Začnou státy EU zabavovat kryptoměny?

0
(0)

Kompetence Evropského orgánu pro bankovnictví EBA posilují. Hlavním důvodem je údajný chaos v systému AML – tedy programu, zaměřenému proti praní špinavých peněz. Součástí nového zákona bude rozšíření definice platidel, které nyní budou zahrnovat zlato, anonymní předplacené elektronické karty, a podle našich informací také kryptoměny.

Boj proti terorismu

Chcete-li rychle a bezbolestně prohnat parlamentním strojem novou restrikci, stačí vytáhnout z balíčku kartu boje proti mezinárodnímu terorismu. To je jako mít zastrčené eso v rukávu. Zaručeně uspějete. A odstupující předseda Evropského parlamentu Jean-Claude Juncker nesedí u hracího stolu poprvé.

Nové znění zákona umožňuje autoritám sledovat pohyb transakcí již pod hranicí 10 000 € a v případě podezření takové operace zadržet a prostředky dočasně zabavit. Jaký skutečný dopad bude podobné nařízení na teroristy, vydělávající na obchodech s drogami a otroctvím desítky miliónů dolarů, skutečně mít, budeme mít příležitost si v budoucnosti ověřit. Zdá se ale, že nový nástroj v rukou EBA je spíše příslovečný kanón na vrabce než přesně zkalibrovaná dálková puška s laserovou optikou.

Pokud jde o znění protiteroristického zákona, je jeho výklad v očích práva velice otevřený a prakticky dochází k jeho zneužívání či nadužívání častěji, než co bychom mohli považovat za statisticky přijatelnou chybu. Zařazení AML (Anti Money Laundering) pod protiteroristický zákon by prakticky znamenalo neomezenou kontrolu každé finanční transakce a možnost komukoliv a kdykoliv peníze zabavit.

Mohlo by vás zajímat: [Interview] Julia Maupin (IOTA) – Poradkyně německého ministra financí o regulacích kryptoměn

Další argumenty

AML je zastaralý a pomocí jeho nedostatků se podařilo velkým hráčům za poslední roky proprat, s účastí evropských bank, stovky miliard dolarů získaných nelegální činností. Na druhou stranu je třeba přiznat, že nefunguje zcela nezbytně špatně. Deutche bank ING před nedávným časem dostala za potvrzení účasti na praní špinavých peněz a podpoře financování terorismu pokutu 770 milionů eur.

Danske Bank podle zjištění vyprala v uplynulých letech nejméně 150 miliard dolarů, včetně 30 miliard pocházejících z Ruska a bývalého Sovětského svazu. To alespoň tvrdí renomovaný server Financial Times. Lotyšská banka ABLV byla zlikvidována regulátory za její podporu při financování severokorejského nukleárního programu. A kupříkladu banka Pilatus na Maltě pomáhala obcházet mezinárodní sankce uvalené na Írán, což bylo ale odhaleno a její činnost byla pozastavena.

Nezdá se tedy, že by AML fungoval zcela špatně a je na zvážení, zda snížení kontrolní hranice a celkový update není, oproti případnému navýšením pokut, méně efektivním a více kontroverzním řešením.

Tip: (Politika) Venezuela – Příbeh o kolapsu země s největšími zásobami ropy na světě

Kryptoměny

Pátá revize nařízení o praní špinavých peněz (AMLD5) zahrnuje definici virtuálních měn a subjektů, které s virtuálními měnami nakládají. Jinými slovy jde o provozovatele směnáren a virtuálních peněženek, kteří nově budou mít povinnost podrobit se přísnějším hloubkovým kontrolám a budou nuceni každé pochybné chování hlásit finančním zpravodajským orgánům. Ty budou mít pravomoc kryptomince použité v podezřelých transakcích zabavit.

Závěr

Co to znamená? Ozývají se hlasy, podle nichž jde o přirozený krok v adopci a obecnější přijetí kryptoměn i mezi zákonodárci. Podle jiných jde o útok na svobodu, anonymitu, a samotnou podstatu kryptoměn, a já vám bohužel nemohu říci nic jiného, než již otřepanou frázi o tom, že teprve budoucnost ukáže, jakým směrem se kryptoměny budou ubírat.
Jedno je ale zřejmé. Každý podobný krok otevírá dveře do světa kryptoměn velkým investorům, kteří se rádi opírají o pohodlnou berli státních orgánů. Slepá důvěra v ně, ale otevírá prastarý spor o rovnováze mezi svobodou a bezpečností.

Zdroj:
europarl.europa.eu

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img