24. 11. 2023 Přehled trhu – Nvidia překvapuje hospodářskými výsledky, Bitcoin se chystá na průlom?

5
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu pro finanční trhy, akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Akciové indexy znovu rostou poblíž k historickým maximům s ohledem na překonání očekávaní výsledkové sezóny. Překvapují i výsledky společnosti Nvidia. Bitcoin se udržuje kolem 37 400 USD a nechává prostor altcoinům. Drahé kovy posilují a naznačují potenciál pro další růst.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin dnes znovu testuje cenovou hladinu 38 000 USD. Bude to průraz rezistence nahoru s očekáváním růstu až po nejsilnější rezistenci kolem 42 – 43 000 USD nebo dojde k zamítnutí už teď? Altcoiny benefitují ze zvýšené volatility Bitcoinu a zajímavých zpráv kryptoměnového trhu. Šéf kryptoměnové burzy Binance odstupuje a bude muset zaplatit pokutu za praní špinavých peněz. Kryptoměnový trh se čistí a je o krok blíže k regulacím.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz/kurzy-kryptomen/

Makro ekonomický kalendář a výsledková sezóna:

První polovina týdne přinesla lehké překvapení ve formě poklesu prodejů už existujících domů výrazněji než se očekávalo. Meziměsíčně klesají prodeje domů o -4,1 procentních bodů, na tržním sentimentu se podle všeho nic nemění ani když sazby na 30tiletých hypotékách v průměru klesají pod 7,4 % ročně.

Samotná výška úrokových sazeb je jenom jedna část skládačky pro vysvětlení aktuální situace. Druhý problém jsou ceny domů na historických maximech. Tím pádem je sentiment kupujících na bodu mrazu. Spotřebitel nechce za tyto ceny a sazby nakupovat. Bude muset dojít k poklesu alespoň jednoho z nich. Bohužel většina trhu netuší co může nastat v případě poklesu úrokových sazeb. Historicky takto silné poklesy po prudkém růstu vedli k medvědímu trhu a recesi … viz obrázek vlevo. Bude to tentokrát jiné?

Další zajímavý ohlášený údaj je pro výraznější pokles nákupů zboží dlouhodobé spotřeby než se očekávalo. Klesá o -5,4 procentního bodu (místo -2,8). Před vánoci to není úplně běžný úkaz, může to hodně vypovídat o sentimentu spotřebitele, který začíná být nucený víc omezovat výdaje aby zvládal splácet stávající dluhy. Jak jsme si už během několika posledních přehledu ukázali, výše dluhu a úroky rostou u všech položek, nejvíce na kreditních kartách. Zatímco úspory z pandemických balíčků už jsou téměř plně vyčerpané.

Pro akciový index S&P 500 tento týden končí výsledková sezóna za třetí kvartál. Zatím reportovalo více než 91% společností a operativní zisky na akcii (EPS) překonávají očekávaní společně s vrcholem z prvního kvartálu 2022. Jedním z hlavních přispěvatelů k tomuto růstu jsou velké technologické společnosti včetně Nvidie. Reportované výsledky ukazují jasné překonání obratu a zisku. Společnost reportuje dokonce i nárůst hrubé marže ze 72,5 na 75%. To jim určitě závidí nejedná společnost a zároveň ukazuje trhu prostor pro konkurenci.

Samotná cena Nvidie na výsledky reagovala vytvořením vrcholu kolem 505 USD a následně propadem. Na chvíli se propadla až pod 478 USD, pravděpodobně úplně jiný vývoj než očekával retail naskakující do trhu. Předpokládám, že takto dobré zprávy využije značná část fondů držící akcii a prodají z krásný ziskem. I když má dlouhodobě sektor umělé inteligence zajímavé vyhlídky pro růst, očekávám velmi silnou volatilitu v nejbližších měsících. Zřejmě je na čase brát zisk.

Problémy finančních trhů:

Navzdory dobrým zprávám z amerického akciového trhu se objevují i další varování pro tamní ekonomiku. Akciový trh je jenom jedna ze složek LEI indikátoru (Leading economic indicator), který zohledňuje celkem 10 oblastí americké ekonomiky. Indikátor se propadá už 19 měsíců v řadě. Podobnost s předchozími ekonomickými cykly naznačuje další ekonomickou recesi. Bude zajímavé sledovat jestli i tentokrát má indikátor pravdu.

V úterý se objevili zápisky FOMC minutes z posledního zasedání americké centrální banky Fed. Nedozvídáme se nic nového.

  • Vyplývá, že všichni členové souhlasili s opatrným postupem bez dalšího zvedání sazeb.
  • Fed ponechá restriktivní sazby po nějakou dobu a bude sledovat náznaky ekonomiky,
  • Fed nadále vidí možnosti dalšího růstu inflace
  • Postup bude aktualizován na každém zasedání Fedu dle ekonomických dat

Akciové trhy pokračují v růstu

U akciového indexu S&P 500 se od začátku týdne nic zásadního nemění. Nadále lehce roste až do zóny 4555 bodů, kde došlo k vyplnění gapu na futures grafu. Za předpokladu dalšího růstu až po předchozí lokální vrchol 4590 bodů se na indikátorech RSI a MACD formuje silná divergence na jedno a dvoudenním grafu. To je pro mně dostatečně silný signál pro výrazně zvýšenou opatrnost a potenciálně odprodej některých spekulativních akciových pozic a zároveň otevření defenzivnějších s očekáváním poklesu a možná až vyplnění otevřených gapů po cenovou hladinu 3960 bodů.

Tato poklesová varianta uvažuje s poklesem nadhodnocených velkých technologických společností které letos táhnou nahoru celý index S&P 500 a technologický index Nasdaq 100.

Potenciál pro další růst vidím značné omezený. Mohl by nastat v případě, že Fed zvládne úspěšné hladké přistání ekonomiky (soft landing) a snížení inflace bez recese a růstu nezaměstnanosti. S ohledem na výše zmíněný indikátor LEI to vidím jako značně nepravděpodobné. Podobných varovných signálů je několik.

Bitcoin nadále pod rezistencí, chystá se na průlom?

Bitcoin dnes nadále zůstává pod rezistencí kolem 37 400 USD. Před dalším růstem ho drží horní linie růstového kanálu (žlutá čárkovaná) a horizontální historické rezistenční pásmo. To pokračuje až po 44 000 USD. Předpokládám, že pokud Bitcoin vyroste nad 38 000 USD bude další nejsilnější rezistence kolem 42 – 43 000 USD. Zároveň na denním grafu působí aktuální price action jako distribuce Bitcoinů do trhu. Je na místě opatrnost a není chybou vzít alespoň část zisku. Následné ho bude možné vrátit do trhu v případě poklesu na nižší cenové hladiny.

K této úvaze mě vede vznikající divergence na denním a dvoudenním grafu u indikátorů RSI a MACD. Statisticky bych očekával pokles těchto indikátorů na nižší úroveň než se otevře prostor pro další růst Bitcoinu.

V podstatě podobně jako funguje metoda DCA cestou dolů, je možné ji aplikovat i cestou nahoru. V momentě, kde máte na aktivu pro příklad zhodnocení 100 %, můžete s každým dalším růstem postupně odprodávat na zvolených cenových hladinách 5-10 % pozice. Takto se dá “načasovat” odprodej, když si nejsme jistí, kde bude vrchol a zároveň nechceme vyskočit z trhu úplně příliš brzo.

Zlato, stříbro a sentiment na trhu

V reakci na pokles dolarového indexu a výnosů amerických státních dluhopisů se nedaří jenom akciovým indexům. Dalším benefitujícím aktivem jsou drahé kovy, konkrétně zlato a stříbro. Obzvláště zlato předchází vývoj u stříbra a pomalu se dostává ke klíčové hladině 2000 dolarů za trójskou unci. Po překonání je velmi pravděpodobný další pokus růstu až k historickému maximu kolem 2072 USD za unci. Jednalo by se o třetí pokus překonat tuto hladinu. V případě úspěchu se nabízí jako vysoce pravděpodobný cíl hladina kolem 2500 USD za unci (+25 %). Samozřejmě najdou se analytici predikující cenu daleko vyšší než 3000 USD. Avšak pro tuto rychlou analýzu nám stačí pozorování kam se vyvíjí dlouhodobý trend.

Důvody proč by mohlo právě zlato růst jsme si už obdobně několikrát popsali. Jedním z hlavních je narůstající nejistota a nestabilita ve světě. Objevují se válečné konflikty, centrální banky zemí BRICs se připravují na postupný odklon od amerického dolaru jako rezervní měny a nakupují výrazně větší množství zlata. Je na místě brát cenu zlata jako indikátor sentimentu velkých hráčů na trhu. V následujícím přehledu se znovu a detailněji podíváme na vývoj grafu zlata a stříbra.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img