Minulý týden byli zatčeni dva nigerijští podvodníci za komplikovaný podvod s cílem ukrást „435 milionů dolarů po celém světě“ pomocí nedovolených e-mailů a předvádění luxusních značek a bitcoinů.
Duo, známe jako Ramon „Hushpuppi“ Abbas a Olalekan „Woodberry“ Ponle, předvádělo na svém Instagramu bohatý životní styl s luxusními vozy, drahými hodinkami, soukromými letadly a mnoho dalšího.
V minulém týdnu však FBI vydala tyto dva zločince z Dubaje na základě několika trestních obvinění. Dle všeho používali krypto burzu Gemini ke koupi několika milionů dolarů v bitcoinech. K inkasování těchto prostředků použili služby typu peer-to-peer jako LocalBitcoins.
Přes Gemininy se kupovaly miliony BTC
Podvodníci vytvořili podvodné bankovní účty pro dvě nejmenované společnosti v Chicagu. Poté zacílili na zaměstnance, aby na tyto účty poslali finanční prostředky. Brzy poté je v bitcoinech převedli přes Gemini.
Analýza blockchainu prováděná nezávislými firmami ukázala, že Ponle získal „nejméně 1 495 bitcoinů“ v hodnotě přibližně 7 milionů USD.
Podvodníci použili Bank of America, Wells Fargo a další banky k převodu svých prostředků. Zatímco se snažili zakrýt své bankovní stopy pomocí alias a dalších triků; neměli už čas na zakrytí bitcoinových stop – což nakonec vedlo k tomu, že byli chyceni.
Záznamy ukazují, že Gemini byla nejpoužívanější burzou pro podvodníky:

Transakce činily celkem 601 BTC. Bitcoiny se v loňském roce obchodovaly za přibližně 3 500 – 4 000 USD.
Abbas a Ponle použili k získání nezákonných zisků Paxful a LocalBitcoins, uvedla zpráva SEC.
FBI podvodníky vypátrala díky blockchainu
Je paradoxem, že právě bitcoinová stopa pomohla FBI vystopovat podvodníky, namísto bankovních informací. V případě decentralizačních puristů to znamená narušení finanční identity a pseudonymity Bitcoinu.
U donucovacích orgánů to však signalizuje, že bitcoiny (a další kryptoměny) mohou být součástí dobře fungujícího finančního systému, v němž profesionální analytické firmy na požádání sledují jakékoli podvodné transakce.
Závěr
Pouze čas ukáže, jestli vládní orgány a široká veřejnost změní svůj pohled na kryptoměny, jako na prostředky trestné činnosti. Nicméně tento případ není ojedinělý, sledování trasování podvodných transakcí funguje na docela pravidelné bázi.