3.11.2023 Přehled trhu – Akcie agresivně posilují, bitcoin klesá na 34 000 USD. Konec růstu úrokových sazeb?

4.7
(9)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Ve středu večer proběhlo klíčové zasedání americké centrální banky. Úrokové sazby zůstávají beze změny. V reakci na projev Jerome Powella klesají výnosy na amerických státních dluhopisech. Akciový index S&P 500 využívá tento impuls pro růst dle očekávaného vývoje. Bitcoin včera otestoval hladinu 36 000 USD a vrací se zpět na 34 000 USD po zamítnutí.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se včera pokusil o růst na 36 000 USD, který byl okamžitě potlačený prodejním tlakem. Dnes klesá zpátky na 34 300 USD a táhne sebou velkou část altcoinů. Můžeme se těšit na pokračování růstového trendu, nebo je značná část očekávání pro Bitcoinové ETF už započteno v trhu?

Makro kalendář a rozhodnutí centrálních bankéřů:

Od začátku týdne se objevují zajímavé makroekonomické data ze světa a Evropy. V úterý se objevili data pro klesající inflaci v eurozóně. Inflace klesá meziročně z 4,3 na 2,9 procentních bodů (výrazně víc než očekávaných 3,3 pb). To nahrává evropské centrální bance k stopnutí dalšího zvedání úrokových sazeb a vyčkávání.

Snížení úrokových sazeb by mohlo být předčasné, inflace neklesá v zemích eurozóny souměrně. Pro představu, inflace Itálie klesá za minulý měsíc meziročně z 5,3 na 1,8 procentních bodů. Kdežto Inflace Francie ze 4,9 na 4 procentní body. Najdou se značné rozdíly a proto musí evropská centrální banka najít kompromis pro většinu zemí.

Evropská ekonomika má navzdory klesající inflaci nadále dost problémů. Maloobchodní prodeje v Německu se tento měsíc propadají o -4,3 % (očekávalo se jenom -1,6 %). Další negativní signál jsou nadále klesající HCOB PMI výrobní indexy pro značnou část eurozóny pod 50ti body co naznačuje pokračující zpomalování výroby.

Klíčový moment tohoto týdne bylo středeční zasedání americké centrální banky Fed, která nadále ponechává aktuální výšku úrokových sazeb na 5,5 procentních bodech. Toto rozhodnutí se očekávalo, takže nepřišlo žádní značné překvapení a Jerome Powell ve svém projevu spíše jenom zopakoval makro ekonomická data posledních dvou týdnů.

Fed nadále plánuje pokračovat v krocích pro dosažení inflačního cíle 2 procentních bodů. Zároveň zdůraznil, že úrokové sazby potřebuji zůstat zvýšené pro propsání monetární politiky Fedu do ekonomiky.

Výnosy amerických vládních dluhopisů rychle klesají

Americké vládní dluhopisy mají za sebou jedno z nejhorších historických období. Dluhopisový ETF index TLT (20+ leté dluhopisy) klesnul od vrcholu z března 2020 o více než 54 %. Takové značné poklesy se v dluhopisovém světě nestávají zas tak často. Situace na trzích a aktivity centrální banky prudkým zvedáním úrokových sazeb byl jedním ze spouštěčů tohoto výprodeje.

Na týdenním grafu výše si můžeme všimnout nápadnou konvergenci indikátorů RSI a MACD. Ty naznačují zájem trhu nakupovat americké vládní dluhopisy na aktuálních hladinách. Zároveň další signál může být dosažení historických supportních hladin z roků 2003-2007.

Na druhé straně poklesů ceny dluhopisů se nabízí nárůst jejích výnosů. Pro představu výnos pro 10leté americké vládní dluhopisy vystoupal až lehce nad 5 procentních bodů ročně. To je v aktuální inflační ekonomice zajímavé “bezrizikové” zhodnocení prostředků pro mnoho institucí a dokonce retailových investorů.

Inverzně ke klesajícímu ETF TLT můžeme u rostoucích výnosů na týdenním grafu zaznamenat dosažení historické rezistence z roků 2001-2007. Zároveň zformování divergence indikátorů RSI a MACD na týdenním grafu. To je další silný znak možného otáčení trendu. Jestli je to finální točení je velmi diskutabilní. Dnes však výnos 1életých dluhopisů klesá na 4,66 procentních bodů. Tedy téměř k supportu kolem 4,55pb. Další významný supportní hladina je kolem 4,247 pb. a následně až 3,86 pb.

Zároveň s výnosy klesá i dolarový index. Takto významný pokles výnosů může dát větší prostor pro růst drahých kovů a spekulativně i akciovým indexům. Bohužel u mnohých akciových indexů a velkých technologických společností se domnívám, že jsou z historického hlediska nadále nadhodnocené.

Zaujalo mě toto srovnání ocenění amerického akciového trhu jako celku. Podle Infografiky níže, je odhadovaná tržní kapitalizace celého amerického akciového trhu přibližně 73 biliónů dolarů. To představuje 2,7 násobek amerického HDP. Z historického hlediska jsou akciové trhy extrémně nadhodnocené. Z pohledu technické analýzy jsem si na grafu neodpustil zaznačit červenou růstovou linii a najde se i supportní hladina kolem 1 až 1,8 násobku HDP. Pokud nastane ekonomická recese, mohli by akciové trhy klesnout právě do této zóny.

Druhá zajímavá informace na grafu je zastoupení amerických domácností jako největšího držitele amerických akcií ve výši až 39%. Právě běžní drobní investoři, kteří kontroluji takto značnou část trhu mají tendenci se chovat emocionálně v případě ekonomických problémů. Proto je možné na jednotlivá aktiva aplikovat technickou analýzu, která ve své podstatě analyzuje sentiment (emoce a chování) investorů.

Několikrát jsme si tady ukázali nárůst dluhů s rychle rostoucím úrokem na půjčkách pro kreditní karty, osobní automobily a další v kombinaci s poklesem úspor. Pokud bude běžný spotřebitel potřebovat splatit své závazky, vysoce pravděpodobné sáhne na aktiva na akciovém trhu. To může velmi lehce nastat pokud se vyšší úrokové sazby udrží po delší dobu.

Akcie agresivně posilují, S&P 500 roste k rezistenci

Akciový index S&P 500 tento týden dle očekávání roste po nalezení lokálního supportu a zformování konvergencí na intra denním grafu minulý týden (kolem 4100 bodů). Včera uzavřel index až kolem 4317 bodů. To naznačuje pozitivní reakci na projev šéfa Fedu, Jerome Powella a zároveň pokles výnosů vládních dluhopisů. Je tento růst jenom mini korekce před dalším propadem, nebo je sentiment trhu pro akcie znovu pozitivní?

Na denním grafu můžeme vidět růst až k horní linii poklesového kanálu posledních dvou měsíců (žlutý kanál). Tam se zároveň nachází denní klouzavý průměr EMA 55 1D. Růst tohoto týdne však na grafu formuje 3 další otevřené gapy na futures grafu. Tím pádem se domnívám, že se velmi brzo vrátíme až po spodní kolem 4100 bodů. Tím pádem se nadále přikláním k poklesové variantě a možnému vyplnění gapu kolem 3960 bodů.

Pravděpodobnost pro růstovou variantu je kolem 40% a výrazně limitovaný. Nejvyšší možný cíl bych viděl na opětovné otestování hladiny kolem 4550 bodů, (kde se nachází další otevřený gap). Je nutné si zvážit potenciální rizika investice do nadhodnoceného akciového indexu. Ty nejvíc nadhodnocené společnosti můžou hravě stáhnout dolů celý index.

Poslední měsíce je makro ekonomický vývoj a jeho vliv na akciové indexy velmi proměnlivý. Pravděpodobnosti se mění ze dne na den. Proto zastávám spíše názor pro přístup investování do jednotlivých společností před indexovým investováním. Pokud si uděláte svoji analýzu společnosti správně, dokážete výrazně navýšit možný zisk a zároveň omezit riziko poklesu. Využijte toto období nejistoty pro zlepšení se ve finanční analýze (možné zkombinovat s technickou analýzou pro lepší výsledky).

Bitcoin se vrací na 34 000 USD

Bitcoin se tento týden pokouší růst až ke 36 000 USD. Včera narazil na silný prodejní tlak a začal znovu klesat k hladině 34 000 USD. Na denním grafu se formuje silná divergence indikátorů RSI a MACD. Už to vypadá, že nastává očekávaný moment menší korekce. Ta by nás mohla vrátit k otestování supportní hladiny kolem 32 – 31 000 USD.

V případě, že táto supportní hladina vydrží, má cenu uvažovat o otevření dlouhé pozice s maličkým stop-lossem pod 31-30 000 USD. Pak se můžeme pokoušet o růst k dalším rezistencím na úrovni 37 000 až 42 000 USD.

Opačný vývoj může nastat, pokud by hladina 31 000 USD nevydržela prodejní tlak. Domnívám se totiž, že značná část růstu kvůli ETF už byla započtena do ceny Bitcoinu. Jakýkoliv problém, který se může objevit ohledně schválení Bitcoinového ETF, bude mít silně negativní efekt na další vývoj ceny a odradí potenciální investory či spekulanty. Proto trpělivě vyčkávám na návrat právě do zóny 31 – 32 000 USD. Pokud se něco pokazí, velcí hráči a instituce to budou vědět jako první a cena Bitcoinu to bude reflektovat. Nadále vyzívám k vyšší opatrnosti a využití stop-loss příkazů pro limitaci ztrát.

Pro dlouhodobé investory může nadále dávat smysl akumulace Bitcoinu metodou DCA. Berte však na vědomí, že čím vyšší nákupní cenu Bitcoinu máte. Tím delší dobu si budete muset počkat na zisk v případě výraznějšího propadu. Mně osobně dává smysl na aktuální ceně vzít celý zisk nebo část zisku a čekat. Avšak zvažte schopnosti a potenciální rizika.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miloš
Hodnocení článku :
     

…vyzívám k vyšší opatrnosti ? Vyzívám? Ale no tak 😉

spot_img