Bitcoin slaví výročí -10 let od vytěžení prvního (genesis) bloku! Proof of Keys

0

Dnes je významné výročí pro Bitcoin i celou komunitu kryptonadšenců a dalších lidí, kteří se zajímají o kryptoměny. Je to přesně 10 let od vytěžení prvního bloku na BTC síti, tedy tzv. genesis bloku. Držitelé Bitcoinu na celém světě v tento den slaví tím, že si vybírají všechen svůj Bitcoin na svoje peněženky, ke kterým vlastní privátní klíče. Tato událost dostala název Proof of Keys (česky lze přeložit jako důkaz klíčů). Zejména hodleři by měli zpozornět.

10 let Bitcoinu

Dnes je to přesně 10 let od vytěžení úplně prvního bloku na BTC síti (blockchainu) – genesis bloku. K tomu došlo 3. 1. 2009 v 18:15:05. Úplně první blok (také nultý či blok #0) obsahoval pouze jedinou transakci, kterou představovala odměna za jeho vytěžení ve výši 50 BTC. Tento blok stojí na začátku řetězce bloků (blockchainu) a je tak specifický tím, že nenavazuje na žádný předchozí blok.

Tak došlo k vytěžení úplně prvního Bitcoinu. Před deseti lety neměly tyto mince prakticky žádnou hodnotu, při dnešním kurzu (cca 3 886 USD/BTC) byste je mohli prodat za 194 300 amerických dolarů. To při aktuálním kurzu okolo 22,6 KČ/USD představuje 4 miliony a k tomu dalších téměř 400 tisíc korun.

Pro srovnání, blok #556854, který byl vytěžen dnes v 16:09:29, obsahuje 2498 transakcí o celkovém objemu ≈1,083.4 BTC. Odměna pro těžaře je 12.5 BTC + poplatky za tranakce, které představují  0.38 BTC. Celková odměna pro daný těžební pool tedy činí přibližně 12,88 BTC.

Obtížnost těžby vyšplhala do závratných výšek, oproti obtížnosti 1 u genesis bloku, kdy těžil jediný počítač (patřící záhadnému Satoshimu Nakamotovi), je obtížnost (hashrate) u tohoto bloku 5,618,595,848,853.28. Už dávno se tak nevyplatí těžit BTC doma na svém osobním PC. Je to škoda, ale ta doba, kdy to bylo možné, je už nenávratně pryč.

Proof of Keys

Výročí vytěžení genesis bloku slaví (nejen) hodleři na celém světě tím, že si svůj Bitcoin stahují na peněženky, ke kterým vlastní privátní klíče. Kdo vlastní privátní klíč, vlastní i BTC, a naopak. Pokud máte svůj Bitcoin někde na burze, nebo investujete v rámci nějakého fondu apod., tak Bitcoin nevlastníte a můžete o něj relativně snadno přijít.

Proto přišel Trace Mayer s iniciativou Proof of Keys (důkaz klíčů), což znamená, když máte ke svým BTC soukromý klíč, máte jistotu, že jsou skutečně vaše. A jde také o samotné burzy a směnárny, které by tak měly být vystaveny určitému stress-testu, díky kterému by se mělo ukázat, že skutečně vlastní daný počet mincí a nepodvádí.

Bank run

Tato iniciativa si zaslouží pozornost už proto, že zvyšuje povědomí vlastníků BTC i dalších kryptoměn ohledně toho, kdy se stávají skutečnými majiteli daných mincí. Dále testuje burzy, čímž vlastně snižuje riziko toho, že některá z burz bude dlouhodobě podvádět a držet mnohem menší množství BTC, než jaký na ní její uživatelé drží a obchodují. To by následně mohlo vyvolat panický výběr/prodej, známý z bankovního prostředí coby run („nájezd”) na banku.

V případě bank runu, jde o situaci, kdy lidé ztratí důvěru v solventnost banky a začnou hromadně vybírat své vklady. V současné době banky nevlastní ani zlomek vkladů svých klientů (ale pouze několik jednotek procent), a kdyby k něčemu takovému opět došlo, mohlo by to v krajním případě spustit další krizi.

Závěr

Dnes je kulaté 10leté výročí od vytěžení prvních BTC mincí v tzv. genesis bloku. Za tu dobu bylo vytěženo přes půl milionu bloků a aktuálně tak máme v oběhu až 17 460 775 BTC z celkových 21 milionů. V tento den část držitelů Bitcoinu, ale i dalších kryptoměn, na celém světě vybírá své mince na vlastní peněženky a stávají se tak jejich skutečnými vlastníky.

Tuto iniciativu známou jako Trace Mayerův Proof of Keys plán by měli podpořit především všichni hodleři. Vzpomeňte si na případy zkrachovalých burz a nebo bank runů. Jedině když BTC držíte na peněžence, ke které vlastníte soukromý klíč, vlastníte Bitcoin.

-Kytka

Dále si můžete přečíst:

[Návod] Jak darovat kryptoměny k Vánocům? Vytvořit papírovou peněženku (paperwallet) je velmi snadné!

Zdroje:
https://www.proofofkeys.com/
https://www.blockchain.com/

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na