Jak jeden tým udržel vážný problém s Bitcoinem v tajnosti dva roky

2.1
(20)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Jeden ze způsobů, jak zajistit, aby vás nepřátelé nemohli využít, je udržet všechny vaše zranitelnosti a problémy v co největší tajnosti. Jeden tým vývojářů Bitcoinu tak dokázal světovou kryptoměnu číslo jedna podle tržní kapitalizace udržet poslední dva roky v bezpečí.

Bitcoin měl zásadní problém, který zůstal v tajnosti

V roce 2018 bylo zjištěno, že bitcoinové jádro je velmi zranitelné. Tento problém byl zanedlouho vyřešen. Než se tak ale stalo, byl celý problém udržován v tajnosti, zejména proto, aby hackeři netušili, že vůbec něco takového existuje. Kdyby tušili, nepochybně by našli spoustu způsobů, jak tuto zranitelnost prozkoumat.

Nyní, o dva roky později, se bitcoinoví vývojáři konečně rozhodli se k situaci postavit čelem. V přesvědčení, že již nemůže dojít k dalším útokům, publikovali novou zprávu, která ukazuje, že podobná zranitelnost se objevila i v jiných blockchainech. Tento problém je známý jako INVDoS, a je na základní úrovni standardních DDoS útoků (odmítnutí služby).

DDoS útoky jsou většinou relativně snadno řešitelné. Nemusí nutně vést ke ztrátě nebo odcizení finančních prostředků, ale spíše zastavují společnosti nebo firmy a projekty v běžném provozu. Skutečné nebezpečí s INVDoS, které v roce 2018 objevil Braydon Fuller, ukázalo svou tvář, když Fuller zjistil, že hacker může potenciálně vyvinout problematické bitcoinové transakce, které by mohly zničit paměť bitcoinových serverů. To by nakonec mohlo vést k havárii různých systémů.

Fuller v rozhovoru vysvětlil:

“V době objevu to představovalo více než 50 % veřejně provozovaných bitcoinových uzlů s příchozím provozem a pravděpodobně většinu těžařů a burz.”

Mohlo to ovlivnit jiné coiny

Dále uvedl, že stejný útok mohl být potenciálně proveden i na několika dalších blockchainech, jako je Litecoin a Namecoin. Fuller věřil, že takové útoky mohou ovlivnit transakční procesy těchto měn a zajistit, že dojde ke ztrátě peněz. Uvedl:

Může to být způsobeno ztrátou doby těžby nebo výdajem elektřiny k vypnutí uzlů a zpožděním bloků nebo dočasným rozdělením sítě. Může to být také narušením a zpožděním časově citlivých smluv nebo zákazem hospodářské činnosti. To by mohlo ovlivnit obchod, burzy, atomické swapy, úschovy a bleskové HTLC platební kanály.

Kryptoprostor byl v posledních několika letech poznamenán podvody a škodlivými aktivitami, přičemž k incidentům, jako byl ten s kryptoburzou Coincheck, došlo před méně než třemi lety. Tehdy situace vyústila v nejvyšší ztráty v kryptosvětě za celou dobu jeho existence, přičemž digitální měny přes noc ztratily více než 500 milionů USD. Incident nakonec vedl k zapojení japonských finančních úřadů regulujících kryptoprostor a pracujících na prevenci dalších podvodů a trestné činnosti.

Závěr

Kdyby tehdy nějaký z hackerů našel tuto zranitelnost, mohl by si s kryptotrhem hrát jako s loutkou. Je trochu škoda, že Satoshi Nakamoto jádro neprověřil. Hlavní však je, že je jádro opraveno.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.1 / 5. Počet hlasujících 20

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Miskarek
Hodnocení článku :
     

Uf, autor(ka) nejen že příliš neovládá češtinu a stylistiku, ale ani terminologii tématu, na které má být “expert”….”Atomové swapy” mě opravdu pobavilo..snad každý IT člověk tuší, co jsou ATOMICKÉ operace, a nenapadne ho tedy říct ATOMOVÉ…

spot_img