18.09.22 Video analýza: Bitcoin, SPX, Nasdaq, zlato – Nejistota na trzích, hrozí další propad?

5
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin se v průběhu týdne masivně propadl a tím došlo k úplnému smazání předešlých, rychle nabytých, zisků. Neklesal ale pouze Bitcoin. Akciové trhy se vzhledem k jejich velikosti propadly ještě hlouběji. A i zlato má za sebou nemalé propady. Více v samotném videu.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

S prichazejici krizi to tak proste bude. Zas diky tomu bude sance vyhodne nakoupit pod 10tis. Mozna i za mene a pak par let pockat. Bohuzel pada i ETH, tam jsem naivne veril, ze by se mohlo drzet lepe. Nicmene potencial ma, na BTC do budoucna proste nebude energie…a to doslova.

LHTS

Vy tvrdite, ze nebude energie na tezbu BTC? Vite kolik procent tezby se realizuje z obnovitelnych zdroju? P.S. pokud se podivate na vyvoj hashrate BTC, jde o opacnou parabolu. Nekde v budoucnu najdeme “strop”. Vyvoj ceny ETH ukazuje, jak jsou meny PoS zranitelne. Stacil jeden vyrok (muj odhad) predsedy SEC o mozne “kontrole” ETH a mnoho investoru se z ETH stahuje. P.S. Tak velky a RYCHLY propad ceny ETH jsem take necekal.

Rob

Popravdě řečeno Ethereum dělá po upgrade přesně to, co šlo očekávat: Nic. The Merge totiž nepřináší uživatelům prakticky nic. Jde o otevření možností pro další vývoj. Fundamentální vliv na cenu by měl mít až sharding, protože pak bude cítit výrazně zrychlení a zlevnění transakcí. Rozhodně bych nečekal, že The Merge dokáže trh ocenit už nyní. Přesto jde o velmi významný upgrade. Navíc Ethereum teď bude muset zase nějakou dobu dokazovat, že je skutečně bezpečné. A já věřím, že je.

LHTS

Tak psalo se, ze by se ETH mohlo stat po Merge vice deflacni menou nez BTC s rostoucim tlakem na rust ceny. Soucasny pokles ceny davam do souvislosti s obavou investoru z “vysetrovani protokolu” ETH.

Bart

Ano to tvrdim. Pokud prijde skutecny nedostatek, jakoze minimalne EU to ceka, tak se to BTC negativne dotkne. Je uplne jedno, kolik % je z EOZ, ani ty nejsou neomezene nebo levne.

LHTS

V EU se prakticky netezi, Nemecko ma podil 3 procenta. Ostatni zeme nedosahuji ani na 1 procento. viz.
https://ccaf.io/cbeci/mining_map

Zkuste mi nastinit priklad, kdy muze dojit k omezeni spotreby el. energie pro tezare. Nic nez valecna ekonomika me nenapada (v EU je spotreba miziva). Musela by prijit 3. svetova valka (vcetne zapojeni USA), aby se mohlo uvazovat o omezeni pro tezare, podobne by byly postizene i jine sektory ekonomiky.

Pokud by se EU vydala cestou Ciny a tezbu zakazala, dostala by se na uroven totalitnich statu. Co by po zakazu tezby BTC nasledovalo? Zakaz tucnych jogurtu? rychlych sportovnich aut s velkou spotrebou? SUV? EU se stane instituci, ktera bude lidem diktovat jak maji zit?

Bart

Na první část je třeba se dívat v širším kontextu, nejen toho, co říká kryptoměnový marketing. Tuším, že nějakých 65% elektřiny na světe je s fosilních paliv. Ty mají svou cenu na globálních světových trzích. Pokud Evropa bude mít nedostatek, je pořád dost silná a bohatá na to, aby zvyšovala cenu surovin na celém světě. Už se to prakticky děje. A pokud bude v Evropě krize a omezí spotřebu zboží, přeleje se postupně i do zbytku světa. To má dva důsledky. Vzrostou náklady na těžbu BTC a ubude solventních zájemců o koupi a držení krypta. Logicky přichází nižší cena a to dál snižuje zájem o těžbu a menší těžba snižuje spotřebu. Někde to jistě najde rovnováhu, ale určitě níže, než v době mimo krizi.

Na druhou část se dá říct jen ano, což možná překvapí, ale je to tak. Civilizovaný svět je už dost “bohatý a inteligentní” na to, aby si uvědomoval, že aktuální spotřeba a s tím spojené emise vedou ke konci světa. Na rozdíl od kvasinky ve víně, která se množí, produkuje líh a nakonec se v něm neodvratně otráví. Většina lidí současné společnosti je někde mezi tím uvědomělcem a kvasinkou. Běžný Čech má pocit, že svět spasí tříděním odpadu, že tím vykompenzuje svůj starý diesel se spotřebou 4,5l na 100 s vymontovaným filtrem a nic dalšího není třeba dělat. Čím víc na západ, tím více se vzdalujeme kvasince :). Kdyby to lidi nechtěli a nepodporovali, nikdy by politici s ekologickým programem neuspěli.

Z toho důvodů nelze čekat, že proti případné regulaci krypta a tím vyvolané úspoře nedostatkové elektřiny bude někdo ve vyspělé části EU bránit. Právě naopak. Stejně jako západ tleská vypínání jaderných elektráren a omezování CO2, stejně tak lidé tam podpoří omezení těžby BTC. A pokud se k tomu rozhodne EU nebo USA, bude to postupně následovat mnoho dalších zemí světa. Srovnávat to s tučným jogurtem je přehnané.

I když je internet plný výmluv, realita je taková, že výpočet hashe je zcela zbůhdarma vydaná energie, kterou je prostě správné uspořit.

Jinak neříkám, že se mi to líbí. Nicméně nelze dát na pocity. Zvlášť tady ne, neb jsme tu léty zmasírovaní proti EU propagandou proruských medií a s nimi sympatizujícímu politiků. Myslím, že válka na Ukrajině hodně ukázala karty a co jsme si do teď jen mohli myslet je nyní komunikováno zcela otevřeně a bez obvyklé kamufláže. Ale to už jsme v debatě úplně někde jinde.

LHTS

Je potreba do vasich uvah o spotrebe energie tezby BTC vclenit matematiku a vice inforamci viz. napr.

https://pcpraha.cz/zpravy/kolik-elektricke-energie-skutecne-sezere-tezba-bitcoinu-na-celem-svete/

Tech 17 lanovek je usmevnych.
Jinak s ASIC minery se bezne topi (ucinnost prakticky stejna jako u primotopu). Ja takto budu uz druhy rok topit na chate a v rodinnem dome behem dovolene. (SMS 220V zasuvkou zapinam na dalku, ASIC miner Antminer S7 nebo S9 s upravenym FW od Braiins.)
V Kanade vznika startup na dalkove vytapeni domacnosti.
Farmy BTC slouzi jako virtualni baterky.
atd.

Bart.

jak jsem psal, nechme už marketingu. Ano asi tím někdo doma vytápí, ale ti skutečně velcí to prostě jen pálí a chladí ven.
A je jedno, kolik to je. Nebo snad když někdo plýtvá málo, je to polehčující okolnost? 🙂

Pokud to máme nazvat pravým jménem, tak je to prostě velmi neefektivní a neekologický způsob těžby. Asi možná lepší nemáme, ale to neznamená, že před tím budeme zavírat oči nebo tomu dokonce tleskat. A je jedno, zda jem fanda kryptoměn nebo ne.

Když mám dát příměr, tak se rád svezu na starý motorce. Ale nebudu přece tvrdit, že ten humus zespálenýho oleje co zní čoudí je v pohodě jen proto, že mě to baví. Ani že to nevadí, protože toho moc nenajezdím. Neexistuje totiž žádný argument, který by ze jednoznačně špatné věci udělal dobrou. A chápu, lidi mají radši 100x opakovanou pohádku než krutou realitu.

LHTS

Principialne mate pravdu, ale s PoS x PoW je to podobne jako s uvahou o dokonalem systemu vladnuti. Zatim nikdo lepsi system nez demokracii nevymyslel / neaplikoval. PoS musi byt overen casem, minimalne 10 let a musi byt decentralizovany. Soucasna koncentrace nodu a “serveroveho” vykonu na Etheru jde naprosto proti motivum vzniku BTC (crypta). U PoS tu mame diskuse o cenzure (ETH), nekolikahodinove vypadky site (Solana) a totalni destrukce minci (Luna, UST), utoky vladnich cinitelu (predseda SEC), hrozbu (zamernych) bugu.

Bart.

s tím souhlasím. Ale i ty staré dvoutaktní motorky, co jsem uváděl v příměru byly fajn, jednoduché, spolehlivé, nicméně se ukázalo, že jsou moc škodlivé a tak musely ustoupit ekologickému pokroku. Stejně jako kotle na tuhá paliva, ty také krásně hřály a uhlí stálo málo, přesto jim už odzvonilo. A i názor Čechů se rychle upravil, když se jim i v zimě v aglomeraci lépe dýchá. Když někdo začne čmoudit, tak na něj soused zavolá kontrolu :). Tomu by člověk před 20 lety nevěřil, jaký je to pokrok. Dusit se smogem každý večer bylo na vesnici zcela normální a nikoho ani nenapadlo to řešit.

Obávám se, že i PoS je sice funkční, ale v budoucím světě s důrazem na udržitelnost bude prostě neudržitelný. A krypto, které se bez něj neobejde pak logicky skončí v propadlišti dějin za nadšeného tleskání většinově ekologicky smýšlející západní civilizace. A hlavně co si budeme povídat, většině populace to ani chybět nebude. Najdou si jen jinou hračku na spekulaci, bud modernější krypto a nebo něco úplně jiného. Krypto je fajn, ale kdy odmyslíme lehce prolhaný marketing, tak je vlastně momentálně téměř na nic.

spot_img