Technologie blockchain by dokázala zabezpečit váš e-mail

0
(0)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Začněme původem e-mailu. E-mail existuje již více než 50 let a je formálním komunikačním kanálem po celém světě. S více než 3 miliardami uživatelů se jedná o nejpoužívanější okamžitou formu komunikace.

E-mail není moc bezpečný

Lidé z celého světa pošlou každý den přibližně 320 miliard e-mailů. V roce 2019 odhalila bezpečnostní firma Avanan ve své „Globální zprávě o phishingu“, že jeden z každých 99 e-mailů je phishingový útok, což znamená, že v roce 2019 bylo každý den provedeno přibližně 300 milionů phishingových útoků.

V roce 2016 společnost IT Security Hold Security odhadovala, že se na darknetu nabízí nákup více než 272 milionů e-mailových záznamů a hesel k e-mailovým účtům. Příkladem je stížnost prominentní novinářky Nidhi Razdan na kybernetickou kriminalitu u indické policie v Dillí poté, co uvedla, že se stala obětí phishingového podvodu, který nabízel místo docentky na Harvardské univerzitě. Dalším velmi nedávným příkladem je situace, kdy útočníci využili čtyři nebezpečné chyby v Microsoft Exchange, aby se uchytili v podnikové síti.

Kromě bezpečnostních problémů je spam každodenním jevem. Všimli jste si někdy, co je občas ironie? Může se stát, že s novou e-mailovou adresu, ještě předtím, než obdržíte první e-mail, již ve vaší poštovní schránce čeká spam.

Na co by se měl zaměřit decentralizovaný e-mail?

Pokud jde o e-mail, má bezpečnost zásadní význam. Decentralizovaná povaha technologie blockchain poskytne nejvyšší úroveň zabezpečení. Sítě typu peer-to-peer jsou nejen velmi bezpečné a je téměř nemožné do nich proniknout, ale také poskytují nejvyšší úroveň ochrany, pokud jde o data, osobní informace a hesla.

Dále přichází 100% soukromí, což je opět možné díky realizaci kryptografických algoritmů, asymetrických klíčových systémů a hashovacích funkcí. Abychom zde dosáhli dokonalosti, musíme zajistit a implementovat nejlepší možné kombinace.

O neustálý příliv nevyžádaných e-mailů ve všech hodinách dne se lze snadno postarat a pomocí inteligentních smluv lze zajistit „doručenou poštu bez nepořádku“. Zkušenosti doručené pošty narůstají o několik stupňů výše, když lze tyto možnosti také integrovat do inteligentních smluv.

Jak by mělo blockchainové řešení vypadat?

Aby výše uvedené funkce byly v decentralizovaném systému realitou, měl by být blockchain:

Škálovatelný: Blockchainy dnes nejsou škálovatelné. Na blockchainu Ethereum lze ověřit pouze 15 transakcí za sekundu. To znamená, že v žádném případě není schopen zpracovat miliony e-mailů denně.

Udržitelné: Blockchainy spotřebovávají mnohem více energie než jakýkoli současný systém. Například blockchain Ethereum spotřebuje 1,02 kilowatthodiny na transakci. To znamená, že za jediný den při výměně 1 miliardy e-mailů by blockchain Ethereum spotřeboval 1,02 terawatthodin.

Zabezpečení s absolutním soukromím. I když jsou blockchainy zabezpečené, jsou náchylné k 51% útokům, kde škodlivé uzly zabírají 51 % (nebo více) sítě.

Zabezpečení je neodmyslitelně zabudováno do mechanismů ochrany osobních údajů.
Ne všechny blockchainy jsou schopny nebo nakonfigurovány tak, aby poskytovaly e-mailové služby. Při výběru blockchain protokolu je třeba pečlivě zvážit škálovatelnost, udržitelnost a bezpečnost. Většina, ne-li všechny, blockchainy splňují jeden nebo dva ze tří hlavních požadavků, až na několik výjimek.

Závěr

Všechny tyto problémy by mohly zmizet s používáním e-mailu přes blockchain. Je ale fakt, že je potřeba mnohem víc než to, co většina dnešních blockchainů nabízí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img