Pizza day – přelom v placení kryptoměnami

5
(9)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Tento příběh znají všichni, kteří se v kryptokomunitě nějakou dobu pohybují. Jistě slyšeli alespoň fámy o tom, že někdo si někde objednal pizzu a teď by ta pizza stála tolik a tolik… Pojďme se podívat, co je to Pizza day a jak v kryptokomunitě vlastně vznikl.

Tak to všechno začalo

Dnes je to přesně 10 let, kdy programátor Laszlo Hanyecz zaplatil za dvě velké pizzy 10 000 BTC. Dne 18. 5. 2010 veřejně napsal:

„Zaplatím 10 000 bitcoinů za pár pizz .. jako třeba 2 velké, aby mi zbylo ještě na další den. … Můžete pizzy udělat sami a doručit je ke mně domů, nebo je pro mě objednat z restaurace, ale mám v úmyslu, je dostat jídlo doručené výměnou za bitcoiny… Pokud máte zájem, dejte mi prosím vědět a můžeme domluvit detaily, díky,
Laszlo „

Tehdy se cena 10 000 BTC pohybovala kolem 40 USD. Dobrovolník ve Velké Británii mu objednal dvě velké pizzy právě od požadované restaurace. Za pizzy zaplatil kolem 25 USD a nechal je dovézt na adresu programátora. Dne 22. 5. 2010 se od programátora objevila tato zpráva:

„Chci jen oznámit, že jsem úspěšně vyměnil 10 000 bitcoinů za pizzy. Díky jercosi! “

Tehdy člověk, vystupující pod jménem Jercos, neměl tušení, jaký životní obchod uzavřel…

Kolik by pizza stála dnes?

Když se podíváme na čísla na trhu a podíváme se, kde se cca BTC pohybuje, zjistíme, že to je kolem 9 146 USD, což je 228 335 Kč. V dnešní době by tedy Laszlo Hanyecz zaplatil 91 460 000 USD za dvě velké pizzy. V korunách je to ještě šílenější číslo…

Zbývá si jen domýšlet, jak se programátor musí cítit, když denně sleduje cenu BTC, jelikož je stále fanouškem kryptoměn.

Závěr

Každopádně, Laszlo udělal přelomový obchod. Tato transakce se stala historicky první transakcí, kde někdo zaplatil v BTC. Po celém světě se tento den slaví nákupem pizzy za BTC. Máte nějaké tipy, kde a jak si pizzu za BTC koupit dnes? Napište nám do komentářů.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: