Návod, jak přijít o vytěžené kryptoměny – 2. část

3.4
(8)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Jak bezpečně uložit vytěžené kryptoměny, na to je spousta návodů. Ale když chcete krypto uložit opravdu nebezpečně, riskantně a se šancí o něj přijít, na to už moc návodů nenajdete. Pojďme tento nedostatek odstranit a rovnou koukneme na příklady ve druhé části tohoto návodu.

Návod, jak přijít o vytěžené kryptoměny – 1. část

Ušetřit na HW peněžence

[+] nese jméno světové značky jako Trezor nebo Ledger
[+] spousta lidí ji má a je spokojena
[+] mám ji se slevou
[-] a právě proto šanci o vše přijít

Stejně, jako se dá “cinknout“ papírová peněženka, to jde i s peněženkou fyzickou. Chce to o něco složitější přípravu než přidat dva řádky kódu do generování papírové peněženky, ale dá se to. A když jsou motivací peníze, napadne to nejednoho šmejda. Zdrojové kódy jsou třeba u Trezoru k dispozici, tak proč by tam úplně stejně nešel dát stejný generátor, co bude generovat tisíc adres stále dokola.

Doporučení: V případě zájmu, použijte oficiální obchod výrobce HW peněženek Ledger.

Řekněme to jinak, opravdu byste věřili rozbalené HW peněžence, se kterou si mohl původní majitel udělat cokoli? Třeba vám víc řekne obrázek, kdy se na Ledgeru hraje hra Had. A když tam jde tohle, proč by nešlo něco jiného, že?

YouTube – návod: „Hardware Wallet Hack: Ledger Nano S – f00dbabe“

Říkáte si, že je to moc technicky složité a že s HW peněženkou z druhé ruky se vám nemůže nic stát? Dobrá, tak další příklad.

fake-seed-ledger
Zdroj: https://www.fireeye.com/blog/threat-research/2019/01/cryptocurrency-blockchain-networks-facing-new-security-paradigms.html

Toto je obrázek z eBay aukce, kdy prodejce byl tak hodný a s nově zabaleným Ledgerem dodal i 24 slov (recovery seed), krásně předvyplněné. A pro dokonalost ještě seed udělal seškrabatelný, jako to mají losy. No, kdo by takto krásně předpřipravenému a levnému Ledgeru nevěřil a neposlal tam peníze, že. Každopádně nového majitele tohoto Ledgeru stála tato zkušenost 34 000 dolarů.

Svěřit těžbu programům a poolům

[+] velký ekosystém, který funguje
[+] dodá operační systém jako ISO na flashku nebo disk a těžím
[+] dodá program na těžbu
[+] dodá pool, abych netěžil solo
[-] dodá pool, abych netěžil solo (s poplatkem)
[-] vše si může brát poplatek (další poplatky)

Kdo z nás by si napsal vlastní program na těžbu třeba Etherea. Je velmi pohodlné sáhnout pro hotovém program pro Windows (jako PhoenixMiner, Claymore, nebo jít přes burzu výkonu NiceHash). I Linuxové distribuce (jako HiveOS, EthOS, MinerStat, SimpleMiner) umí od monitoringu a přetaktování spoustu moc pěkných věcí.

Druhá strana mince je, že nikdo nic nedělá zadarmo a každý si dříve či později o nějaký ten poplatek nebo licenci řekne. Většinou je to v řádu jednotek procent. Ale to pak máte 0,65 % na ETH těžbě s PhoenixMinerem, 1 % si vezme Ethermine pool, HiveOS 3$ za měsíc… No, ono se to nasčítá. Ne tedy, že byste přišli o úplně vše jako v předchozích případech. Je to spíše bod ke zvážení, jestli se vám vyplatí poplatky platit, nebo jít vlastní cestou a zisky si nechat celé pro sebe.

Každopádně tady alespoň víte, na čem jste, již před začátkem těžby.

Obecně další a další rady, jak ušetřit, těžit a uchovávat krypto

[+] nemusím studovat, lidé mi poradí
[+] spousta ušetřeného času a nervů
[+] krásné řešení přímo na dlani
[-] asi už tušíte, jak to nakonec skončí

Protože příkladů by bylo mnoho, tento poslední bod je obecný. Jistě, kdo by nebyl rád, že mu někdo pomůže obnovit třeba nalezený seed od milionů v bitcoinech. Proč vše studovat, když je spousta velmi seriózních a ochotných lidí doslova na dosah ruky. Vždyť chtějí jen těch 24 slov ofotit a vše ostatní zařídí sami. Proč studovat návody a články, když to jde obejít, že?

No, právě proto. Krypto má tu vlastnost, že není potřeba důvěra ve třetí stranu. Jste tu jen vy se svými kryptoměnami a druhá strana, co má peníze. Žádná banka, ani jiná společnost, co tuhle výměnu udělá za vás. Žádné regulace a zabavení krypta státem. Jste to jen vy, ti kdo mají klíč. Platí pravidlo „váš klíč = vaše krypto“. Když klíč nemáte vy, ale směnárna, pak směnárna vlastní “vaše“ kryptoměny a ne vy. Tohle je největší slabina a zároveň i největší síla. Nikdo, kdo nemá klíč, vám na krypto nemůže nijak sáhnout.

Ale můžou se o to pokoušet. Šmejdi jedni. Vaší jedinou obranou proti nim jsou znalosti. Zjistěte, jak krypto funguje, jaké triky a postupy používají. Nevěřte nikomu a veškeré informace si ověřujte. Nespěchejte, máte čas.

Ono to v zásadě zas tak složité není. Stačí si přečíst krátký návod k HW peněžence, opravdu si těch 24 slov opsat, rozhodně se nesnažit ušetřit pár stovek za peněženku z druhé ruky, a posílat si na vlastní hardwarovou peněženku peníze z těžby, místo na burzu.

Máte další tip, jak přijít o vytěžené krypto? Podělte se s námi v komentářích. Doufám, že jich bude minimum. A s přáním pohodové těžby se loučím.

Rád bych vás společně s našim těžebním týmem pozval na unikátní webinář o ziskové těžbě kryptoměn, kde se dozvíte vše o aktuálním těžebním know-how. ZDE se můžete zaregistrovat!

Za článek děkujeme Ing. Janu Smetenovi, zakladateli a spolumajiteli Starmine holdingu (dodavatel a operátor technologie 10x laboratory s.r.o.).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

zrovna dnes mi psal kamarad ze jeho penezenka ledger ackoli v ni nemel nic ulozeno byla napadena – nemam duvod mu neverit.

Jiri

A jak to poznal, kdyz tam nic nebylo?

Rob

On myslel “potom”. 🙂

ppetr1

Platí pravidlo „váš klíč = vaše krypto“. Když klíč nemáte vy, ale směnárna, pak směnárna vlastní “vaše“ kryptoměny a ne vy. – TESAT DO KAMENE !!!

abc

osobne mam spaleno 100 btc , takze pohoda jazz xd

Míra

Chci se zeptat jde jen o blbost cca 3 ečka, ale jednoho krásneho dne mi Nicehash miner napsal, že když se chci přihlásit, že zadávám nesprávne jmeno nebo heslo, ale to je blbost to bylo zadane správně, zkusil jsem změnit na silnější, ale už se tam zaboha nedostanu, nejde to nastavit, přitom si to davam v kompu pamatovat. Přijde mi na mejl resetovat heslo tak to udělam, ale když zadam nove a opakuju ho hoa dam přihlasit tak prostě nic nepude a nepude

Míra

Do aplikace se teda jde dostat, dá se i těžit, ale když dam view online stadt tak tam nastavá problem, tam se prostě přihlásit nedá

spot_img