Europol ve své zprávě varuje, že zločinci se naučili používat kryptoměny na praní špinavých peněz. Vyzval tak členské státy EU, aby vybavily své vyšetřovatele dovednostmi, které by jim umožnily náležitou kontrolu a vyšetření těchto trestných činů. Europol se svým varováním přichází poté, co se některé velké kryptoměnové směnárny přesunuly na Maltu.
O Europolu
Europol je organizace patřící pod Evropskou unii, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnost. Svou činnost zahájila 1. ledna 2010 a sídlí v nizozemském Haagu. Jejím posláním je pomáhat 28 členským státům EU v jejich boji proti závažné mezinárodní trestné činnosti a terorismu. Krom jiného se věnuje také kyberkriminalitě. V čele Europolu stojí Catherine De Bolle, která do funkce nastoupila v letošním roce.
V čem spatřují nebezpečí kryptoměn
Tato organizace představila na výroční konferenci Interpol-Europol o počítačové kriminalitě v Singapuru svou, v pořadí již pátou, zprávu o hrozbách organizovaného zločinu na internetu – Internet Organised Crime Threat Assessment (IOCTA). Zpráva poskytuje ucelený přehled o hrozbách a klíčových událostech v počítačové kriminalitě a zároveň se snaží upozornit na problémy, kterým bude třeba v následujících letech nutné čelit.
„Zneužívání virtuálních měn prostřednictvím zločinců nadále hraje klíčovou roli při páchání a zpeněžování počítačové kriminality. Kryptoměny totiž stále zůstávají hlavním platebním mechanismem pro platby za nelegální služby či zboží. Také se používají při vydírání, ať již v důsledku ransomware, DDoS útoků či jiných metod,” zdůraznil Europol.
Ve zprávě se dále uvádí, že zatímco dříve se digitální měny zneužívaly převážně v oblasti počítačové kriminality, nyní se již členské státy stále častěji setkávají se zneužíváním kryptoměn skupinami organizovaného zločinu mimo oblast digitálního světa.
Doporučujeme článek: Začnou státy EU zabavovat kryptoměny?
Malta pionýrem
S tímto varováním přichází agentura jen dva měsíce poté, co maltský parlament schválil právní předpisy upravující fungování kryptoměnových směnáren a dalších krypto a blockchainových společností. Tyto zákony lze s klidným svědomím označit za průkopnické. Malta bývá často označována jako „blockchainový ostrov”.
V posledních měsících se některé z největších kryptosměnáren přesunuly právě sem. Mezi nimi je i směnárna Binance, která již spolupracuje s jednou z místních burz s cílem podpořit začínající firmy a podnikatele. Navzdory tomuto všemu se ale maltské banky zdráhají obchodovat se společnostmi pohybujícími se v tomto odvětví a kupříkladu Bank of Valletta zatím zcela odmítá přimout obchodování s kryptoměnami.
V reakci na zveřejněnou zprávu Europolu, mluvčí parlamentního sekretariátu pro finanční služby, digitální hospodářství a inovace uvedla, že vláda zkoumá distribuovanou ledger technologii velmi “velmi holistickým způsobem” a odkazuje na tři zákony schválené v červenci.
„Tato oblast je v současné době neregulovaná jak v zemích EU, tak i v dalších státech. Malta nejprve zavedla legislativní rámec, který přinese právní jistotu o této technologii a jejích způsobech využití.” … „Právní rámec také zavádí robustní mechanismy pro boj proti zneužívání a praní špinavých peněz,”
uvedla mluvčí a dodala, že byla vytvořena pracovní skupina zaměřená na boj proti praní špinavých peněz v této oblasti. Odpovědi na doporučení Europolu členských státům, jakým způsobem se připravují na rozšíření kryptoměn a s tím související možnou kriminalitou, však nedodala.
Mohlo by vás zajímat: Malta má svůj první obousměrný Bitcoin bankomat
Závěr
Je jasné, že si nejen státy EU, ale i další země uvědomují, že kryptoměny tady jsou a nejspíše už budou napořád. Je jedině dobře, že se snaží o nich vzdělávat, hledat legislativní rámce a bojovat proti jejich případnému zneužívání zločineckými skupinami. Nezbývá než jim držet v jejich úsilí palce.
NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:
Zdroj:
timesofmalta.com