Mohou zpravodajské agentury špehovat vaše kryptoměny?

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Během studené války využívala zpravodajská služba CIA a západoněmecká tajná služba BND komunikační zařízení švýcarské firmy Crypto AG, které jím umožnilo špehovat vlády a militanty po celém světě, jenž toto zařízení používali.

Tento příběh se sice odehrával v minulem století, ale skončil teprve nedávno. Společnost Crypto AG byla založena v roce 1952 pouze za účelem vývoje šifrovacích zařízení založených na M-209. Již v roce 1969 toho ale zneužila CIA a BND a firmu koupili. Dál už příběh asi znáte. Málokdo však ví, že CIA tento projekt ukončila až v roce 2018, přičemž se toto zařízení stále ještě někde používá.

Může CIA či NSA špehovat i vaše kryptoměny?

Příběh Crypto AG přinesl mezi lidmi rozhořčení a vlnu nedůvěry. Firma se totiž dlouho jevila jako spolehlivá společnost, jež vydělala milióny a měla mezi klienty dobrou pověst. Málokoho by napadlo, že tajné služby vybavily zařízení zadním krytem, kde bylo umístěno vybavení k špehování.

Nabízí se tedy otázka, zdali je možné, že je některý z 5 000 různých krypto projektů uvedených na CoinMarketCap tajně vyvíjen některou tajnou službou jako vojenský projekt Crypto AG?

Společnosti zabývající se forenzní analýzou blockchainu se snaží deanonymizovat uživatele, kteří chtějí zneužít soukromí, jež kryptoměny nabízejí. V poslední době tak donucovací orgány zatýkají čím dál více lidí, kteří se snaží použít krypto směšovače pro praní špinavých peněz. Existuje tedy velký zájem ze strany úřadů o tento typ soukromích transakcí.

Opravdu směšovače udržují vaše transakce v soukromí?

Směšovač kryptoměn je jednoduchý ale vysoce účinný způsob, jak zajistit úplnou anonymitu na blockchainu. Mícháním mincí mezi peněženkami a mezi kryptoměnami se přeruší zdrojová a transakční stopa.

Firmy jako Chainalysis a Ciphertrace pak pomocí heuristiky odhadují, jak se kryptoměny, jako je bitcoin, po blockchainu pohybují. Studují sadu UTXO a vytvářejí předpoklady, na kterých jsou vstupy, výstupy a adresy změn.

Směšovače některých kryptoměn, jako je například Monero, tyto informace zakrývají, což společnostem zabývajícími se analýzou blockchainů ztěžuje sledování výstupů, a to spojením mnoha různých UTXO do jedné transakce, nebo v případě Monera pomocí pokročilé kryptografie.

Coinjoiny a další směšovací techniky ztěžují forenzním analytikům blockchainu spoléhání se na jejich heuristiku, protože útočí na sadu pravidel, kterou tyto společnosti používají, aby uhádly, jakým způsobem se peníze po blockchainu pohybují.

Závěr

Se zvyšujícím se sofistikováním coinjoiningu můžeme předpokládat, že by některá z kryptoměn mohla být ohrožena stejně jako Crypto AG, pokud by byla tato technika zneužita. Blockchain je vyroben tak, aby byl průhledný a snadno kontrolovatelný, takže bez použití coinjoinů by byl velice zranitelný.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img