MiCA: EU se dohodla na přelomové regulaci krypta, včetně potlačení stablecoinů!

4.6
(10)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Úředníci z EU se dohodli na přelomovém zákonu, který podle nového jednotného regulačního rámce nastaví požadavky emitentům kryptoměn a poskytovatelům služeb.

Přelomová krypto regulace v EU

„Nadcházející evropský rámec politiky týkající se kryptoaktiv bude pro kryptoměny tím, čím bylo GDPR pro soukromí,“ říká Dante Disparte, šéf strategie Circle.

Politici Evropské unie (EU) uzavřeli dohodu o přelomové legislativě, která reguluje kryptoaktiva a poskytovatele souvisejících služeb ve všech 27 členských zemích bloku. Kryptosvět ve třetí největší světové ekonomice získává rámec Markets in Crypto Assets (MiCA).

Stefan Berger, poslanec Evropského parlamentu a zpravodaj pro nařízení MiCA, uvedl na Twitteru, že byla uzavřena „vyvážená“ dohoda, díky níž se EU stala prvním kontinentem s regulací kryptoaktiv.

Legislativní balíček stanovuje požadavky na obchodní platformy, které budou muset poskytnout whitepaper pro všechny tokeny, které nemají jasného emitenta, jako je bitcoin (BTC), a budou odpovědné za jakékoli zavádějící informace.

K dalším požadavkům kladených nově na tyto společnosti patří, aby se zaregistrovaly u úřadů a aby si udržovaly řádné bankovní rezervy pro stablecoiny. A podle prohlášení Evropské rady:

„MiCA bude také pokrývat jakýkoli typ zneužívání trhu související s jakýmkoli typem transakce nebo služby, zejména pro manipulaci s trhem a obchodování zasvěcených osob.”

Poskytovatelé služeb krypto aktiv (CASP) budou muset dodržovat přísné požadavky zaměřené na ochranu spotřebitelů a také mohou nést odpovědnost, pokud ztratí kryptoaktiva investorů.

Mairead McGuinessová z Evropské komise si výsledek pochvaluje. Uvedla:

„Myslím, že každý si nyní uvědomuje, že nemůžete mít neregulovaný sektor. Jsme rádi, že v tom vedeme. […] Myslíme, že je potřeba mezinárodní spolupráce, protože je důležité, abychom neregulovali sami.”

Bruno Le Maire, francouzský ministr hospodářství, financí a průmyslové a digitální suverenity prohlásil, že přelomová regulace „učiní konec krypto-divokému západu“.

A taky konec stablecoinům?

V důsledku dramatického kolapsu terry UST se nařízení MiCA zaměřuje na ochranu spotřebitelů tím, že klade vysoké požadavky na emitenty stablecoinů.

Ti musí vytvořit dostatečně likvidní rezervy, které budou muset být „právně a provozně odděleny a izolovány“ a „plně chráněny v případě insolvence.“ U stablecoinů však navíc  dojde k omezení denních transakcí, a to na 200 milionů eur za den.

kryptokomunita na Twitteru nařízení označila za neproveditelné. Nepromyšleně působí limit 200 mil. eur ve srovnání s aktuálním denním objemem USDT ve výši 50,40 miliardy USD (48,13 miliardy eur) a USDC 5,66 miliardy USD (5,40 miliardy eur). A zdá se být navíc obtížné prosadit tato pravidla pro decentralizované stablecoiny, jako je Dai (DAI).

Zajímavostí je, že dohoda přišla ve stejný den, kdy společnost Circle uvedla na trh svůj stablecoin krytý eurem – Euro Coin (EUROC).

Jakmile bude nová politická dohoda formálně schválena a její text bude zveřejněn v Úředním věstníku EU, budou mít kryptospolečnosti stále přechodné období, během kterého mohou  nová pravidla začít dodržovat.

Závěr

„Žádná legislativa není nikdy vytesána do kamene a žádná legislativa v oblasti kryptoměn nemůže být. Ti, kteří jsou v tomto prostoru a uvažují o tom, že jsou inovativní, to nyní udělají způsobem, který je v souladu s našimi předpisy, spíše než jako na Divokém západě,” uzavírá Mairead McGuinessová.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img