Návod, jak přijít o vytěžené kryptoměny – 1. část

3.7
(11)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Jak bezpečně uložit vytěžené kryptoměny, na to je spousta návodů. Ale když chcete krypto uložit opravdu nebezpečně, riskantně a se šancí o něj přijít, na to už moc návodů nenajdete. Pojďme tento nedostatek odstranit a rovnou koukneme na příklady, jak o kryptoměny přijít.

Nechat vše na kamarádovi

[+] je to rychlé
[+] nevyžaduje to žádnou znalost z kryptosvěta
[+] nulová investice do hardwarové peněženky
[-] velká šance přijít o kryptoměny i o kamaráda

Tento krok je hojně využívaný hlavně těmi úplnými začátečníky. Člověk o kryptu moc neví a kamarád ho nadchne, že z těžby může mít vlastní vytěžené peníze. A takový kamarád samozřejmě rád poradí a peníze uloží. Můžete se vesele koukat, jak těžba funguje, a penízky jen a jen přibývají. A to až do doby, kdy je opravdu lákavé si za ně něco koupit. Smutné je pak zjištění, že vám zmizely nejen samotné kryptoměny, ale rovnou povedený kamarád. Koho by nenapadla myšlenka si pár milionů korun nechat pro sebe a svést to třeba na technickou chybu. Pravdu navíc pak zjistíte jen těžko.

Nechat peníze na burze

[+] není to tak rychlé, ale kryptoměny zde spravuje velká společnost
[+] je možnost okamžité směny i na jiné mince či fiat
[-] potřeba vyplňovat KYC a AML dotazníky, skenovat občanský průkaz
[-] s časem nemalá šance přijít o kryptoměny při krachu či hacku burzy

To je vlastně úplně stejné jako to hodit na kamaráda. Jen jsme ho vyměnili za velkou společnost, kterou by určitě nikoho na světě nenapadlo vykrást. Historie ale ukazuje, že tyto případy jsou více než běžné. Ať už se jedná o útok zvenku, nebo zevnitř společnosti.

V tomhle bodě si nejspíš říkáte, že lepší varianta je uložit si své kryptoměny sami a nevěřit třetí straně. Jdeme tedy mrknout na papírové a hardwarové (HW) peněženky.

Vygenerovat si papírovou peněženku

[+] papírová podoba, co není v digitálním světě, nejde hacknout
[+] tisk jedné stránky je mnohem levnější než koupě HW peněženky
[-] chvilku trvá, než se k ní dostanete a obnovíte ji
[-] stále tu je šance přijít o krypto
[-] hoří

Tahle varianta je velmi oblíbená a obsahuje takové to opsání 12-24 anglických slov, nebo třeba tisk dvou QR kódů. Přeskočíme rizika jako je požár nebo potopa. To jistě mnoho z vás napadlo, a proto máte alespoň dvě kopie na různých bezpečných místech, a ne zrovna nalepené na monitoru nebo v prvním šuplíku, kde je najde každý.

[Návod] Jak si vytvořit papírovou kryptopeněženku pro Bitcoin

V tento moment máte určitou důvěru, že kryptoměny máte. Těžba jde přímo na peněženku, což je veřejná adresa, na kterou může kouknout každý. Z té nikdo bez privátního klíče nic neutratí. Jistě. A přesto nemalá část lidí o své zisky přišla.

Trik je zakopaný v tvorbě oné peněženky. Když tohle tajemství bude znát někdo jiný, už nebudete jediní, kdo vlastní klíče. Dobrá, jak si to ale ohlídat? Stáhnout si peněženku (stránku) a jít offline generovat klíče, když nejsem online, tedy připojený k internetu? Ano, to určitě pomůže. Některé ale napadne, že rafinované pokusy obejdou i tohle.

[Návod] Jak vybrat Bitcoin z papírové peněženky? (Paperwallet)

A je to tak, protože ani v offline si často nepomůžete. Peněženky vám klidně podstrčí “cinklý“ generátor, co vám bude stále dokola generovat jednu sadu klíčů. Klidně tisíc klíčů stále a stále dokola. Toto samozřejmě funguje i v offline režimu.

Nachytají vás jen na tom, že věříte nějaké stránce, že je opravdu ale opravdu důvěryhodná. Má tam přece zámeček / HTTPS (který si tam dneska může dát úplně každý). Má hodně pěkné webové stránky (na kterých si dá práci především zloděj). Má zaplacenou reklamu na Googlu (což by asi nikdo na světě mimo zloděje neudělal). A takhle můžeme pokračovat.

Ale nezoufejte, možnosti jsme stále ještě nevyčerpali. Ve druhém díle se podíváme na to, jestli nás zachrání hardwarové peněženky (spoiler: ne).

Rád bych vás společně s našim těžebním týmem pozval na unikátní webinář o ziskové těžbě kryptoměn, kde se dozvíte vše o aktuálním těžebním know-how. ZDE se můžete zaregistrovat!

Za článek děkujeme Ing. Janu Smetenovi, zakladateli a spolumajiteli Starmine holdingu (dodavatel a operátor technologie 10x laboratory s.r.o.).

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Korektor

Gimmick jak svina. Navod, jak o ne prijit fakt nikoho nzajima 😂😂

Hmm

To jsou zase moudra. Škoda že autor toho moc nezná a nejde rači ke kase do Kauflandu. Např. na jedné z největších burz Binance není vůbec pořeba vyplnění KYC nebo skenování dokladů. Stačí se pouze zaregistrovat, potvrdit e-mail a může se vesele obchodovat.

Taky by mě zajímalo kolik lidí by jen tak svěřilo několik milionů kamarádovi.

Rob

No… Nemají tady lidi moc smyslu pro humor koukám. Navíc článek říká pravdu. Nicméně těším se na HW peněženky a zda DEX? 😉

Josef Hájek
Hodnocení článku :
     

Co se týče paper wallet, stačí nerez destička, razidla a výsledek přečká úplně vše 🙂

spot_img