Historie nám říká, že nás čeká silný býčí trh s tvrdým přistáním

5
(22)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Přestože se Federální rezervní systém (Fed) na svém listopadovém zasedání rozhodl ponechat úrokové sazby tak, jak jsou, zůstávají na nejvyšší úrovni od doby před globální finanční krizí (GFC) v letech 2008-09.

Sazba Federal Funds je aktuálně 5,25-5,5 %. Podobně je na tom Spojené království se sazbou 5,25 %, zatímco Evropská unie je na rekordně vysoké úrovni 4 %.

Vysoká inflace

To je způsobeno vysokou inflací, která zůstává v celém vyspělém západním světě. Někteří odborníci, včetně Kena Griffina z Citadely, předpovídají, že tu bude viset deset nebo více let. Centrální banky proto nyní uvažují o vyšších sazbách, které mohou trvat déle.

Jde o významný odklon od toho, co se za posledních 15 let stalo normou: ultranízké úrokové sazby usnadněné nekonečnými cykly půjček na vládní, podnikové a individuální úrovni. Tento neustálý tok peněz vedl k silné, jednotné rally po GFC a udržoval akciové trhy při životě během nejhorší globální zdravotní krize za více než 100 let.

Je tedy pochopitelné, že investoři jsou nervózní z toho, jak by konec tohoto režimu mohl vypadat, a mají pravdu. Jestli nás historie něčemu naučila, pak tomu, že kapitalismus je hra vzestupů a pádů. A právě teď jsme na začátku nového cyklu.

Pohled do historie

Zatímco většina z nás se dívá přímo do roku 2008, aby pochopila naši současnou situaci, je potřeba ohlédnout se ještě o trochu dále. Mezi lety 1993 a 1995 americké úrokové sazby rychle rostly. Po bleskovém pádu v roce 1989 vysoká inflace a napětí na Blízkém východě vytvořily tlak na největší světovou ekonomiku. V reakci na to Federální rezervní systém zvýšil sazby ze 3 % v roce 1993 na 6 % do roku 1995.

Tento vzestup však zdaleka nepoškodil USA ani jejich západní obchodní partnery. Byl svědkem začátku neuvěřitelného období růstu. Mezi lety 1995 a 1999 se hodnota S&P 500 více než ztrojnásobila, zatímco kompozitní index NASDAQ vzrostl o ohromujících 800 %.

Bylo to období globalizace, inovací a optimismu, které vedlo k vytvoření toho, co se stalo páteří nejen globální ekonomiky, ale života každé lidské bytosti na planetě – internetu. To však nevydrželo a do října 2002 bublina na dot-com praskla, a NASDAQ se vzdal všech svých zisků.

Dnes se také dostáváme z brutálního období vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb, zatímco v pozadí roste napětí v Evropě a na Blízkém východě. Podobně se však ekonomice daří pozoruhodně dobře, navzdory všemu, čemu čelila od pandemie Covid-19.

Schválení ETF

Můžeme také nakreslit paralely mezi boomem dot-com a kryptoměnami. V lednu dojde téměř jistě k jednomu nebo více schválení spotových ETF v USA pro BTC, což nažene obrovské vlny institucionálních peněz do této relativně nové třídy aktiv. To by mohlo potenciálně podnítit vlnu IPO aktivity uvnitř i vně tohoto odvětví, která by mohla, jako tomu bylo v roce 1999, nakonec prasknout.

Období dluhu

I když můžeme vyvodit určitá srovnání s 90. léty, existuje jeden převažující faktor, který nás přibližuje tržnímu cyklu 2001-07, tím je dluh. Jak všichni víme, díky Margot Robbie, která nám to vysvětlila v bublinkové lázni, rok 2001-07 zažil jedno z nejbezohlednějších období půjčování a poté obchodování s těmito půjčkami. A výsledkem byla změna světa.

Dnes vidíme děsivé náznaky roku 2008, kdy zadlužení domácností v USA dosahuje rekordní výše a míra nesplácení úvěrů z kreditních karet roste nejrychlejším tempem od roku 1991. Američtí spotřebitelé si místo utahování opasků zvolili takzvané „výdaje na pomstu“ poté, co byli téměř dva roky zavřeni ve svých domech, a to si vybírá daň.

Zvrat tohoto úvěrového trendu nemusí mít tak destruktivní dopad na globální bankovní systém, jako tomu bylo v roce 2008. Ale je to důležité pro zdraví americké ekonomiky, která je v současnosti tažena americkým spotřebitelem. A čím déle zůstanou úrokové sazby vysoké, tím větší tlak se bude vytvářet.

A samozřejmě, není to jen americký spotřebitel, který nadělá dluhy. Díky pandemii je nyní americká vláda v mínusu o více než 30 bilionů dolarů. To je dříve nepředstavitelná situace, která vedla ke snížení úvěrových ratingů největší světové ekonomiky.

Ekonomika zůstává odolná

Nejsme však v roce 2008 na inflexním bodě „úvěrové krize“. Navzdory aktivitě na trhu s dluhopisy, která naznačuje opak, zůstává americká ekonomika odolná – a zejména americký spotřebitel. Vyšší úrokové sazby neodradily lidi od nákupu nemovitostí, a zdá se, že nikdo nemá zájem o snižování výdajů, protože mzdy stále rostou rychleji než inflace.

Rozdíl mezi mírou inflace a růstem mezd ve Spojených státech od ledna 2020 do září 2023. Zdroj: Statista

Vidíme také určitý optimismus na trzích, zejména na trhu s kryptoměnami, který již zahájil svůj další býčí cyklus. Investoři již zapoměli na to zlé kolem Terraform Labs, Three Arrows Capital, Celsius či FTX a nyní hromadí altcoiny

Závěr

Pravděpodobně nás čeká extrémně silný býčí trh během příštího roku nebo dvou, dokud nedojde k vyčerpání páry, jak se to obvykle stává. Nakonec bude obrovský dluh amerických spotřebitelů představovat problém, zejména pokud úrokové sazby zůstanou déle na vyšší úrovni.

Nejdůležitějšími hráči v tomto cyklu budou americké ministerstvo financí a Federální rezervní systém. Jak jsme viděli v březnu 2023, tyto dva orgány jsou ochotné měnit pravidla s cílem zajistit přežití bankovního systému. Nakonec, co jde nahoru, musí i sestoupit. V tomto můžeme být jisti.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img