Po celá desetiletí využíval zděděný finanční establishment svého postavení ke správě bohatství drtivé většiny investorů. Pak přišel 3. leden 2009, den kdy Satoshi Nakamoto udělal něco převratného: vytěžil genesis blok Bitcoinu.
Poté, co byl svědkem skandálních událostí velkého finančního krachu v roce 2008, toho měl Nakamoto už dost. Velké banky se se chovaly bezohledně a dravými úvěrovými praktikami a chamtivostí přivedly svět do globální recese. Pak přišla masivní “záchrana” prostřednictvím tiskárny peněz.
Bitcoin vstupuje na scénu
Bitcoin ukázal novou cestu vpřed. Byla to nová příležitost k dosažení bohatství a finanční nezávislosti pro obyčejné lidi. Bitcoin jsou “penězí lidí”, protože jej nekontroluje žádná centrální banka ani vláda. Ve skutečnosti jsou jím mnohé vlády natolik ohroženy, že některé zavedly silná omezení na jeho používání, nebo ho dokonce přímo zakázaly.
Bitcoin je prostředkem finanční nezávislosti. Vytváří větší finanční svobodu pro jednotlivce a díky své robustní síti je odolný proti kontroly ze strany vlád. Odpor staršího finančního a elitního establishmentu tuto jeho úlohu ještě dále posílil. Nesouhlas MMF s Bitcoinem je velmi výmluvný. Bitcoin je hrozbou pro status quo a jeho zastánci to vědí.
Změna je na obzoru, ale jde to pomalu. Starší finanční průmysl zůstává vůči bitcoinu většinou kritický. Vzhledem k výhodám samospasitelnosti bitcoin eliminuje potřebu těchto institucí, nebo alespoň snižuje jejich roli. Díky Nakamotovi může nyní téměř každý člověk na této zemi využít možnosti samopřevodu svého majetku a úspor.
Žádný učený z nebe nespadl
Bylo by ovšem pošetilé si myslet, že se o Bitcoinu nemáme co učit. Ti, kteří jsou technicky zdatní, si jeho technologii osvojí rychleji. Ale člověk se do ní může ponořit jen tak hluboko, jak je mu to příjemné. Pokud se vám zdá provozování uzlu příliš složité, neeliminuje to možnosti, které jsou k dispozici pro používání bitcoinu jako digitálního prostředku směny. Pokud jde o bitcoin, investoři musí posoudit vlastní toleranci k riziku a časové preference a podle toho postupovat. Pro někoho by se velké vzestupy a pády ceny BTC mohly ukázat jako příliš náročné na psychiku, pro jiného zase ne.
Jednou z hlavních výhod BTC je svoboda. Svoboda nakupovat, držet nebo převádět jej kamkoli po světě. A to navíc v rekordně krátkém čase a s minimálními náklady. Bitcoin je svoboda od okovů velkých bank, které pracují ve svůj čas a stanovují si své vlastní a často přemrštěné poplatky.
Svoboda z peněžního otroctví
Smutnou realitou je, že snaha o finanční suverenitu se v mnoha částech světa stala trestným činem. Viděli jsme to v Kanadě, kdy premiér Justin Trudeau zmrazil bankovní účty občanům, kteří nesouznili s jeho politickým přesvědčením. Jednalo se o učebnicovou definici překračování vládních pravomocí.
Samozřejmě že všichni občané by měli platit daně z příjmu a nepoužívat třídu digitálních aktiv k tomu, aby se těmto povinnostem vyhnuli (člověk by nikdy neměl omlouvat porušování zákona). Ale zvolit si cestu finanční nezávislosti prostřednictvím Nakamotovy geniální digitální inovace je možnost, kterou již nelze ignorovat. Pro ty, kteří již nechtějí svěřit své těžce vydělané peníze staršímu systému, tak vytyčila lidská vynalézavost novou cestu.
Velké banky si peníze monopolizovaly už dost dlouho. Vydělávaly, hrály si se systémem či podváděly masy. To vše ve jménu chamtivosti. Pohled, jak vrcholní finanční manažeři navenek útočí na Bitcoin, jasně naznačuje, že v něm vidí hrozbu. Každý může vlastnit bitcoin.
Nejlepší vlastnost BTC
A krásné na tom všem je, že bitcoin je deflační. Je protikladem fiat systému, který je neustále inflační. To neznamená, že poklesy trhu bitcoin neovlivní. V době psaní tohoto článku zažívá bitcoin výrazný propad, který vyvolal velké množství FUD.
Vyhrát v bitcoinu, znamená běžet maraton. Volatilita bitcoinu prověří nervy mnoha lidí a možná je dokonce donutí přehodnotit svou toleranci k riziku. Neexistuje ale žádný finanční poradce, kterého by bylo třeba obviňovat, žádný makléř, kterému by bylo třeba vynadat, žádný správce fondu, kterého by bylo třeba vyhodit. Člověk si musí udělat čas, aby se s protokolem seznámil, pochopil jeho potenciál a do něj naskočil.
Nedělejte si ovšem iluze, Bitcoin je i v roce 2022 rizikovým aktivem. Ale vzhledem k současné globální finanční situaci se dnes zdá, že překonává starší akciový trh jako celek.
Závěr
Manipulace centrálních bank je na historickém vrcholu. Nedávný mnohamiliardový odkup vládních dluhopisů na britském trhu je jen jedním z příkladů. Hodnoty fiat měn budou i nadále klesat. Centrální banky budou i nadále znehodnocovat domácí měny, a protože většina z nás je touto měnou placena, budou i nadále znehodnocovat naše osobní jmění. Bitcoin představuje přerušení tradice; tradice, která nás všechny v podstatě zklamala..
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
Super článek..
To říkali o komunismu také
Já si tedy moc svobodně nepřipadám. Už 2x mi uniklo ATH a čekat na další 4 roky či co v mým věku je středověká krize. Můžete mi říct, že jsem trotl. No jsem. Ale když vidím a z historie si vzpomínám, že kdo predikoval před rokem méně, než nějakých 80 tis.? Skoro nikdo. Tak kdo to všechno v 11/21 prodával?
Osobně jsem prodával na 55 květen 2021,tento týden jsem vstupoval na 19 s polovinou kapitálu,prože všichni čekají 15 a méně.Sledujte grafy lookintobitcoin.MVRV z score je fajn,jsme v nákupní zóně.Jděte proti davu a vyděláte.
Máte na to správný pohled, ale přesně opačný než autor článku.
Pro Vás (stejně jako pro mě a drtivou většinu jeho uživatelů) je BTC jen vehikl pro “get rich quick” – a na všechnu omáčku o svobodě, neutralitě a vytržení se z okovů otroctví systému zvysoka kašlou.
Ve skutečnosti akorát chceme být BOHATŠÍ otroci systému – s Lambem místo Oktávky f tédéíčku.
Správně, akorát to “get rich quick” je pro většinu také jen iluze, často z toho bývá naopak “get poor quick”. Proto také FOMO kolem ATH vždy vrcholí. Mnoha z těch, co už se viděli s tím lambem a s vidinou rychlého jistého zisku se zadlužili, nakonec možná nezbyde nic jihého než prodat i tu oktávku. A to ještě v lepším případě.
Jasně no – je to spíš “vehikl pro snění o get rich quick”.
Něco podobného jako los Sportky.
Moc dobry. Neni to zadne hopium, ale tak jak to je, tak to je.
Otrasný BRAK ! Ešte by som akceptoval takýto text o BTC do roku 2018. Každý sa môže mýliť. Ale písať takéto ódy ešte aj v roku 2022 môže iba ignorant resp. blb. To už aj ten Kicom z BTC kanálu pôsobí triezvejšie…..
Psi štěkají (hlavně v beermarketu) a karavana BTC jede dál.. Článek možná zastaralý, ale je dobře si připomínat fundament(y).
Já možná nemám ani flok, a možná zůstanu chudý. Ale ty určitě zůstaneš jen štěkajícím psem. Gratuluju.
Proč brak? 2017 byl ath 20k, 2018 kleslo na 3500 a točí se dlouho někde mezi 4-10k… pak přišel ath 69000 a momentální dno vypadá na ath z r. 2017, pod dvacku se moc jít nechce.. až se kolečka ekonomiky znovu roztočí, bude to mazec a po dalším bullrunu třeba bude dno poslední ath. Je to samozřejmě ve hvězdách, ale vzhledem k tomu, kdo všechno v tom má prachy to snad nikdo nebude chtít potopit. takže uvidime, co se s cenou btc stane řekněme za 10 let. osobně jsem na to velmi zvědavý :).
Občas čtu o bitcoinu a připadá mi to jako cílené vnucování digitální měny. A likvidace reálných peněz. Když občas vidím co vymýšlí světové ekonomické forum ani bych se nedivil