Zatímco uživatelé Darknetu hledají nové trhy, pokračuje hromadné zatýkání

4.4
(18)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Od pádu Empire Market migrovali patronové darknetového trhu (DNM – Darknet market) na alternativní trhy. Mezitím globální donucovací orgány nedávno zatkly 179 osob vázaných na DNM a zabavily přes 6,5 milionu dolarů v kryptoměně a peněžních příjmech.

Kam se uchýlit po pádu Empire?

Pro uživatele DNM to po pádu Empire Market nebyl dobrý měsíc. Empire Market odešel s podvodem za více než 2 638 BTC (30 milionů USD). Od pádu Empire se den co den ptá velké množství DNM patronů na připojení k alternativním DNM. Fórum na Redditu – r/darknet se rozrostlo na více než 135 000 subscriberů. Vzhledem k prudkému nárůstu počtu uživatelů začali moderátoři r/darknet před 28 dny přísně banovat.

„Vzhledem k rostoucímu počtu zdrojů a podvodných příspěvků od doby, kdy Empire odešel, budu banovat každého, kdo poruší tato pravidla,“

řekl po pádu Empire moderátor r/darknet.

„Žádné varování a žádný dočasný zákaz. Jen odstraním příspěvek a zabanuju vás,“

dodal.

Mezitím nejlepším ze všech DNM je dnes Hydra, i když tento trh uspokojuje pouze rusky mluvící jednotlivce. Za Hydrou stojí spousta západních DNM, jako je Monopoly Market, White House Market, Dark Market, Cannazon Market, Deepsea Market, Tor Market a Darkmarket.

Mezitím probíhala razie

Řada předplatitelů r/darknet, členů fóra Envoy a uživatelů fóra Dread diskutovala o připojení k výše uvedeným DNM. Webový portál dark.fail navíc ukazuje, že všechny zmíněné DNM a fóra jsou online od neděle 4. října 2020.

Zatímco DNM patroni se snaží najít alternativní trhy na webu, globální donucovací orgány nedávno odhalily zásadní DNM razii. Podle oznámení byla operace, nazvaná „Disrup Tor“, zahájena v květnu 2019 za účelem boje proti DNM a obchodníkům s opiáty. Jedná se o partnerství v oblasti vymáhání práva mezi USA, JCODE a Europolem.

JCODE je iniciativa ministerstva spravedlnosti USA, vedená FBI, která úzce spolupracuje s DEA (Drug Enforcement Administration). Agenti 22. září podrobně popsali, že mezinárodní orgány činné v trestním řízení dokázaly zatknout 179 spolupracovníků DNM, zabavili 500 kilogramů drog a 6,5 milionu dolarů ve smíšených fondech.

Kolem agentů FBI sr také šíří zvěsti, že zasílají zprávy prodejcům DNM a žádají je o spolupráci. Německá policie dále zatkla provozovatele Wall Street Market a dva z největších prodejců DNM.

Nedávná zpráva, zveřejněná společností Wired, uvádí, že Europol o této publikaci řekl, že globální orgány činné v trestním řízení „dokázaly obnovit backendový server Wall Street Market a poskytly vyšetřovatelům neocenitelnou hromadu důkazů“.

Závěr

Darknet obecně může být celkem nebezpečné místo a nemusí být tak anonymní, jak se může zdát. Někteří tvrdí, že se nejedná o válku proti drogám, ale o válku proti anonymitě. Jak se situace zdá vám? Napište nám do komentářů.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: