Europol a INTERPOL spojují síly

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Mezinárodní organizace Europol a INTERPOL zorganizovaly seminář s cílem vypracovat strategie pro spolupráci na detekci, vyšetřování, zajištění a konfiskaci digitálních měn.

Začátkem tohoto měsíce uspořádala agentura Evropské unie pro spolupráci při prosazování práva (Europol), dále INTERPOL a Basilejský institut pro správu veřejných věcí seminář pro evropské vyšetřovatele, zaměřený na finanční trestnou činnost. Cílem semináře bylo určit si postupy pro detekci, vyšetřování i zabavení kryptoměn.

Workshop v Basileji

Semináře se zúčastnilo více než 60 vyšetřovatelů finanční správy ze 32 zemí. Ti mají na starosti odhalování počítačové kriminality a praní špinavých peněz. Kromě nich se akce zúčastnili i někteří experti v oblasti vymáhání aktiv a různí představitelé soukromého sektoru. Účastníci během akce prezentovali technické dovednosti a sdíleli své poznatky i zkušenosti z oblasti kryptoměn.

Podle oficiálních informací z internetové stránky Europolu účastníci dospěli k následujícím bodům:

  • Zlepšit sdílení informací v oblasti praní špinavých peněz a digitálních měn prostřednictvím využívání kanálů, jako jsou Europol, INTERPOL, Egmont Group a FIU.net.
  • Regulovat burzy obchodující s kryptoměnami, jakož i poskytovatele krypto-peněženek v rámci současných právních předpisů, týkajících se boje proti praní špinavých peněz a financování boje proti terorismu. To vše v souladu s povinnostmi, které již probíhají ve finančním sektoru.
  • Dohodnout se na jasné definici pojmů, jako jsou kryptoměny, burzy, směnárny digitálních měn a poskytovatelé krypto-peněženek. Následně je zahrnout do právního rámce Evropské unie.
  • Přijmout opatření proti digitálním službám, jenž jsou určeny k anonymizaci transakcí. To totiž ztěžuje práci orgánů činných v trestním řízení při zjišťování a sledování podezřelých převodů.

Pracovní skupina pro kryptoměny

Supina pro monitorování kryptoměn byla založena ještě v roce 2016. Zmíněný workshop prezentoval její dosud dosažené výsledky. Úkolem bylo shromažďovat a analyzovat údaje o používání digitálních měn ze strany zločinců i z prostředí praní špinavých peněz. Skupina se také pokusila vypracovat strategii pro kontrolu příjmů z digitálních zločinů.

Zatímco kryptoměny získávají popularitu mezi investory, podle Europolu jich aktivně využívají i zločinci. Agentura tvrdí následující:

“Europol bude pokračovat v koordinaci v rámci členských států EU i mimo ně, a dále usilovně reagovat na tuto rostoucí hrozbu. V červenci roku 2017 byla s podporou Europolu ukončena činnost dvou největších kriminálních trhů na Darknetu – AlphaBay a Hansa, které přijímaly kryptoměny Bitcoin, Monero a Ethereum. “

Jak je vidět, Europol se o problematiku kryptoměn začíná vážně zajímat. Z mého pohledu je to jen dobře. Čím více a dříve se očistí kryptoměny od označení, že je využívají kriminálníci, tím lépe pro jejich budoucí růst a popularitu mezi běžnými uživateli.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Paeris Kiran

Ale nic proti – ovšem pokud bude prolomena anomita a státní instituce budou mít přístup k tomu kdo kde nakupuje – měla by to být z hlediska státu považováno za důvěrnou informaci daného občana kterou bude státům a všem jejich insitucím explicitně zakázáno zveřejnit v jakékoliv podobě a nebo předat jakékoliv třetí instituci (třeba banka a nebo obchodníci) bez předchozího veřejného soudního procesu který to povolí.

Takové informace by měli být pro výhradní použití státu a stát by je neměl mít vůbec právo jakkoliv zveřejnit – všichni úředníci na tom se podílející by měli být vázání mlčenlivostí a jakékoliv jediné slovo důvěrného co vypustí by mělo znamenat minimálně 5 let v base.

a dál by to konečně chtělo aby státy povinně nařídili centrálním bankám vytvoření prostředku směny který bude zcela bezinflační- tedy pokud si za jeho jednotku koupíte například 60m2 byt, tak za 30 let za stejnou jednotku dané měny se musí prostě dát koupit 60m2 byt a nebo větší na stejném místě.

já kupříkladu vůbec nechci aby nějaká banka měla přehled o tom co a kde a za kolik nakupuju. Takové informace je důvěrná a ani banka by s ní neměla mít právo nakládat ani pro vlastní použití ani z ní dělat jakékoliv statistiky.

spot_img