Automobilový průmysl i Bitcoin nyní přináší změnu za cenu počátečního nepohodlí [Komentář]

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Svým nedávným oznámením se Tesla v čele s Elonem Muskem přidává k dalším lidem, vč. americké ministryně financí Janet Yellen, kteří poukazují na velkou spotřebu energie při těžbě Bitcoinu. Přináší nám příběh, který stojí za to číst, ale některé kapitoly v něm chybí.

Energetická otázka Bitcoinu

Elon Musk informoval o důvodu Tesly pro zastavení přijímání plateb pomocí Bitcoinu. Za poněkud zvláštních a diskutabilních okolností (mj. proč ještě den před tím propagoval Dogecoin a co s tím má společného Bidenova dotace), tím obnovil debatu o spotřebě energie při těžbě BTC. Musk si nejprve přilákal pozornost kryptosvěta, když Tesla nakoupila velké množství Bitcoinu a přijala ho jako platební prostředek, a poté se rozhodl vytáhnout na světlo energetickou otázku Bitcoinu.

Výhoda Tesly

Společnost vyrábějící elektromobily se za daných okolností považuje za eco friendly. Bitcoin  takovou výhodu nemá. Po světě se neprohání peníze podporované ropou a ropnými produkty.., ehm.

Pokud tedy nepočítáme fakt, že dolar tento status v očích mnohých má a dokonce vznikl termín petrodolar pro americký dolar, který některá země vydělala prodejem ropy. Ano, dolar sice dávno přestal být krytý zlatem, jehož těžba je také významným zdrojem ekologického dopadu, ale o to více se rozšířil jako měna, ve které se odehrává obchod s ropou.

Nicméně, stále je to málo. Tesla má mnohem jasnější status “menšího zla”. Elektromobily spotřebují stále obrovské množství energie, kterému se asi Bitcoin do budoucna stěží přiblíží, ale lidé prostě chtějí jezdit a díky elektromobilu můžeme pocítit citelné zvýšení kvality ovzduší. Nemluvě o menším dopadu na životní prostředí obecně.

Bitcoin také něco “stojí”

Bitcoin z hlediska energetické náročnosti a energetické otázky obecně přináší určité možnosti, jako je zužitkování nadbytku energie z vodních zdrojů provincie S’-čchuan v Číně, přestože to není jeho hlavním účelem. Nelze popřít, že spotřeba energie je u Bitcoinu vysoká. Například během druhé poloviny února jsme viděli nárůst spotřeby elektřiny u BTC o více než 163 % – z 265 TWh na 433 TWh – jak cena prudce vzrostla.

Již dříve také ministryně financí USA Janet Yellen varovala, že množství energie spotřebované při těžbě bitcoinů je „ohromující.” No, ohromující to asi je, a to zejména pro někoho, kdo stojí na druhé straně barikády. Ať už se nám to líbí, nebo ne, ministr financí jakékoli země bude zřejmě vždy hájit měnu své země na úkor jiných možností.

Bitcoin je reálně nová měna, celosvětová měna, která by jednou mohla nahradit dolary, eura i koruny. Je třeba si uvědomit, že na to vlastně společnost Tesla chtě nechtě poukázala také, když BTC původně přijala k platbám.

Chybějící část příběhu

Je snadné upozornit na spotřebu Bitcoinu v době, kdy mu instituce i vlády po celém světě přisuzují roli digitálního aktiva. Pokud ale porovnáme náklady a spotřebu všech bank a jejich zaměstnanců, všech tiskáren peněz, veškeré těžby dřeva pro bankovky a v neposlední řadě ohromující nárust konzumní společnosti a výroby levných nekvalitních a stále více kazových produktů v honbě za hospodářským růstem v inflační ekonomice, je opravdu stále Bitcoin tak neefektivní? Opravdu je problém tam, kde nám ho globální establishment kreslí?

Bitcoin i Tesla jsou stroje, které spotřebovávají energii. Aby lidi mohli jezdit autem, stále spotřebují ohromující množství ropy. Elektromobily od Tesly i jiných společností přinášejí skutečně změnu za cenu počátečního nepohodlí. Není snad třeba zmiňovat, že náklady na zavedení nové technologie i ztráty zavedeného ropného průmyslu budou enormní.

Tesla je tedy změna, která naruší dosavadní zavedený pořádek a nebude to snadná cesta. Bitcoin je změna, která naruší ještě mocnější a silnější zavedený byznys – bankovní sektor a bankovnictví, které samo prošlo silným rozvojem i díky ropnému průmyslu a má s ním rozhodně mnoho společného. Obojí dávno přerostlo v politickou otázku.

Závěr

Automobilový průmysl byl až dosud navázán čistě na ropný průmysl. Na toto téma se řeklo mnoho a souvisí to s celkovým vzatehem člověka k přírodě, kdy jsme pro své pohodlí použili neobnovitelný přírodní zdroj způsobem, který navíc přináší znečištění. Pokud tento problém zmírníme za cenu stále vysoké spotřeby anergie, je to dobré. Do budoucna nám to dává šanci začít hledat cesty, jak efektivně využít zdroje, které jsou nám neustále k dispozici a na dosah ruky v elementech, jako je světlo, voda a země.

Bitcoin na druhou stranu přináší změnu ekonomických a sociálních aspektů systému. Pokud ekonomickou nerovnost, politické rušení soukromí transakcí a ekonomické svobody, inflační honbu za HDP vedoucí k produkci výrobků s plánovaným zastaráváním a obecně nekvalitní produkci vedoucí k ohromujícímu růstu odpadu a neefektivitě výroby zmírníme za cenu spotřeby energie, je to dobré. A do budoucna můžeme hledat cesty k využití obnovitelných zdrojů, které nebudou škodit životnímu prostředí.

Bitcoin a kryptoměny by mohly být hnacím motorem inovací v oblasti obnovitelné energie a umožňují její využití prakticky kdekoli po celém světě. Z uvedených důvodů si myslím, že nakonec nevyhnutelně jakákoli snaha o řešení ekologickcýh problémů a změny k lepšímu v těchto oblastech povedou k přijetí kryptoměn, nikoli k jejich odmítání.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juan
Hodnocení článku :
     

Plný souhlas s autorem 👍

Martin Ludík

Dobití elektromobilu je ze stejných zdrojů jako těžba Bitcoinu. Takže i z uhlí, ne?

bkf1

Pokud vím, tak dneska je mnoho zdrojů el. energie

bkf1
Hodnocení článku :
     

“Automobilový průmysl byl až dosud navázán čistě na ropný průmysl.”

A ten ropný průmysl se ho hodně dlouho nechtěl vzdát viz hodně klasických scénářů, kdy dříve nějaká automobilka prohlásila, že vyvíjí elektromobil, pak byla fáze testování, pak oznámení, že jde do komerční výroby a pak záhadné ticho… a další automobilka, to samé… a další… a další… nebylo to jednoduché prorazit (resp. porazit ty “petrolejové prince”), ale povedlo se a prostě to bude ještě nějaké roky trvat, než taková velká změna k lepšímu bude opravdu fungovat, ale tak to v naší civilizaci bylo s každým pokrokem a byly u toho stejné “porodní bolesti”…

Poslední editace 2 let před přes bkf1
spot_img