Ethereum 2.0 je tady – Co to znamená pro budoucnost kryptoměn a cenu mincí ETH?

4.7
(25)

Zprávy a souhrny

Ethereum 2.0 spustilo deposit kontrakt, který umožňuje převádění ETH mincí z původního blockchainu na nový PoS blockchain. Jedná se o historický krok pro ETH ekosystém, protože mnozí nevěřili, že ETH 2.0 vůbec někdy přijde. Dnes se podíváme na to, jaký dopad může mít spuštění druhé verze ETH.

Co je to ETH 2.0?

Vznik Etherea způsobil v kryptoměnovém světě malou revoluci. Jedná se o první chytrý blockchain na světě. Ethereum má ve svém jádru EVM (Ethereum Virtual Machine). To v podstatě znamená, že Ethereum umožnilo komplexní operace postavené na tzv. smart kontraktech.

Díky virtuálnímu stroji v srdci ETH se nárazově zvýšily možnosti toho, co všechno blockchain dokáže a dnes již vidíme plody této technologie. Díky komplexním smart kontraktům tak například vzniklo celé odvětví decentralizovaných financí (tyto projekty se nachází primárně na ETH síti, ačkoliv mohou existovat i na ostatních smart blockchainech).

Zatímco ETH 1.0 funguje jako PoW (Proof of Work), tak ETH 2.0 bude PoS blockchain (Proof of Stake). Rozdíl je v tom, že zatímco u PoW sítí dokazují těžaři zájem na konsensu pomocí výpočetní síly, tak u PoS je to pomocí tzv. staku. To znamená, že transakce může ověřovat každý, kdo zamkne 32 mincí ETH.

U ETH 2.0 tak prakticky vlastní síť ti, kdo zároveň vlastní mince ETH. U PoW sítí je to naopak tak, že síť vlastní ti, kdo provozují těžařské stroje. U PoS sítí je tak větší pobídka k tomu rozvíjet samotnou síť, protože čím bude síť úspěšnější, tím větší hodnotu bude „stake“ mít.

Problémy PoW chainů

PoW blockchainy mají prakticky všechny identický problém. Tím je rychlost. PoW blockchainy jsou prostě a jednoduše pomalé. Jedná se o klasický problém kryptoměnového prostředí, který se nazývá blockchain trilema.

Blockchain trilema v podstatě říká, že blockchainům se nedaří zkombinovat tři různé vlastnosti. Rychlost, decentralizace a bezpečnost. PoW blockchainy jsou tak poměrně decentralizované, velmi bezpečné, ale katastrofálně pomalé. A když se říká katastrofálně, tak je to tak i doopravdy myšleno.

Již nyní jsou poplatky na ETH za běžné transakce okolo 1-2 dolarů naprosto běžné. Uživatelé dnes nebudou chtít platit 2 dolary za transakci. Při interakci se smart kontrakty navíc uživatel běžně zaplatí mezi 3-5 dolary. A to je prostě moc.

Ačkoliv jsou výhody decentralizovaného světa jasné, tak se nedá očekávat větší adopce, pokud se za každou transakci bude platit přes sto korun. A to se nenacházíme v exponovaném období, nýbrž v počátcích bull marketu.

U BTC je situace velmi podobná a poplatky často dosahují i za transakce na 5 dolarů. V případě nižšího poplatku nebude uživatel ani vědět, kdy se transakce provede. Nyní je v kryptoprostoru přibližně 100 milionů majitelů kryptoměn. Pokud by se během následujícího cyklu přidalo přibližně 200 až 300 milionů nových uživatelů, tak je jasné, že PoW blockchainy budou mít ohromné problémy.

Sharding

Klíčem k úspěchu ETH 2.0 bude tzv. Sharding. Samotná PoS verze sítě ETH bude rychlejší než je nynější verze Etherea, ale rozhodně se nebude jednat o zlepšení, které by markantně změnilo situaci. Ethereum momentálně zvládá okolo 15-20 transakcí za vteřinu.

U PoS verze se ovšem situace radikálně promění. Hned po spuštění ETH 2.0 se nedá očekávat radikální nárůst transakcí, ale ve fázi 1 by měl přijít sharding a rychlost transakcí by měla přejít na novou úroveň.

Celá situace není jednoduchá, protože existují různé přístupy ke scalingu. Dá se nicméně očekávat, že při spuštění shardingu bude horní limit počtu transakcí za vteřinu na úrovni 100 000. To by bylo přibližně 4x tolik, co momentálně zvládá platební síť Visa.

100 000 TPS je extrémně optimistická hodnota, která zatím nicméně není ani potřeba. Prozatím bude bohatě stačit nejbližší cíl, který artikuloval Vitalik Buterin. Dle jeho mínění je možné dostat Ethereum v nynějších podmínkách na úroveň 3 000 TPS a to za použití scaling technologií druhé vrstvy.

Sharding samotný je v podstatě rozdělení blockchainu na menší části. Tento přístup je aplikovatelný právě u PoS chainů. Celý blockchain se rozdělí na polo autonomní celky a každý z nich bude umožňovat přibližně podobný počet TPS.

Blockchain Blockchainů

Ačkoliv se zdá, že jasným králem prostoru kryptoměn je Bitcoin, tak osobně bych si dovolil tvrdit, že prozatímní vůdce kryptoměnové peletonu je Ethereum. Je to právě Ethereum, kde se odehrává největší vývoj.

Naprostá většina obchodovatelných a využívaných tokenů vzniká na síti ETH a tudíž k ní má přímé vazby. Tím se prakticky tvoří obraz nynější a pravděpodobně i budoucí infrastruktury blockchain světa. V praxi to znamená, že se ostatní blockchainy připojují právě k ETH a těží z jeho úspěchu.

Např. Crypto.com buduje svůj vlastní blockchain na Tendermint technologii (díky Ethermint jádru bude kompatibilní s ETH). Nyní projekt Crypto.com vydal peněženku Defi Wallet pro interakci s decentralizovanými aplikacemi. A nejdůležitější funkcí takové peněženky bude propojení na síť ETH a schopnost interakce s Defi projekty v ETH ekosystému.

Podobný vývoj je vidět i u ostatních projektů. Prakticky všechny nově vznikající blockchainy v první řadě budují mosty, které je spojí s ETH sítí. Takové mosty stojí na smart kontraktech na obou stranách sítě a umožňují přesun tokenů z jedné sítě do druhé.

Ethereum v centru pozornosti

Ethereum stojí uprostřed celého dění v kryptoměnovém světě. Spuštění přechodového kontraktu na síť ETH 2.0 je rozhodně velkým krokem nejen pro ETH, ale může to být milník ve vývoji a užitnosti kryptoměn.

Již brzy se můžeme dočkat dlouho očekávané verze Etherea, která přinese největší upgrade v historii sítě. Při blížícím se bull runu (logicky se dá předpokládat jako začátek překonání ATH u BTC) bude Ethereum velmi žádanou komoditou.

V roce 2021 můžeme očekávat, že cena ETH postupně začne lépe reflektovat velké využití samotné sítě. Cenu také pravděpodobně ovlivní příslib blížící se funkční verze ETH 2.0. Ethereum je na dobré cestě stát se nejdůležitějším blockchainem ze všech.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 25

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: