Jak může blockchain zlepšit důvěru ve volby

3
(2)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Nedůvěra ve svobodné volby je na historickém maximu. Politici a odborníci na blockchain tak přicházejí se svými řešeními, které by mohli zlepšit důvěru a zabránit tak různým manipulacím.

Volební katastrofy 2020

V roce 2020 světem zahýbaly dvoje volby, které se dostaly do všech světových médií a způsobily vlnu nevole a protestů. Prezidentské volby v Bělorusku a ve Spojených státech amerických vytvořily vysokou nedůvěru ve svobodné volby.

Volební proces funguje po celá staletí, v moderním informačním prostředí však čelí novému druhu výzev. Dezinformace, masová média, chyby v systému nebo nedostatečná pravidla vytvářejí konflikt, který se může dostat až na mezinárodní úroveň.

Realizace spravedlivých voleb v dnešní globální době, kde lze využít každou mezeru ve znalostech, je tak na prvním místě. Technologie blockchain tak může provádět matematické funkce a ověřování samostatně, což je ideální užití právě ve volbách.

Od horšího k ještě horšímu

Ačkoliv se volby fungující na technologii blockchain jeví jako výborné řešení, několik průzkumů toto tvrzení vyvrací. Podle známé Massachusetts Institute of Technology (MIT)  by volby na základě internetu a blockchainu značně zvýšily riziko nezjistitelných neúspěchů voleb.

„Vzhledem k současnému stavu počítačové bezpečnosti by jakékoli zvýšení volební účasti odvozené z hlasování na základě internetu nebo blockchainu vedlo za cenu ztráty smysluplné jistoty, že hlasy byly spočítány tak, jak byly odevzdány, a nebudou nezjistitelně pozměněny nebo vyřazeny.“

Závěr

Pokud by veškeré testy proběhly v pořádku, mohli bychom se v budoucnosti dočkat voleb prostřednictví volebních aplikací, které využívají blockchainová řešení. Bude potřeba ale ještě mnoho testů, které eliminují veškeré nežádoucí účinky. Svobodné volby jsou přece základem demokracie.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: