Digitální měna centrální banky (CBDC) by šla zřídit na ETH síti nebo na systému Diem, říká architekt digitálního jüanu a vedoucí úřadu pro vědecký a technologický dohled v Čínské komisi pro regulaci cenných papírů (CSRC), Yao Qian.
Ethereum nebo Diem
Během jarních zasedání Mezinárodního finančního fóra (IFF) 2021 Yao Qian, vedoucí úřadu pro vědecký a technologický dohled v CSRC, uvedl, že CBDC by mohla běžet přímo na síti Ethereum nebo na blockchainovém platebním systému Diem podporovaném společností Facebook, když hovořil o její provozní architektuře:
„Můžeme si představit, že pokud digitální měna centrální banky poběží přímo na blockchainových sítích, jako jsou Ethereum a Diem, pak může centrální banka využít jejich služby BaaS k přímému poskytování digitální měny centrální banky uživatelům bez použití zprostředkovatelů.“
Celkově Yao nastínil sedm aspektů, které je třeba vzít v úvahu při výzkumu a vývoji CBDC: její technickou cestu, hodnotové atributy, provozní architekturu, úročení, distribuci, implementaci chytrých kontraktů a regulační otázky.
Nemůže se jednat o simulaci
Úředník poznamenává, že digitální měna nemůže být „pouhou simulací“ fyzických peněz, což je důvodem pro vytvoření inteligentních peněz.
Zároveň však upozornil na zranitelnost chytrých smluv a sdělil, že tato technologie musí nejdříve dozrát.
Pokud jde o předpisy, Yao vyzývá k nalezení dokonalé rovnováhy mezi ochranou soukromí uživatelů a zajištěním souladu se základními směrnicemi proti praní špinavých peněz a poznávání svých zákazníků (KYC).
„Krypto táta“
Yao, kterému se s oblibou říká „čínský krypto táta“, je znám jako jeden z nejvlivnějších lidí v blockchainovém průmyslu.
Stál v čele dceřiné společnosti Čínské lidové banky (PBOC) pro výzkum digitálních měn, než byl v září 2019 nahrazen Mu Changchunem.
Ve svém projevu však upozornil, že vyjádřil pouze své osobní názory, které nereprezentují názory PBOC.
Závěr
S tím, že by CBDC bylo na blockchainu, s tím jsme se už mohli setkat dříve. Problémem by ale bylo skloubit centralizovanou měnu s decentralizovaným blockchainem.
No dofejme, že čínská vláda tuto úvahu rychle smete ze stolu. Facebook nemůže být nezávislý, když se již několikrát v minulosti musel přizpůsobit americkým vládním nařízením. V současnosti jsme svědky gradujících útoků na Čínu ze strany Spojených států, a protože finance jsou jedním ze základních pilířů společenské stability, nelze připustit, aby technologie provozu byla podřízena zahraničnímu subjektu.