Proč se zajímat o vývoj dolaru?

4
(5)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Pro každého českého investora do kryptoměn je velmi důležitý kurz amerického dolaru vůči koruně. Jen velmi málo Čechů má své příjmy v dolarech, vedle české koruny je to nejčastěji euro. Pokud se tedy Čech rozhodne nakoupit bitcoin či jinou kryptoměnu, musí se zajímat o kurz dolar/koruna, protože americký dolar zůstává referenční měnou číslo jedna jak pro devizový trh, tak i pro trh s kryptoměnami.

Dolar vůči koruně od začátku roku posílil o 12 %. Díky tomu jsou čeští majitelé kryptoměn v menší ztrátě než jejich američtí kolegové. Proto by každý jejich český vlastník měl alespoň z části rozumět dění na dolaru a snažit se předjímat jeho pohyby, aby předešel možným kurzovním ztrátám nebo naopak své zisky zvýšil.

Vývoj dolaru a eura za posledních šest měsíců.
Vývoj eura a dolaru za posledních šest měsíců.

Jak vyplývá z pohledu na grafy, dolar se obchoduje na nejvyšších úrovních za posledních pár měsíců. Přišel čas se ho zbavit, nebo dále poroste?

Za vším hledejte centrální banku

Hlavním důvodem, proč amerických dolar v posledním roce vystoupal nahoru, je měnová politika Fedu. Investor do bitcoinu by neměl podceňovat ani monetární politiku, protože právě pochopení jejího fungování mu umožní správněji načasovat své nákupy nebo prodeje. Dolar dosáhne nejvyšší úrovně ve chvíli, kdy se dozvíme, že Fed hodlá svou měnovou politiku změnit. Přesně tento moment odhadnout není samozřejmě možné, nikdo centrálním bankéřům nevidí do hlavy. Pokud by to někdo dokázal, měla by tato informace mnohamilionovou hodnotu.

Inflační cíl 2 % a nebo víc?

Co však známe, jsou makroekonomické údaje a statistiky, které umožní Fedu ospravedlnit změnu měnové politiky. Prvním údajem je samozřejmě inflace. Pokud klesne, nebude již důvod ke zvedání úrokových sazeb. Fed nyní mluví o dvouprocentním inflačním cíli, který ve světě platil před koronavirovou pandemií. Jelikož se současná inflace v USA pohybuje kolem 8,3 %, je cesta k 2 % poměrně dlouhá. Pokud chce Fed k této hranici skutečně dojít, čeká ho ještě dlouhé posilování dolaru.

Vývoj americké inflace za posledních pět let.
Vývoj americké inflace za posledních pět let. Zdroj: tradingeconomics.com

Ve hře je i varianta, kterou zastávají analytici z americké firmy BlackRocku, a sice že návrat ke 2 % nebude možný v horizontu následujících pěti let. Jako důvod uvádějí velké státní zadlužení, které neumožní zvedat dostatečně dlouho úrokové sazby.

To však není jediná příčina. Státy se budou muset zadlužit více než doteď. Současná energetická krize bude vyžadovat proměnu energetického mixu, tzn. způsobu výroby elektrické energie. Budou nutné obrovské investice do nových zdrojů. Ty se nebudou týkat nejenom výroby, ale i spotřeby energetické energie. Úspornější zařízení budou znovu stát obrovské peníze. Aby se tyto změny daly provést a ufinancovat, nemůžou úrokové sazby zůstat vysoko. BlackRock proto odhaduje, že inflační cíl pro další roky bude na úrovni mezi 3 až 5 %. Pokud se tato hypotéza potvrdí, může otočka v měnové politice Fedu nastat v řádu několika měsíců.

Inflace však není jediný zajímavý a vlivný údaj, podle kterého se Fed řídí. To by bylo moc jednoduché. Důležité je také sledovat i hladinu nezaměstnanosti. V USA je dnes relativně malá, pohybuje se okolo 3,7 %. Pokud by začala rychle růst a dostala se nad 7 %, Fed by čelil velkému tlaku politiků a ekonomů na snížení sazeb.

Vývoj americké nezaměstnanosti za poslední rok. Zdroj: tradinteconomics.com

Pád do recese

K nezaměstnanosti se samozřejmě pojí vývoj HDP, který je rovněž důležitý. Šéf Fedu Jerome Powell chce zvedáním sazeb provést podle vlastních slov „měkké přistání“. Jinak řečeno, nebojí se mírné recese, kterou Spojené státy procházejí již nyní. Kdyby se ovšem tamní HDP začal rychleji propadat, bylo by politicky velmi těžké udržet vysoké sazby. Odhaduje se, že teprve pokles o 1,5 až 2 % má na růst nezaměstnanosti dopad. Taková by zhruba byla maximální únosná hranice pro měkké přistání.

Vývoj HDP v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Jakmile by se HDP propadlo o více než 2,5 %, šlo by už o pěkně tvrdé žuchnutí na zem. Všechny tyto údaje a mnohé další je potřeba sledovat, abychom mohli vývoj amerického dolaru alespoň částečně předvídat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Spousta informací a ještě víc otázek vyvstávajících na pozadí. Dík za hodnotný článek.

spot_img