou jeho úmysly.

Na druhé straně u Bitcoinu, Etherea a dalších nemám tušení, kdo kolik vlastní, kolik vlastní ti největší hráči a jaké jsou jejich úmysly. Co když většinu bitcoinů vlastní jedna firma nebo jeden člověk? Ani to nemůžeme vědět.

Takže pokud chceš soudit kryptoměny podle toho, jestli jich někdo vlastní většinu, tak se nejdřív musí přihlásit všichni největší vlastníci všech kryptoměn a přiznat, kolik přesně vlastní. Pak můžeme srovnávat a soudit.

Do tý doby je kritizování Ripplu za jejich většinový vlastnictví XRP jen jejich bití za transparentnost, kterou ostatní projekty nemají. Schválně si pusť video Consensysu (najdeš na Youtube), kde šéf Ripplu Garlinghouse vyzývá Lubina, ať zveřejní, kolik vlastní etherů. Lubin se jen kroutí a odmítá to.

Ripple je soukromý subjekt a vůbec nemusí říkat, kolik XRP vlastní. Kdyby to nedělal, tahle debata by tu vůbec nebyla, protože bysme nic nevěděli, stejně jako u ostatních kryptoměn.

Míra

Bože, to kdokoliv slavný i neslavný podporuje určitou kryptoměnu v tom má peníze…nic úchvatného…taky věřím spíše ripple 😀 a hlavně se nemusí zasraně těžit a tím ničit světové zdroje…jako by jsme naší planetu ničili málo výrobou elektřiny z úhelných elektráren..třeba 😀

Salam

Bože dej si Facku Míra víš kolik elektřiny spotřebují banky ? víš úplný kulový , těžba krypta o proti spotřebě bank a ničení ekosystému bankami je mnohonásobně vyšší než u kryptoměn .To je úplně stejný jak tvrdí že Bitcoin se využívá na terorismus na praní špinavých peněz a je to ráj pro zločince atd. Ale že Fiat měna se používá ze milionkrát častěji na zneužívání zločinu už se tak nemluví protože za to může vlastně jen Bitcoin , Bitcoin ničí ekosystém bože to už nemá smysl psát ty hovna tady , pokud to nechápeš tak ti není pomoci zdar.

XRP Observer

Problém je ten, že banky zatím provozovat jinak nelze. Zatímco kryptoměny lze provozovat bez těžení, viz. XRP. Nejenže je XRP bez těžení řádově rychlejší, na poplatcích levnější a na spotřebu elektrické energie nenáročné, navíc je bezpečnější, protože nelze na něj provést 51% útok, a decentralizovanější, protože není těžební moc, která by se koncentrovala do rukou těch nejbohatších.

Václav

Přidání RLX je jen otázka času…. Ničeho jiného!
https://dapplife.com/ripple-xrp-rlx-indices-on-nasdaq-are-in-sight/

Martin Olejár

Proč stále tolik lidí náhodně zaměňuje pojmy XRP a Ripple? Do případných akcií firmy Ripple bych investoval rád. Ale XRP je podle mě jen “hračka” v porovnání s ostatními implementacemi technologií vyvinutých firmou Ripple.

spot_img