Odvrácená strana kryptoměn aneb výkupné za únos zaplaťte v Moneru

0
(0)

Občas slýcháme názory odpůrců digitálních měn, že kryptoměny jsou zlé a špatné a mohou být zneužity ke špatným věcem, jako je praní špinavých peněz, podpora terorismu apod. Případ zmizelé Norky Anne-Elisabeth Falkevik Hagen nás nutí k zamyšlení o odvrácené stránce kryptoměn.

Pohřešovaná Anne-Elisabeth Falkevik Hagen

Podle informací norské policie je osmašedesátiletá Norka pohřešovaná již od 31. října loňského roku. Její manžel, Tom Hagen, patří mezi nejbohatší osoby tohoto severského státu. Policii se zatím ve vyšetřování případu zmizelé ženy nepodařilo pokročit příliš kupředu, a proto se rozhodla obrátit na veřejnost v naději, že by snad mohl někdo poskytnout více informací.

Podle norských novin byla Anne napadena ve vlastní koupelně. Neexistují sice žádné známky násilného vstupu, ale důkazy, které policie v domě nalezla, mluví celkem jasnou řečí. Anne-Elisabethin manžel, Tom Hagen, se vrátil 31. října domů a našel prázdný dům a také dopis. Ten byl napsán v norštině s pravopisnými chybami. Pisatel dopisu v něm požadoval zaplacení výkupného ve výši 9 milionů eur v anonymní kryptoměně Monero. Nechyběla ani obligátní douška, že v případě oznámení policii bude Anne zavražděna. To je hlavní důvod, proč je policie přesvědčena, že se žena stala obětí únosu. Tomu, že se nejedná o náhodou oběť napovídá i výše majetku Toma Hagena, která v současné době činí 1,7 miliardy norských korun (asi 200 milionů USD). Tom Hagen je realitním investorem a vlastní 70 % hlavní energetické společnosti v Norsku (Elkraft).

Tip redakce: Kryptoměny jsou pro zločince? Přes Danske Bank se vypralo více peněz, než je v celém kryptotrhu

Žádné stopy

Od data únosu nedošlo k žádnému dalšímu kontaktu a policie má k dispozici jen velmi málo stop, které by vyšetřování posunuly dále, neboť v blízkosti domu se nenachází žádné kamery. Policie se o pomoc obrací na širokou veřejnost.

„Našim cílem je najít pohřešovanou ženu živou a vrátit ji zpět ke své rodině. U takto závažných trestných činů je důležitým faktorem čas. Jsme závislí na tipech, které nám pomohou se posunout dál k nalezení Anne-Elisabeth.“

Poměrně zajímavou zprávou, která podtrhuje důležitost tohoto případu, je také fakt, že krom místních vyšetřovatelů norské policie se do případu zapojil také Europol a Interpol.

Mohlo by vás zajímat: Europol varuje před kryptoměnami

Monero jako ideální nástroj pro zločince?

Násilný únos je velice vážný zločin. To, proč o něm píšeme zde na Kryptomagazínu, je právě požadavek na zaplacení výkupného v kryptoměně – konkrétně v Moneru (XMR). A proč právě Monero? Jednou z hlavních deviz této kryptoměny je hlavně její plná anonymita, kdy Monero skývá adresy příjemců a odesílatelů a nově i hodnotu transakce. To může být jeden z hlavních důvodů, proč si únosce vybral právě tuto měnu.

Závěr

Už několikrát jsme vás na našich stránkách informovali také o stinných stránkách kryptoměn. Ať již šlo o ransomware, nelegální těžbu, či obcházení sankcí. Jedno krásné české přísloví říká o ohni, že může být dobrý sluha, ale i zlý pán. A to samé se dá říct i o kryptoměnách. Stejně jak si přejeme dobrý konec v případě pohřešované Norky, tak si přejeme a věříme v dobrou budoucnost i virtuálních měn.

Zdroj:
www.ccn.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
cgeorge

Moznosti virtualnich statku, ktere se spatne dohledavaji a maji konkretni hodnotu je mnoho (monero je jen jedna z nich). Vydelat se da ruzne, napriklad schazovat vsechny kryptomeny v ruznych clancich.

spot_img