[Interview] Julia Maupin (IOTA) – Poradkyně německého ministra financí o regulacích kryptoměn

0
(0)

V roce 2017 se stala Julia Maupin členem Nadace IOTA. Julie zároveň pracuje jako poradkyně pro finanční technologie na Německém ministerstvu financí a je také členkou G20 skupiny expertů na digitální ekonomiku. Mimo jiné je Julia též poradkyní při OSN pro digitální řízení. Julia Maupin se s Kryptomagazínem podělila o svůj náhled na regulace, sociální dopad a svou cestu ke kryptoměnám. 

Cesta ke kryptoměnám

Vypadá to, že jste jedinečnou postavou krypto světa. Velmi blízce spolupracujete s OSN a jste součástí skupiny expertů na digitální ekonomiku při G20. Proč jste si vybrala Nadaci IOTA jako finální destinaci?

To, že jsem součástí Nadace IOTA, mi dává možnost věnovat se věcem, do kterých jsem opravdu zapálená. Můžu přímo pracovat s vládami a mezivládními organizacemi. Cílem této práce je přinést výhody transformačních technologií k těm lidem, kteří je nejvíc potřebují. Jako akademik jsem měla to štěstí, že jsem mohla studovat krypto prostor, komentovat ho a psát práce, které pak mohou vlády zvažovat. To byl opravdu dobrý, intelektuální stimulant. A zároveň mi to poskytlo hluboké znalosti a fantastickou, celosvětovou síť kontaktů, na které mohu nyní stavět. Ale akademici se zase tolik nezajímají o to, jestli budou mít jejich nápady opravdový dopad na reálný svět. 

A nyní mohu spolupracovat s vedoucími inovátory, kteří chtějí uplatnit distribuované systémy, strojové učení, dálkové snímání, meshnets a mnoho dalších, nejnovějších technologií, protože chápou, že mohou vyřešit mnoho problémů dnešního světa. Jak přinést udržitelnou produkci energie do vzdálených oblastí? Které technologie mohou nejlépe monitorovat a řešit globální oteplování? Jak může internet věcí, kryptoměny a umělá inteligence pomoci při zapojení malých a mikro podniků (obzvláště žen) do globálního řetězce obchodu tak, aby mohly maximálně těžit ze své práce a kreativity?

Klíčová je spolupráce

Je to úžasná a smysluplná práce. Navíc jsme nemusela opustit svou akademickou stránku. V této oblasti je totiž tolik otázek, které potřebují akademiky a jejich pomoc při hledání odpovědí. Takže musím velmi úzce spolupracovat s našimi partnery z vědeckého prostředí. Musíme vytvořit takový systém, který bude funkční jak z hlediska ekonomických pobídek, tak i z hlediska sociální dynamiky. To znamená, že musíme u každého našeho řešení, které vytvoříme, integrovat procesy chytrého monitorování a iterativního učení. 

Inovace, sociální dopad, výzkum politiky založený na důkazech… to jsou věci, které mě ženou dopředu a všechny z nich jsou také kruciální pro vizi IOTY. Od zakladatelů až po nejnovější členy, každý v Nadaci IOTA sdílí tyto hodnoty. Neumím si představit lepší místo, kde bych mohla takovou práci dělat!

Regulace

Jste expertem na regulace nových technologií. Jaký jsou největší výzvy v rámci regulace, kterým budou muset kryptoměny čelit? 

Největší výzvy v rámci regulace jsou dobře známy: ochrana spotřebitelů před podvody, schopnost zjistit, jestli se kryptoměny používají pro nelegální účely (terorismus, obchod s bílým masem, kyber zločin a další), vymyslet způsob, jak zajistit soukromí dat, zabránit daňovým únikům a tak dále. 

Nejsou to jednoduché výzvy a rozhodně nemají jednoduchá řešení. Existující regulační rámce se musí přizpůsobit novému decentralizovanému prostředí, které kryptoměny vytvořily. Bude to chtít čas a trpělivost. Je potřeba hodně intenzivní kooperace mezi vládami, startupy, průmyslovými podniky, občanskou společností a akademiky. Nikdo by neměl očekávat, že se objeví nějaký spasitel. Jeden regulační rámec, který bude vládnout všem. Technologie se stále rozvíjí a stejně tak i právo a regulace. Důležité je, aby všechny zapojené strany zůstaly v aktivním dialogu. Přesně proto se Nadace IOTY zaměřuje na témata spojené s regulací. V Nadaci IOTY aktivně komunikujeme s klíčovými tvůrci zákonů po celém světě a prosazujeme rozumné politické rámce. 

OSN

Nadace IOTY spolupracuje s Organizací spojených národů přes program UNOPS. Cílem je přinést transparentnost do práce OSN. Jak se tato spolupráce vyvíjí a jsou zde nějaké důležité novinky? 

UNOPS se zajímá o dvě specifické oblasti využití IOTY a experimentuje s nimi. První oblast má co do činění s transferem peněz do odlehlých oblastí a to rychle, levně a s možností jednoduché dokumentace. Druhá oblast zahrnuje energetickou produkci a management zdrojů na straně OSN. Obě tyto oblasti jsou neuvěřitelně komplexní a zahrnují mnoho pohyblivých faktorů. Momentálně pracujeme s UNOPS na nalezení specifické testovací oblasti, kde budeme moci vytvořit důkaz konceptu (proof of concept) přenosu peněz. Takové místo musí být specifické. Musí to být oblast, kde je sporadické připojení k internetu a minimální elektrická síť. Takže nejprve musíme zvolit konkrétní místo vyhovující testování a následně vytvořit koncept kolem specifických podmínek na daném místě a potřebě místních obyvatel. V následujících měsících přineseme více detailů o tom, jak se nám podařilo s tímto problémem pokročit. 

Dopad kryptoměn

Dříve jste se zaměřila primárně na BTC a nové možnosti, které Bitcoin vytvořil pro lidi, kteří nemají bankovní účty. Co podle vás bude mít největší dopad v této oblasti?

Stále jsem nadšena z vyhlídky, že kryptoměny pomohou finanční situaci populací, které jsou historicky vyčleněny z finančního systému. A pokud půjdeme dále, tak IOTA dláždí cestu pro úplně nové aplikace ekonomiky, které mají potenciál dramaticky snížit globální spotřebu všemožných zdrojů. Při tom odstraní nepotřebné prostředníky a náklady, které vytváří. Jako nejdůležitější vidím možnost vytvoření úplně nových ekonomických modelů, a ne pouze vylepšování těch stávajících, což mě opravdu motivuje k další práci. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img