Čína chce být blockchainovou velmocí

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Čína chce mít do roku 2025 nejpokročilejší technologii blockchain na světě, alespoň podle nových pokynů. Vydala pokyny pro rozvoj blockchainu v zemi, které jsou ovšem v rozporu s jejím postojem ke kryptoměnám.

Hlavní zásady

Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií a Úřad ústřední komise pro záležitosti kyberprostoru společně vydaly pokyny pro rozvoj blockchainu. Doufají, že podpoří integraci technologie blockchain do čínské ekonomiky a společnosti a urychlí její propagaci v ní.

Pro kontextualizaci svých pokynů uvedly v dokumentu zásady, které povedou k integraci blockchainu v Číně. Zaprvé doufají, že se technologie blockchain integruje do klíčových průmyslových odvětví a oborů prostřednictvím rozsáhlých aplikací. Odtud mohou společnosti tuto technologii dále samostatně rozvíjet a zároveň podporovat společný výzkum a posilovat inovace.

Zvažují však také komplexnější přístup, například pokud jde o jeho ekologickou kultivaci. Doufají, že se jim podaří integrovat blockchain nejen mezi podniky, ale také podpořit spolupráci mezi vládou, podniky, univerzitami a výzkumnými institucemi. V neposlední řadě také poznamenávají, že zajištění bezpečnosti těchto sítí bude mít vysokou prioritu.

Rozvojové cíle

Po výčtu zásad byly v dokumentech uvedeny rozvojové cíle země. Čína doufá, že do roku 2025 bude její blockchainový průmysl nejpokročilejší na světě. Doufá, že v té době jej integruje do mnoha oblastí hospodářství a společnosti.

Technologie blockchain bude integrována do oblastí, jako je sledovatelnost výrobků, oběh dat a řízení dodavatelského řetězce.

Za tímto účelem bude Čína pěstovat tři až pět mezinárodně konkurenceschopných páteřních podniků. S další skupinou inovačně předních podniků vytvoří tři až pět klastrů pro rozvoj blockchainového průmyslu. Tímto způsobem zavedou standard blockchainu a z něj vytvoří profesionální tým pro další rozvoj odvětví.

A co kryptoměny?

Zatímco čínská vláda se k technologii blockchain staví jednoznačně příznivě, v poslední době je v rozporu s její nejvýznamnější aplikací. Ačkoli je země na dobré cestě k vývoji vlastní digitální měny centrální banky (CBDC), vláda nedávno zavedla drakonická opatření proti jiným digitálním měnám.

Minulý měsíc vláda zakázala bankám nebo online platebním kanálům nabízet klientům jakékoli služby zahrnující kryptoměny. To poslalo cenu BTC ještě více dolů. Dále to jen zhoršilo následné oznámení, že vláda bude potírat také těžební operace kryptoměn. Čína jistě vidí v technologii blockchain potenciál, ale snaží se ji využít pro sebe a omezit její decentralizované kapacity.

Závěr

Čína nemá ráda kryptoměny, ale má ráda blockchain. Je celkem zajímavé sledovat, jak se snaží implementovat součást něčeho decentralizovaného, ale použít jej pro spíše centralizované účely.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
paulusczechia

Čína má rada blockchain a to enterprise blockchain a jeho jmeno je VeChain – VET 🔥😉👊🏻

spot_img