Severní Korea obchází americké sankce používáním kryptoměn

0
(0)

Zprávy a souhrny

Celkem nedávno zveřejnili dva finanční experti z Washingtonu zprávu, ve které varují, že Severní Korea stále častěji využívá digitální měny k vyhnutí se americkým ekonomickým sankcím.

Elegantní způsob jak se vyhnout uvaleným americkým sankcím

Podle Lourdes Mirandy, která působí jako vyšetřovatel finančních trestných činů a jenž se specializuje na shromažďování a analýzu zpravodajských informací a Rosse Delstona, jehož oborem je boj proti praní špinavých peněz spolu s bojem proti financování terorismu, pracuje Pchjongjang na vlastní kryptoměně. S největší pravděpodobností také často využívá pro své obchody i jiné populární kryptoměny jako je Bitcoin.

Virtuální měny jsou bohužel také často využívány různými zločinci či organizovanými  (i mezinárodními) skupinami.  Hrají důležitou úlohu v jejich nečistých obchodech a mohou být používány k financování terorismu. A jak uvádí toto duo expertů ve svém písemném prohlášení pro list Asia Times, tak ani Severní Korea není výjimkou.

Kryptoměny mají pro KLDR obrovskou výhodu v tom, že jí dávají mnohem více možností, jakým způsobem lze obejít americké sankce.” a dále dodávají “Mohou tak činit tím, že využívají služeb mnoha mezinárodních směnáren, na nichž různým způsobem směňují a dále přesouvají digitální měny – toto chování naprosto přesně zrcadlí cyklus praní špinavých peněz.”

Doporučujeme článek: AppleJeus: Severokorejští hackeři Lazarus cílí na kryptoměny prostřednictvím macOS malwaru

Desítky až stovky milionů USD pro KLDR

Připomínáme slova Priscilly Moriuchi, bývalé členky Národní bezpečnostní agentury (NSA) pro oblast kybernetické bezpečnosti, která odhadovala, že Severní Korea vydělává zhruba 15 až 200 milionů dolarů těžbou a prodejem kryptoměn. V rozhovoru ze začátku letošního roku se nechala slyšet:

“Severní Korea našla další cesty, kterými získává digitální měny. Patří mezi ně nejen těžba kryptoměn (hlavně Bitcoinu a Monera), ale i výkupné, které je v kryptoměnách zaplaceno.”

Spousta lidí má jistě v paměti vyděračský virus WannaCry, který je dodnes považován za nejničivější a nejagresivnější vyděračský software svého druhu. Tento ransomware napadal počítače se systémem Microsoft Windows. Zašifroval data na pevném disku a za odblokování požadoval zaplacení výpalného v Bitcoinech, které se navíc s ubíhajícím časem zvyšovalo až na cca 2000 USD.

Bude mít KLDR vlastní virtuální měnu?

Miranda a Delston ve své zprávě také tvrdí, že kromě využívání stávajících nejoblíbenějších kryptoměn, jako je například Bitcoin, zvažuje vláda této země  i možnost vytvoření vlastní kryptoměny.

“Mít vlastní kryptoměnu by jim také významně usnadnilo možnost otevírat si online účty v různých kryptoměnových směnárnách. Stačí jen využít možnosti anonymní komunikace, ve které skryjete pravou geografickou polohu svého zařízení a potažmo uživatele.”

Výzkumníci dále předpokládají, že země vytvoří i vlastní blockchain (s největší pravděpodobností s upraveným veřejným záznamem transakcí), aby ukázala, že tyto transakce pocházejí z legálních zdrojů. Následovat by měla peněženka a s ní spojené služby.

Tip redakce: JP Morgan CIO: Blockchain nahradí stávající technologie

Severní Korea není ani zdaleka první

Pokud sledujete dění v kryptosvětě, určitě jste zaregistrovali, že Severní Korea není jediná, kdo se obrátil ke kryptoměnám ve snaze čelit ekonomickému tlaku Spojených států a jeho spojenců. Jak úspěšně je ale otázkou. Vzpomeňme kupříkladu na venezuelské digitální měny Petro, jejíž vydání oznámil přímo sám venezuelský prezident Nicolas Maduro. Prezident Spojených států Donald Trump ale vydal v květnu nařízení, ve kterém se americkým občanům

“… ve světle nedávných kroků, které přijal Maduroův režim a kterými se snaží o obcházení amerických sankcí vydáním digitální měny.”

zakazuje tuto měnu nakupovat a jakkoli s ní obchodovat. Tématu jsme se podrobněji věnovali v tomto článku.

A stranou nestojí ani Írán. Ten nedávno odhalil podrobnosti o své národní kryptoměně, kterou se chystá vydat v reakci na uvalené ekonomické sankce pod taktovkou USA. Budoucí íránská krpytoměna je údajně spjata s místní fiat měnou riál a má být postavena na open-source technologii Hyperledger Fabric.

Mohlo by vás zajímat: (Politika) Venezuela – Příbeh o kolapsu země s největšími zásobami ropy na světě

Závěr

I když celkem nedávno proběhla v Singapuru historicky první schůzka prezidenta USA s vůdcem KLDR, na které si Donald Trump a Kim Čong-un dokonce podali ruce a více než půl hodiny spolu o samotě jednali, přesto nelze tuto zprávu brát na lehkou váhu. Přiznejme si, že za stávající situace mohou kryptoměny sloužit k mnoha různým účelům a ne všechny se nám musí líbit. V tomto případě lze pomocí nich celkem elegantně obcházet uvalené ekonomické sankce. A co vy, souhlasíte s varovaním těchto dvou pánů, nebo vám přijde přehnané a přitažené za vlasy? Budu rád, pokud vyjádříte svůj názor v komentářích pod článkem.

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO

YouTube video

Zdroj:
ccn.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: