Hnutí islámského odporu Hamás zkouší financovat své aktivity i pomocí Bitcoinu

0
hamas

Palestinské islamistické hnutí Hamás, které vede boj proti Izraeli, se údajně pustilo do světa kryptoměn. Cíl tohoto počínání je celkem zřejmý, hnutí se snaží tímto způsobem získat od svých stoupenců peněžní dary na financování svých aktivit.

Oznámení bylo zveřejněno na Telegramu této skupiny minulé úterý, kdy mluvčí vojenského křídla Hamás mluvil o aktuálních potížích při získávání finančních prostředků pro toto palestinské hnutí islámského odporu. O dva dny později Hamás na stejném místě zveřejnil také adresu bitcoinové peněženky, kam mohou podporovatelé tohoto hnutí zasílat své dary v této největší kryptoměně.

Hamás přijímá dary v BTC prostřednictvím Coinbase

Izraelští výzkumníci z blockchainového startupu Whitestream zjistili, že tato adresa patří k digitální peněžence, která je vlastněna největší americkou kryptoburzou Coinbase.

Tento objev je významný hned z několika důvodů. Hamás je mimo jiné považován za teroristickou organizaci jak v USA, tak v EU. To ovšem vyvolává řadu otázek ohledně toho, jak je vůbec možné, že toto hnutí používá účet na Coinbase, když díky procedurám KYC a AML by neměl být přístup na platformu povolen. A samozřejmě fakt, že používají peněženku burzy, také znamená, že organizace nemá žádnou kontrolu nad svým privátním klíčem.

Poté, co bylo toto spojení odhaleno a zveřejněno, nahradil Hamás v sobotu tuto původní adresu adresou novou. Ta, zdá se, nemá již žádnou spojitost s Coinbase.

Tip redakce: Druhý hack tohoto roku? KYC data jsou fake! – Binance má důkazy

Jak moc se tato nová možnost „uchytila“?

Podle již jmenované společnosti Whitestream byly během dvou dnů po zveřejnění první adresy přijaty pouze dva drobné dary v BTC ve výši přibližně 2 500 USD. Jeden z nich přišel od člověka s přezdívkou „Buy Cash“ z města Khan Yunis, které se nachází v pásmu Gazy.

Co se týče nové adresy, tak i na ni již bylo posláno několik darů z privátních peněženek, stejně jako z peněženek napojených na Coinbase, Bittrex, Binance, Vilkov či prostřednictvím mixovací služby coinMixer.io

Mohlo by vás zajímat: Jak používat Bitcoin anonymně? Detailní návod pro rok 2019 

Závěr

Dalo se očekávat, že s rozmachem digitálních měn se tyto měny dostanou do hledáčků i těch organizací, které se je budou snažit využít pro své nekalé účely. Nedávno jsme vás zde na Kryptomagazínu třeba informovali o případu zmizelé Norky, kde únosci požadují výkupné v anonymní měně Monero.

Co číst dále?

[NÁZOR] Vzestup a pád DasCoinu – Takto se používa MLM na okrádání lidí

Zdroj:
cryptopotato.com

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na