Ethereum stále není připraveno na DeFi

5
(1)

Stále častěji se kryptoměnovou komunitou nesou kritické hlasy a varování odborníků, že Ethereum není připraveno na obrovský rozmach DeFi a síť musí nejprve vyřešit své problémy.

Současná ETH síť prostě nestačí

Martin Froehler, matematik, bývalý manažer hedgeových fondů a zakladatel rakouské kryptoobchodní platformy Morpher, se vyjádřil, že ačkoli je Ethereum pro DeFi „to nejlepší, co blockchainový průmysl má“, současné schopnosti sítě prostě nestačí:

“Ethereum dokáže zpracovat pouze asi 15 transakcí za sekundu a má block-time 15 sekund, což je v oblasti financí věčnost.” Každý, kdo s tímto průmyslem interaguje, potřebuje Ether. To je obrovská překážka pro vstup dalších zájemců a masovou adopci”

Sám Froehler považuje Ethereum za nejvíce decentralizovanou platformu smart kontraktů, ale protože má síť stále problémy, vývojáři musí hledat řešení, jak jim čelit. K tomu dodává:

“Existuje kryptografický důkaz pro vše, co se děje v postranním (sidechain) řetězci na Ethereu.” […] Lidé jsou schopni obchodovat, aniž by potřebovali Ether. Neplatí žádné poplatky, čas vypořádání je kolem jedné sekundy a jsou zcela nezávislí na mnoha přetíženích sítě Ethereum”

Mnoho průmyslových hráčů má pocit, že Ethereum ani zdaleka nepředpokládalo tak obrovský DeFi hype, a i přes nadcházející upgrade sítě – Ethereum 2.0, síť stále není připravena poskytovat služby DeFi.

Ethereum 2.0

Plánovaný upgrade sítě -Ethereum 2.0 by měl zlepšit výkon, ale vysoké ceny za gas (plyn) mohou odradit nové uživatele odradit. Sergej Kunz, generální ředitel decentralizované burzy 1inch během akce Deinte Marathon, konané v v Číně, sdělil, že infrastruktuře Ethereum jednoduše chybí kapacita pro hostování prostředí DeFi:

“Musíte všechno přehodnotit.” Inteligentní smlouvy sice můžete migrovat do kódu, ale problém škálovatelnosti zůstává. Abyste byli schopni škálovat, musíte vytvořit standardy a přinést nové protokoly založené na nové horizontální architektuře, například NEAR, která je obdobou Ethereum 2.0.”

Na stejné události poukázal Mounir Benchemled, zakladatel a generální ředitel ParaSwap, na fakt, že složitost vysvětlování koncovým uživatelům, jak funguje druhá vrstva a riziko, že těmto uživatelům nebudou moci být okamžitě vyplaceny prostředky, jsou ty největší obavy. Benchemled se dále vyjádřil, že není praktické, aby se všechny projekty DeFi přesunuly na Ethereum 2.0.

Závěr

Projekty decentralizovaných financí (DeFi) jsou aktuálně v popředí zájmu mnoha investorů a jejich počet roste jak houby po dešti. To sebou nese i negativní stránky, jako jsou třeba vysoké transakční poplatky, které se pohybují na ATH. Jistým řešením je zásadní upgrade sítě na Ethereum 2.0, ale jak vidět, ani ten není samospasitelný a nevyřeší všechny problémy. Navzdory výzvám, které blockchain Etherea čekají, patří Martin Froehler mezi příznivce Defi a říká: “DeFi is here to stay.”

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img