Libra v problémech spadla na historické minimum – kryptoměny naopak na vzestupu

4
(6)

Kurz libry dosáhl hodnoty 1 GBP = 1,04 USD a po oznámení rozpočtu novým premiérem se propadl na rekordní minimum vůči americkému dolaru.

Kurz britské libry šterlinků klesl vůči americkému dolaru na historicky nejnižší úroveň. Během nedělní noční obchodní aktivity dosáhl kurz libry minima 1 libra = 1,04 USD. Libra tak ztratila 5 % své hodnoty.

Britská libra v problémech

Státní měna Spojeného království, libra šterlinků, je nejstarší dodnes používanou měnou na světě. Od roku 2007 a následné finanční krizi libra vůči USD trvale klesá. Zatímco letos ztratila 20 % své hodnoty, za posledních 20 let ztratila vůči dolaru již polovinu své hodnoty.

gbpusd-daily
Daily graf GBP USD – Zdroj: tradingview.com

Zástupce předsedy vládní opoziční strany Labour Party velmi pohotově přirovnal libru k bitcoinu (BTC). Angela Raynor ve svém tweetu ostře kritizovala Konzervativní stranu (neboli “Tories”) a za pokles libry podle ní může jejich řízení ekonomiky.

I další komentátoři trhu, jako například Erik Voorhees, generální ředitel společnosti ShapeShift, se také pustili do libry, protože její kupní síla prudce klesla. I Voorhes se nechal slyšet (podobně jako Raynerová), že libra je nyní volatilnější než Bitcoin.

Důvody poklesu libry

Drastický pokles hodnoty libry je z velké části způsoben oznámením rozpočtu z minulého týdne. Deník Financial Times uvedl, že snížení daní a dotace na energie, které zavedl nový kancléř státní pokladny Kwasi Kwarteng, mohou vytvořit nestabilní finanční základnu.

V první návrhu rozpočtu premiérky Lizz Trussové bylo oznámeno vůbec největší snížení daní za celou generaci. Škrty by údajně měly řešit vysoké náklady na energie a inflaci. Inflace ve Spojeném království dosahuje rekordních hodnot a minulý měsíc poprvé po 40 letech dosáhla dvouciferných hodnot.

Problémy nemá ovšem jen Velká Británie. Na druhé straně kanálu v eurozóně inflace také řádí jak černá ruku. V srpnu byla zaznamenána rekordní inflace 9,1 % a obavy z těžké zimy ještě umocňuje nedostatek energie.

Třetina obyvatel Velké Británie vlastní některou z kryptoměn

Vzhledem k pádu libry asi málokterého čtenáře Kryptomagazinu.cz překvapí, že plná třetina občanů Spojeného království nyní vlastní některou z kryptoměn.

Vyplývá to z nedávné zprávy společnosti VoucherCodes, která zjistila, že 34 % občanů Spojeného království do digitálních aktiv investovala. Nejoblíbenějšími mincemi mezi britskými kupci kryptoměn jsou samozřejmě Bitcoin (20 %), Ethereum (8 %), Dogecoin (6 %), Litecoin (5 %) a Chainlink (3 %).

Robert Peston, politický redaktor ITV News, se k situaci vyjádřil na sociální síti takto:

“Hodnota libry vůči dolaru klesla o více než pětinu. Vůči euru je pokles menší, ale netriviální, a to o 7 %. Vůči švýcarskému franku činí pokles více než 14 %. Jinými slovy, hodnota britských aktiv se za této vlády zhroutila.”

Stále ovšem existuje značný počet obyvatel Velké Británie, kteří se do kryptografických vod ještě neponořili, a zdá se, že většina z nich je rozhodnuta do nich nikdy ani nevstoupit. V rámci 66 % Britů, kteří žádnou kryptoměnu zatím nevlastní, z nich 35 % říká, že do kryptoměn “ani náhodou”.

Nejčastějším důvodem, který uživatelé uvádějí pro nepřijetí kryptoměn, je nedostatek znalostí nebo porozumění, a to ve 40 %. Těsně za ním následuje tvrzení, že tato oblast není regulována. Z dalších uváděných důvodů pro nepřijetí kryptoměn jich mnoho spadá do kategorie nedostatečného porozumění nebo znalostí.

Vláda je kryptoměnám nakloněna

Ať už jednotliví britští občané kryptoměnám plně rozumí, nebo ne, zdá se, že britští představitelé jejich růstový potenciál chápou. Po volbách nová britská vláda v čele s Liz Trussovou naznačila, že je podnikání v oblasti kryptoměn otevřena.

Bohužel pro Trussovou, její vláda sice možná chápe potenciál odvětví kryptoměn, ale její širší hospodářská politika svědčí o menším pochopení základní ekonomické reality.

Poté, co tento týden ve svém takzvaném minirozpočtu signalizovala snížení daní a nové významné výdajové plány, se hodnota britské libry propadla. Trh vyděsil náznak, že úroveň zadlužení Spojeného království se zvýší. Zhoršující se makroprostředí vedlo ke spekulacím, že Bank of England bude možná nucena přistoupit k mimořádnému zvýšení úrokových sazeb. [1]

Závěr

Velká Británie má sice pravdu v tom, že kryptoměny představují pro zemi obrovský růstový potenciál, ale nemohou nabídnout všelék na neuváženou hospodářskou politiku ve všech ostatních oblastech.

Jsme nově i na LinkedIn, kde sdílíme nejlepší články. Směle nás tam můžete sledovat. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Pro více informací se nezapomeňte připojit také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další zábavný a zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img