BIS bude testovat implementaci DeFi na forexových trzích CBDC

4.5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Centralizovaná finanční instituce tvrdí, že automatizovaná technologie tvorby trhu DeFi může sloužit jako “základ pro novou generaci finanční infrastruktury”.

BIS a centrální banky

Podle nového středečního oznámení se Banka pro mezinárodní zúčtování neboli BIS spolu s centrálními bankami Francie, Singapuru a Švýcarska pustí do nové iniciativy nazvané “Projekt Mariana” v rámci zkoumání technologie blockchain. Projekt Mariana hodlá využívat decentralizované finanční protokoly neboli DeFi k automatizaci devizových trhů a vypořádání.

To zahrnuje využití protokolů DeFi ke stimulaci hypotetické výměny přeshraničních transakcí mezi švýcarským frankem, eurem a singapurským dolarem velkoobchodními digitálními měnami centrálních bank neboli CBDC. Technologie zapojené do budování projektu Mariana zahrnují technologie inteligentních kontraktů a protokolů automatizovaných tvůrců trhu neboli AMM. Výzkumníci se snaží kombinovat sdruženou likviditu v AMM s inovativními algoritmy pro určování cen tokenizovaných aktiv, což by se potenciálně mohlo vyvinout v základ burz pro CBDC.

CBDC a inovace

BIS jako organizace vytvořená centrálními bankami za účelem regulace mezinárodního finančního rámce napsala, že “automatizovaní tvůrci trhu se mohou stát základem nové generace finanční infrastruktury”. Cecilia Skingsley, vedoucí inovačního centra BIS, dodala:

“Tento průkopnický projekt posouvá náš výzkum CBDC do inovativních hranic a zahrnuje některé slibné nápady ekosystému DeFi. Mariana je také prvním projektem spolupráce mezi centry inovačních hubů; v budoucnu očekávejte další.”

BIS a spolupracující centrální banky stanovily předběžné datum pro dodání ověřovacího konceptu na polovinu roku 2023. Finanční instituce se dříve stavěla k digitálním aktivům skepticky kvůli jejich přirozeným cenovým výkyvům a neexistenci jednotného regulačního rámce. BIS nicméně ocenila prvky sítí distribuovaných účetních knih, například jejich technologickou zdatnost ve srovnání s fiat penězi. Podle nedávné zprávy, jejímž autorem je BIS, 90 % centrálních bank na celém světě v současné době zkoumá užitečnost CBDC.

Závěr

Není tajemstvím, že CBDC je pro banky celkem lukrativní záležitost, kterou zkoumají. Jaký je váš názor, do kdy budou digitální měny centrální banky na denním pořádku ve smyslu vypořádání transakcí?

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img