Technologie blockchain může přinést přelomové okamžiky

4.7
(7)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Při uvedení Bitcoinu na trh v roce 2009 nebyly plně využity jedinečné vlastnosti technologie blockchain, které mohou zlepšit život lidí a podniků. Mezi ně patří skutečnost, že se jedná o software s otevřeným zdrojovým kódem.

Výhody blockchainu

Díky tomu, že blockchain je opensource, je jeho zdrojový kód legálně a volně k dispozici koncovým uživatelům, kteří jej mohou využívat k vytváření nových produktů a služeb. Další významnou vlastností je, že je decentralizovaný, což demokratizuje provoz služeb na něm postavených. Kontrola nad službami postavenými na blockchainu není v rukou jednotlivce nebo jediného subjektu, ale podílejí se na ní všichni, kdo jsou k síti připojeni.

Kromě toho umožňuje vzájemnou interakci mezi osobami připojenými k síti. To je klíčové, protože to umožňuje stranám provádět transakce přímo bez použití prostředníků nebo třetích stran. V neposlední řadě má zabudovanou bezpečnost. Data v něm uložená jsou neměnná a nelze je snadno změnit. Nová data mohou být přidána až poté, co je ověří všichni v síti.

Potenciál blockchainu v Africe

Několik společností začalo prezentovat možnosti blockchainu v různých afrických zemích. Na rozdíl od většiny ostatních blockchainů, které se zaměřují na využití v soukromém sektoru v rozvinutých regionech, jako je Evropa a Severní Amerika, se jejich přístup zaměřil na vlády a veřejné instituce v rozvojovém světě.

V dubnu etiopská vláda potvrdila, že podepsala dohodu o vytvoření národní databáze identifikačních údajů studentů a učitelů pomocí decentralizovaného řešení digitální identity. Dohoda zahrnuje poskytnutí ID pro 5 milionů studentů ve 3 500 školách, ty budou sloužit k ukládání vzdělávacích záznamů.

Jedná se o největší blockchainovou dohodu, jakou kdy vláda podepsala, a v odvětví kryptoaktiv vyvolává diskuze.

Kdo za tím vším stojí?

Za dohodou stojí tři společnosti. První z nich je Cardano, která stojí v popředí a ukazuje, jak lze základní technologii využít ve prospěch vlád. Cardano technicky vlastní švýcarská nezisková organizace Cardano Foundation.

Vývojem a údržbou blockchainu Cardano pověřila společnost Cardano softwarovou společnost IOHK a japonskou softwarovou společnost Emurgo.

V případě etiopské dohody se využívá decentralizované řešení digitální identity Atala Prism. Tento projekt vytvoří řešení digitální identity na blockchainu Cardano. Záměrem je začít tím, že žáci základních, středních a vysokých škol získají digitální identitu, která může sledovat jejich vzdělávací, kariérní a budoucí postup.

Budoucnost

Vzhledem k rostoucím pochybnostem a obavám ohledně bitcoinové sítě by možná bylo správným přístupem od ní odklonit pozornost a místo toho vložit energii do blockchainových projektů slibujících skutečný přínos světu.

Je zřejmé, že nové technologie, jako je blockchain, jsou obrovským příslibem, že pomohou dosáhnout inkluzivního růstu v ekonomikách, jako jsou ty africké. Mohly by být využity například při usnadnění dohody o volném obchodu na kontinentu prostřednictvím instituce regionálních digitálních měn, poháněných blockchainem. Ty by mohly podpořit vnitroregionální obchod a skutečně by mohly být odpovědí na problémy s nekonvertibilitou měn (nemožností směnit jednu africkou měnu za jinou), které dlouhodobě sužují obchod v regionu.

Závěr

Etiopská dohoda by tedy měla být jednou z těch, které africké vlády pozorně sledují. Mohlo by se jednat o opravdový krok dopředu a další snahu, jak přinést technologii tam, kde ještě není.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdrojqz.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img