CBDC lze zřídit v síti Ethereum, říká architekt digitálního jüanu

5
(3)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Digitální měna centrální banky (CBDC) by šla zřídit na ETH síti nebo na systému Diem, říká architekt digitálního jüanu a vedoucí úřadu pro vědecký a technologický dohled v Čínské komisi pro regulaci cenných papírů (CSRC), Yao Qian.

Ethereum nebo Diem

Během jarních zasedání Mezinárodního finančního fóra (IFF) 2021 Yao Qian, vedoucí úřadu pro vědecký a technologický dohled v CSRC, uvedl, že CBDC by mohla běžet přímo na síti Ethereum nebo na blockchainovém platebním systému Diem podporovaném společností Facebook, když hovořil o její provozní architektuře:

„Můžeme si představit, že pokud digitální měna centrální banky poběží přímo na blockchainových sítích, jako jsou Ethereum a Diem, pak může centrální banka využít jejich služby BaaS k přímému poskytování digitální měny centrální banky uživatelům bez použití zprostředkovatelů.“

Celkově Yao nastínil sedm aspektů, které je třeba vzít v úvahu při výzkumu a vývoji CBDC: její technickou cestu, hodnotové atributy, provozní architekturu, úročení, distribuci, implementaci chytrých kontraktů a regulační otázky.

Nemůže se jednat o simulaci

Úředník poznamenává, že digitální měna nemůže být „pouhou simulací“ fyzických peněz, což je důvodem pro vytvoření inteligentních peněz.

Zároveň však upozornil na zranitelnost chytrých smluv a sdělil, že tato technologie musí nejdříve dozrát.

Pokud jde o předpisy, Yao vyzývá k nalezení dokonalé rovnováhy mezi ochranou soukromí uživatelů a zajištěním souladu se základními směrnicemi proti praní špinavých peněz a poznávání svých zákazníků (KYC).

„Krypto táta“

Yao, kterému se s oblibou říká „čínský krypto táta“, je znám jako jeden z nejvlivnějších lidí v blockchainovém průmyslu.

Stál v čele dceřiné společnosti Čínské lidové banky (PBOC) pro výzkum digitálních měn, než byl v září 2019 nahrazen Mu Changchunem.

Ve svém projevu však upozornil, že vyjádřil pouze své osobní názory, které nereprezentují názory PBOC.

Závěr

S tím, že by CBDC bylo na blockchainu, s tím jsme se už mohli setkat dříve. Problémem by ale bylo skloubit centralizovanou měnu s decentralizovaným blockchainem.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Zdroju.today

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lada Vondra
Hodnocení článku :
     

No dofejme, že čínská vláda tuto úvahu rychle smete ze stolu. Facebook nemůže být nezávislý, když se již několikrát v minulosti musel přizpůsobit americkým vládním nařízením. V současnosti jsme svědky gradujících útoků na Čínu ze strany Spojených států, a protože finance jsou jedním ze základních pilířů společenské stability, nelze připustit, aby technologie provozu byla podřízena zahraničnímu subjektu.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: