Halving bitcoinu zvýší efektivní cenu pro těžbu na 30 000 USD

5
(5)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Těžaři jsou páteří celého fungování blockchainu bitcoinu. Pro validaci převodů a tvorbu Ordinals komunita potřebuje jejich fungování. Za to dostávají odměny v podobě poplatků a za každý vytěžený blok získávají i odměnu ve formě tokenů. Přichází halving a tato odměna se sníží na polovinu. Náklady ale zůstávají. Růst ceny bitcoinu je pro ně tedy životně důležitý.

Podle společnosti Glassnode jsou aktuální náklady těžařů kolem 15 000 USD na jeden vytěžený bitcoin. Přibližně za 197 dní nás čeká další halving. Náklady na 1 vytěžený token pravděpodobně vzrostou na 30 000 USD a pro těžaře nastává problém v případě, že by cena tokenu byla v té době nižší než tyto náklady.

Konkurence v těžbě je velká

A k tomu ještě významně roste konkurence v těžbě. Můžeme to sledovat na rostoucím hasrate sítě, které od února narostlo o více než 50 %. To vzníká nejen připojováním nových těžařů, ale i novějšími a výkonnějšími ASIC minery (Application Specific Integrated Circuit).

Dva modely odhadu budoucích nákladů

Náklady samozřejmě nelze jen tak vynásobit dvěma a mít hotovo. Musíte započítat měnící se cenu energií, lidské práce nebo obnovu zařízení. Obnovu za výkonnější zařízení. Proto Glassnode připravila dva modely možného budoucího fungování těžařů. První vychází z modelu vynásobení aktuální nákladů koeficientem 2 (fialová linie) a 1,41 (oranžová linie, koeficient vychází z historie po minulém halvingu). Graf ukazuje nárůst nákladů v porovnání s cenou bitcoinu (černá linie).

Druhý model vychází z regresní křivky a odhaduje náklady těžařů po halvingu na 24 300 USD. Přibližně tedy 8 % pod aktuální spotovou cenou bitcoinu. Při aplikaci tohoto modelu na letošní rok by se ziskovost těžařů snížila na 7 %.

Závěr

Samotní těžaři se samozřejmě na halving připravují. Kromě migrace do destinací s příznivější cenovou politikou dochází i k obnově těžebních zařízení a také k rozpouštění rezerv, které si v čase uložili. I v jejich zájmu je dostat cenu na co nejvyšší míru před dalším halvingem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img