Poptávka po široce používaném euro stablecoinu je obrovská

4.8
(6)

Americká společnost Circle se chystá spustit regulovaný stablecoin, který je vázaný na euro. Co to ale vlastně pro eurozónu znamená?

Tržní kapitalizace Tetheru (USDT), stablecoinu vázaného na americký dolar, aktuálně  přesahuje 65 miliard dolarů. Kapitalizace USD Coinu (USDC), další stablecoin krytý americkým dolarem, se pohybuje kolem 55 miliard USD. Některé zprávy odhadují, že celková tržní kapitalizace stablecoinů krytých dolarem přesahuje 160 miliard dolarů.

Potřeba euro stablecoinu

Navzdory tomuto úspěchu dolarových stablecoinů se dosud neobjevil eurový stablecoin, který by byl co do velikosti alespoň vzdáleně srovnatelný. Koncem června oznámila americká společnost Circle, že na blockchainu Etherum spustí vlastní eurový stablecoin Euro Coin (EUROC). Díky euro stablecoinu bude v budoucnu možné provádět nekomplikované převody v eurech po celém světě, jako je tomu v současnosti v případě amerického dolaru.

Namísto podnikání v eurozóně se společnost Circle rozhodla vydávat plánovaný eurový stablecoin prostřednictvím americké banky Silvergate. Je však přípustné, aby digitální mince vázaná na euro byla emitována mimo eurozónu? Jak budou reagovat evropské regulační orgány? Může společnost Circle jednoduše ignorovat připravované nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) a provozovat stablecoin mimo Evropskou unii? A proč stále neexistuje žádný významný eurový stablecoin?

Na tyto a další otázky se pokusil odpovědět Patrick Hansen, bývalý šéf pro technologii blockchain v německé digitální asociaci Bitkom.

Euro stablecoin vydaný mimo EU

Evropská centrální banka (ECB) si nechává možnosti, zda a kdy spustí digitální euro, otevřené. Patricku Hansenovi však stále není zcela jasné, čeho přesně chce ECB digitálním eurem vydávaným centrální bankou dosáhnout.

Hansen si navíc myslí, že soukromé společnosti, vedené a dozorované politiky, jsou k tomu, aby do současného finančního systému vnesly inovace, vhodnější. Podle něj budou evropské banky v příštích letech mnohem aktivnější:

“Právě teď je podle mého názoru brzdí zejména dvě věci. Banky chtějí počkat na regulaci MiCA a konkrétní plány ECB ohledně digitálního eura stále nejsou jasné.”

I z tohoto důvodu Hansen velmi fandí rozhodnutí společnosti Circle spustit eurový stablecoin. Na euro připadá téměř 40 % světových plateb SWIFT, 20 % světových devizových rezerv, ale pouze 0,2 % globální tržní kapitalizace stablecoinů. Je proto v zájmu EU a eurozóny to změnit.

Regulace MiCA je nevyhnutelná

Podle Hansenova názoru zde automaticky vstupuje do hry MiCA, protože se jedná o eurový stablecoin. Circle se nemůže vyhnout tomu, aby požádal o příslušné licence v EU a aby na EUROC dohlížely orgány EU. To je však podle Hansena také záměrem společnosti Circle.

Podle Hansena Circle pravděpodobně založí evropskou právnickou osobu a poté požádá o licenci na vydávání elektronických peněz, která je nezbytným předpokladem pro vydávání tokenů elektronických peněz. V závislosti na tom, jak široce bude mince přijata, bude EUROC již spadat do kategorie “významných tokenů elektronických peněz” v MiCA, což s sebou opět nese vyšší kapitálové rezervy, požadavky na likviditu a interoperabilitu.

Euro stablecoin společnosti Circle má být krytý jedna ku jedné eury uloženými na bankovních účtech. Tyto rezervy však drží americká banka Silvergate, zatímco samotný Circle sídlí ve Spojených státech, což stále vyvolává mnohé otázky.

Podle Hansena může regulace podpořit právní jistotu, důvěru a přijetí, ale na druhé straně může vytvořit nové překážky pro vstup na trh. V oblasti stablecoinů a nezaměnitelných tokenů (NFT) zachází MiCA příliš daleko a hrozí, že se pro mnoho společností stane hlavní překážkou.

Stále nemáme žádný významný euro stablecoin

Stávající eurové stablecoiny jsou využívány méně a podle Hansena k tomu existuje několik důvodů. Záporné úrokové sazby z bankovních vkladů v eurozóně prakticky znemožnily obchodní modely stablecoinů kryté rezervami.

Svou roli hrají také regulační problémy, slabost eura a skutečnost, že stablecoiny navázané na americký dolar (jako jsou USDT a USDC) tu byly první a používá je i obrovské množství Evropanů.

“V ZÁSADĚ JE VŠAK POPTÁVKA PO ŠIROCE POUŽÍVANÉM EUROVÉM STABLECOINU OBROVSKÁ A MNOHÉ Z VÝŠE UVEDENéHO SE V PŘÍŠTÍCH MĚSÍCÍCH ZLEPŠÍ.”

Závěr

O tom, zda se EUROC stane velkým prodejním trhákem (podobně jako USDC), rozhodne pochopitelně až trh. Jak ovšem Hansen říká, poptávka, zejména ze strany větších finančních institucí, po důvěryhodném a regulačními orgány schváleném eurovém stablecoinu, je vysoká.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Wake up !!!

Vysoké stamiliony korun zainvestované do nevyzpytatelných kryptoměn, ke kterým ovšem není jak se dostat. Takto rozehrané karty mají momentálně investoři ve fondech společnosti Cryfin. Tuzemského zprostředkovatele kryptoměnových investic od března prověřují orgány činné v trestním řízení, součástí procesu jsou přitom zablokované účty firmy, ve výsledku jsou tedy i nedobytné peníze vkladatelů. Investorské drama v Cryfinu přitom probíhá na pozadí jedné z nejhorších etap historie kryptoměnového trhu, kdy se od března do července prakticky zhroutil trh, na němž globální hráči přišli za pouhé tři měsíce o více než bilion dolarů.

spot_img