Kurz ceny bitcoinu stále klesá – kde leží silnější supporty?

5
(16)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Dnešní analýza kurzu ceny bitcoinu bude asi trošku odlišnější. Sice spolu probereme jednotlivé grafy a úhly pohledu, ale spíše se tam budeme snažit najít potenciální supporty pro bitcoin. Ty by mohly sloužit jako případné záchranné hladiny, kam se cena až může propadnou v reakci na současnou situaci na Blízkém východě.

Začneme hodinovým grafem. Počátek týdne byl ještě ukázkový a vesměs naplnil technickou analýzu z minulé neděle. V pondělí trošku rostl, ale v úterý poklesl a v reakci na inflační data z USA vyplnil víkendový CME gap. Následně se ustálil kolem 70 000 USD a vypadalo to na relativně klidný týden, který nerozhodily ani informace kolem PPI ze Spojených států.

Výrazná změna ale přišla v pátek odpoledne našeho času. Spojené státy vydaly varování před možným vyostřením konfliktu na Blízkém východě. V reakci na zprávu začal růst dolar a zlato. Vše ostatní, včetně kryptoměn, se propadlo. Jako support nám posloužil 50denní klouzavý průměr.

Chicagská burza bitcoinových futures v pátek uzavřela na ceně 67 170 USD. Tam se pak kurz relativně držel až do včerejšího večera, kdy avizovaný útok započal. V reakci na něj se kurz ceny bitcoinu opět propadl. Skokem se dostal až na hladinu 61 500 USD a pak se ustálil kolem 64 000 USD.

Čtyřhodinový graf odkrývá potenciální supportní pásma

Čtyřhodinový graf ukazuje důležité supporty a rezistence. Kurz ceny bitcoinu se zatím nedokázal dostat přes pásmo 71 – 73 800 USD. Jako support nám několikrát posloužila oblast 60 – 62 000 USD. Zadržela propad i včera večer. Lze tento support tedy brát jako potvrzený. Pod námi vidím další silnější support až kolem 50 – 52 500 USD. Bitcoin v březnu oblast mezi těmito pásmy překonal bez větších problémů. Podobně hladkou cestu bych tedy očekával i při možné cestě dolů. Hodně záleží na pondělí. Jak se tradiční trhy k situaci na Blízkém východě postaví.

Také záleží, zda včerejší útok již skončil nebo jak se bude situace dále vyvíjet. Do grafu jsem vám zaznačil datum 1. dubna. Tehdy se odehrál izraelský útok na konzulát v Damašku. Podle oficiálních zpráv je včerejší útok odvetou právě za akci v Damašku. Z pohledu bitcoinu tehdy vidíme propad ceny a následný stranový pohyb s pomalým růstem. Nepředpokládal bych tedy, že se aktuálně cena v pondělí skokově vrátí na hranici kolem 70 000 USD.

Ichimoku Kinko Hyo zatím není medvědí

Zkusíme se teď podívat na denní graf s indikátorem Ichimoku Kinko Hyo. Cena je aktuálně pod Tenkan-sen (červená, 9 period) i Kijun-sen (modrá, 22 period). Klesající Tenkan-sen nám označuje krátkodobý downtrend. Relativně stabilní Kijun-sen nám ze střednědobého pohledu ukazuje neutrální pohyb. Nedošlo ani k jejich překřížení, které by mohlo vyslat případný medvědí signál.
Chikou span (zelená, aktuální cena 26 period zpětně) je přímo na grafu. Lze tedy říci, že trend je neutrální (ani medvědí a ani býčí).

A pak tu máme Komo (mrak). Ten se tvoří mezi Senkou span A a Senkou span B. Vidíme, že mrak je relativně široký, takže míra jeho supportu je poměrně silná. Senkou span A vychází kolem 64 930 USD a Senkou span B máme na úrovni 57 730 USD. Z technického hlediska také vidíme, že support zafungoval. Ale za necelý týden nás čeká halving. V kontextu současného dění nelze jednoduše říci, zda nám cenu dokáže vyhnat vzhůru nebo jak na něj trh letos zareaguje (pokuď vůbec).

Minulá týdenní svíce byla opravdu medvědí

Nakonec se podíváme na týdenní graf. Bitcoin minulý týden zavřel v medvědím tvaru svíčky Hanging Man. Takže červená svíčka tohoto týdne by nás asi neměla překvapit. Do grafu jsem zanesl Fibonacciho retracement. Vidíme, že jsme včera večer otestovali úroveň 78,6 %. Další support lze pak hledat kolem 61,80 % (51 500 USD) nebo případný obrat kolem 50 % (44 600 USD).

Do grafu jsem také zaznačil duben 2022. Tedy oficiální zahájení válečného konfliktu, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Nechci včerejší útok v pásmu Gazy srovnávat (protože neoficiálně tento konflikt začal již 7. října 2023), ale s ohledem na vyjádření Spojených států by šlo očekávat možné další zapojení třetích stran a rozšiřování konfliktu. Pak by již nějaké to porovnávání mohlo být na pořadu dne.

Co si myslí internetoví analytici?

Samozřejmě ani dnes nezapomeneme na internetové analytiky a jejich prognózy. Začnu s Benjaminem Cowenem, tvůrcem analytického nástroje Into the Cryptoverse. Ten na denním grafu také srovnává současnou situaci s počátkem války na Ukrajině. I když tehdy byl oficiálně medvědí trh. Doporučuje počkat na pondělí a vývoj trhu.

Michaël van de Poppe zase doporučuje dokoupit a vyčkat. Trhy se pravděpodobně za pár týdnů vrátí k růstu.

Populární Rekt Capital zase předpokládá, že bitcoin poklesne natolik, aby všechny přesvědčil, že býčí trh skončil. A pak zase začne růst. Důležité je sledovat vývoj z dlouhodobého hlediska. Pak se zdá být současný pokles bezvýznamný.

Shrnutí na závěr

Co si tedy z dnešní analýzy odnést? Osobně netuším, jestli včerejší útok byl jednorázovou odvetnou akcí na předchozí útok v Damašku nebo počátek většího konfliktu se vstupem dalších hráčů. To by pak mělo dlouhodobější dopad na celosvětovou ekonomiku. Nemůžu tedy teď říci, jestli budeme růst nebo klesat. Osobně nebudu dnes otevírat žádné pozice na kryptoměnových derivátech. Riziko vyhodnocuji jako příliš vysoké. Dokupuji tedy kryptoměny na spot a pokračuji ve své dlouhodobé strategii.

Předpokládám, že tradiční trhy včerejší útok zahrnou do svého chování hned v pondělí. Očekávám další růst zlata a DXY. Pak by bitcoin mohl dále poklesnout a otestovat supportní pásmo kolem 57 750 USD (spodní support z Ichimoku Kinko Hyo mraku) nebo i historický support, a současně další úroveň Fibonacciho retracementu, kolem 52 000 USD.

Dominance bitcoinu pokořila tříleté maximum

Do toho všeho nám ještě vstupuje halving, klesající zájem o spotová ETF a rostoucí dominance bitcoinu. Halving byl historicky brán jako býčí signál. Důležité je vždy ale FOMO, které kolem něj dokážou média udělat. Ta budou mít možná tento týden jiná témata k řešení.

Klesající zájem o spotová ETF může být poměrně velký problém. Od října loňského roku táhly růst ceny bitcoinu primárně právě ony. Nejprve spekulacemi kolem schválení a pak rekordními denními prodeji.

No a dominace? Včera překročila 57 %. To je nejvyšší hodnota za poslední tři roky a současně překročení klesající trendové linie. Naposledy se jí dominance dotkla v roce 2021 a odstartovala významný býčí trh a sezónu altcoinů.

Uvidíme tedy kam se trh v pondělí vydá. Doporučuji sledovat aktuálně nejen ekonomické informace, ale i zpravodajské portály. Geopolitické dění má na cenu bitcoinu evidentně vysoký dopad a přirovnání bitcoinu ke zlatu se zase jednou nepotvrdilo.

Celý článek ale samozřejmě není pro vás ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Rozhodně si udělejte vlastní analýzu a teprve na jejím výsledku se rozhodněte pro případnou investici. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zamek

👍🏻

Vojtech
Hodnocení článku :
     

Já si dost dobře neumím představit, že btc a zejména alty, u kterých se v mnoha případech nejspíš zrovna láme trend, poslal dolů retail. Kdo jiný, když ETF spot i futures o víkendu nejedou? To je ta správná záhada 🙂 ale retail kvůli Íránu, pardon, ale to sotva. Každopádně včerejšek je dobrou připomínkou, jak s kurzy dokáží zahýbat 24/7 online směnárny. Čili ten kapitál mimo ty oficiální, profi toky. Stačí to v pátek nahlodat a chytnou se i větší ryby, hádám. Plus boti, pochopitelně. Teherán bude spíš záminka.

Jan H.

Jsem rad za takovou volatilitu a jak pise Pan Pošvic korekce je vždycky dobře( zkuseni investori vi). Kdyz neni vetsi korekce, trh je prepaleny a pak to vice vsechny boli a to nechceme

Fantom

Taky mi to tak připadá. Velryby daly impulz a potom se rozjely stop-lossy. Kraken byl mimo provoz několik hodin. Asi jim to totálně rozhodilo orderbooky 😀

spot_img