Myslíte, že existuje jen 21 milionů BTC? Přemýšlejte..

4
(14)

Ratingová agentura Weiss přišla s názorem, že ve skutečnosti existuje na světě více než 21 milionů bitcoinů (BTC) a připojila varování před přílišným vlivem velkých a významných směnáren. 

Ve tweetu z 25. května tato agentura, která je dobře známa pro své kontroverzní kryptoměnové příspěvky, napsala, že burzy využívají páku k vyvolání dojmu, že existuje více bitcoinů než jen ty, které skutečně existují. 

Nepopulární názor

“Nepopulární názor: Nabídka #Bitcoinů je vyšší než 21 milionů,”

– píše se v příspěvku.

Burzy využívají existující zásobu jakéhokoli #krypto aktiva naprosto stejným způsobem, jakým banky využívají zásoby fiat peněz. A Weiss v kritice pokračoval dalšími slovy. Custody burzy, které jsou i přes nedávný masový odliv uživatelů, stále populárnější, v sobě mají i jistý prvek důvěry, který agentura považuje za nežádoucí.

Tweet končí starým, známým a stále platným:

“Jedinou ochranou je držet si  své krypto sám, protože Pokud nevlastníte privátní klíč, nevlastníte ani kryptoměnu.”

Skutečný a ověřitelný počet vytěžených bitcoinů je v současné době cca 18,3 milionu, ale ne všechny jsou v oběhu. Odhady považují asi 4 miliony BTC mincí za nenávratně ztracené.

Burzovní rezervy BTC klesají

Jak uvedl web Cointelegraph, burzovní rezervy bitcoinů jsou nyní na nejnižší hodnotě od konce roku 2018. Tento posun sentimentu přišel nezávisle na úsilí kryptoměnových odborníků, snažících se o zvýšení povědomí o rizicích třetích stran.

Na mysli máme třeba událost Proof of Keys, za kterou stojí dlouholetý kryptoměnový nadšenec Trace Mayer, který přišel s výzvou, ve které oslovuje vlastníky kryptoměn, aby si  3. ledna stáhli ze svých burzovních účtů všechny kryptoměny do svých vlastních peněženek. Tím by se mělo ověřit, že burzy opravdu mají na svých kryptoměnových účtech odpovídající množství vkladů uživatelů. Tato událost je plánována každoročně na 3. leden, kdy si připomínáme výročí vytěžení prvního bitcoinového bloku. K tomu došlo již v roce 2009.

Závěr

Konečný počet BTC je předem daný a pokud každý bude držet krypto ve své peněžence, víc jak 21 milionů jich nikdy nebude. Jenže co burzy, opravdu jim můžeme věřit, že disponují deklarovaným množstvím, které mají mít? A jak se postavit třeba k otázce kryptobank? Čím dál více jsem přesvědčen, že si finanční instituce tuto možnost ujít nenechají a určitě už spekulují, jak kryptoměny půjčovat podobně, jako nyní půjčují fiat…

Proto ještě jednou: Not Your Keys, Not Your Bitcoin!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Kryptosměnárny mohou jednoduše zveřejnit veřejné klíče k peněženkám a tak naprosto triviálně dokázat, že prostředky opravdu mají. Neplatí pro Monero a podobné blockchainy, které jsou z hlediska ověření nepoužitelné, což, podle mě, snižuje jejich užitnou hodnotu. Fiat nebo zlato nic podobného samozřejmě nemají. Pseudonymní kryptoměny takhle mohou velmi pomoci důvěře v podobné instituce.

Mamlas

Takže viewkey je u monera k nicemu?

Rob

Vidíte, máte pravdu. Teď na to koukám. Já vycházel z toho, že Monero nemá z principu explorer, ale tahle možnost existuje, takže odvolávám stať o Moneru. I tam to evidentně prokázat lze.

Zee Prime

A co zabrání směnárně/burze najít si na blockchainu náhodné adresy se zůstatkem a tvrdit, že jsou jejich???

Rob

No… I to je možnost… Ale je to natolik krátkozraké, že bych to od nich úplně nepředpokládal. Veřejný blockchain nakonec každého usvědčí. Vyšetřování se dá automatizovat a klidně může trvat mnoho let.

kairos

Vlastnictví adresy se potvrzuje podepsanou zprávou. Nebo se pletu?

petanenk

lze podepsat jakýkoli text privátním klíčem a tím dokázat že ho vlastníte

Filip
Hodnocení článku :
     

Proboha tuhle hrůzu vůbec nečtěte.

pietro

Not Your Keys, Not Your Bitcoin! … Je to přesně tak.

spot_img