[Návod] Jak darovat kryptoměny k Vánocům? Vytvořit papírovou peněženku (paperwallet) je velmi snadné!

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • TRON zpět v top 10 • Gemini spouští pojišťovnu pod jménem Nakamoto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Polední zprávy] • Na trhy míří další USDC za 20 mil. USD • eToro plánuje vydat vlastní debetní kartu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Polední zprávy] • Trhy zažívají bull run • Bitcoinová velryba přesouvá 1 mld. USD v BTC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz
Jako první jsem na CZ/SK scéně přinesl témata jako motivace, osobní rozvoj a bohatsví, nejen po stránce finanční, na naše kryptoweby. Postupně mě však moje vášeň pro kryptoměny dovedla k tomu, že jsem začal stále častěji psát také o nich a nakonec jsem založil to, co tu chybělo - web zejména pro hodlery - KryptoHodler. Na Kryptomagazínu.CZ působím od začátku roku 2018.

Vánoce se pomalu, ale jistě blíží a my jako správní kryptonadšenci začínáme přemýšlet o tom, zda letos neobdarujeme své přátele nebo rodinné příslušníky nějakou kryptoměnou. A jak už název článku napovídá, ideální volbou je pro tyto účely papírová peněženka. Samozřejmě vám tento článek poslouží i v případě, že si chcete vytvořit paperwallet pro sebe. Ukážeme si, jak si papírovou peněženku bezpečně a rychle vytvořit a máme pro vás i tip na to, jak lze Bitcoin (či jiné altcoiny) darovat opravdu originálním způsobem.

Samozřejmě se nemusíte omezovat jen na Vánoce. Darovat Bitcoin je možné i při jakékoli jiné příležitosti, jako jsou např. narozeniny, výročí, či příchod nového člena rodiny na svět. Než však přikročíme k návodu, máme pro vás několik důležitých poznámek.

Několik rad úvodem

  • Tištěná peněženka je velmi náchylná na vodu či oheň, proto zvažte její zatavení do fólie nebo jiný způsob ochrany a také si můžete udělat více kopií, které rozmístíte na různá místa.
  • Nezapomeňte, že musíte vytvořit paperwallet pro vámi zvolenou kryptoměnu. Nelze tedy odeslat např. BTC na LTC veřejnou adresu nebo naopak! Nebyli byste první, kdo takto omylem spálil své kryptoměny.
  • Nepoužívejte jednu peněženku opakovaně, ale vždy si vytvořte novou, jakmile svůj privátní klíč někam zadáte. Na novou peněženku si pošlete svůj případný zůstatek ihned po provedení odchozí transakce.
  • Svůj soukromý klíč nikomu nesdělujte, nezapisujte si ho do počítače či mobilu a ani si nepořizujte fotky. Snažte se ho držet v bezpečí.

Více bezpečnostních zásad si přečtěte v tomto článku.

Jak darovat kryptoměnu

Nejprve zvolte, jakou kryptoměnu někomu věnujete. Mohli bychom uvažovat i o jiných kryptoměnách, ale vzhledem k tomu, že Bitcoin je přece jen nejbezpečnější a nejvhodnější pro dlouhodobé držení, tak jsme si ho vybrali a totéž doporučujeme i vám. Zejména ho upřednostněte tehdy, pokud jej chcete dát někomu, kdo ještě žádnou kryptoměnu nemá. BTC je zkrátka základ a jako dárek dobrá volba.

Způsob č.1. – Pro vytvoření dárku použijte Finex.cz

(toto je sponzorovaný spot)

Udělejte svým blízkým radost a darujte jim Bitcoin. Stačí si na webu Finex.cz vytvořit dárkový poukaz, nabít ho Bitcoiny a pak už je jen na vás, koho obdarujete.

Mnoho různých designů

Na Finex.cz si můžete vybrat z několika designů peněženky. Od oranžových a žlutých přes zelené, vánoční červené a černo-bílé.

Otevřít generátor dárkových poukazů

Do dárkového poukazu online dopíšete pro koho je, napíšete přání a vytisknete ho na vaší tiskárně.

Na adresu z dárkového poukazu následně sami pošlete BTC. Na rychlý nákup Bitcoin můžete použít českou směnárnu Freecoin a pokud to chcete bez poplatků, doporučujeme využít Coinbase Pro (GDAX). Návod najdete zde:

(článek pokračuje pod odkazem)

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny bez poplatků

Nakonec na stránce Finex.cz požádejte o zaslání návodu na vyjmutí BTC z poukazu. Formulář je zelený a vypadá takto:

navod finex email

Způsob č.2. – Vytvořte si paperwallet sami

Kryptoměnu nejprve nakoupíme, poté si vygenerujeme paperwallet, vytiskneme nebo přepíšeme veřejnou adresu a klíč, pečlivě zkontrolujeme a na veřejnou adresu odešleme zakoupené mince. Následně na webu https://www.blockchain.com/explorer zkontrolujeme, že BTC dorazil a můžeme zabalit a někomu darovat. V závěru článku vám ještě nabídneme tip na super tajný „pirátský poklad”.

Začít můžete tím, že půjdete na některou kryptoburzu, např. Coinbase (návod zde), a nakoupíte Bitcoin (popř. jiné kryptoměny). Darujte tolik, aby to odpovídalo vašim finančním možnostem a povaze dárku. Ideální je zvolit nějaké kulaté číslo, ale lze také do částky zakomponovat významné výročí či narozeniny, apod.

Z Coinbase Pro (dříve GDAX) odešlete BTC na veřejnou adresu peněženky bez poplatků. (Jak ji vytvořit si hned řekneme.) To vám tuto část usnadní, protože nebudete muset odečítat poplatky a riskovat, že se něco pokazí a do peněženky nepřijde přesná (kulatá) suma.

Jak vytvořit papírovou peněženku (paperwallet)

Druhým krokem je bezpečná offline tvorba papírové peněženky. Paperwallet je psaná nebo tištěná forma zálohy kombinace veřejné adresy a privátního klíče. Kdo vlastní privátní klíč, vlastní i kryptoměny, které jsou na dané veřejné adrese uzamčeny na blockchainu vybrané kryptoměny.

My použijeme generátor z webu https://walletgenerator.net/, ale sami si snadno najdete i jiné možnosti s jiným designem. Jen se vždy ujistěte, že se jedná o ověřený web. Samotný postup bude velmi podobný.

Vstupte na stránku walletgenerator.net a klikněte na „download this website from Github” – do počítače se vám stáhne složka zabalená v zipu.

Vypněte internet (důležité!), připojte tiskárnu, otevřete staženou složku „WalletGenerator.net-master.zip” a spusťte soubor „index.html”.

Nyní se vám ve vašem prohlížeči otevřel open source paperwallet generátor offline, díky čemuž bude tvorba peněženky bezpečnější. Jezděte myší po monitoru, dokud odpočet nedojede až do 0.

Rozklikněte si záložku „Paper Wallet”. Vpravo nahoře si zvolte pro jakou kryptoměnu chcete peněženku vytvořit. Stránka se chlubí 197 podporovanými kryptoměnami, bohužel jsou to většinou úplně neznámé shitcoiny. Pokud chcete, můžete si zvolit také heslo, ale není to nutné. O něco níže vpravo již vidíte tlačítko „Print” (tisk).

Jakmile máte peněženku hotovou, můžete kliknout na „Print” a peněženku si vytisknout. Doporučujeme udělat alespoň dvě kopie, které schováte na různá místa. Místo tisku můžete také použít paměťovou kartu nebo papír.

Až budete hotovi, přejděte na jinou stránku a poté si ze svého prohlížeče vymažte nedávnou historii vč. mezipaměti a pak vypněte (restartujte) počítač i tiskárnu.

Peněženku si dobře uschovejte a dodržujte bezpečnostní pravidla uvedená v tomto a dalších článcích. Pro vyšší bezpečnost můžete použít čistý OS, nové nezavirované PC a tiskárnu. Pokud jste extrémně paranoidní, můžete po vytvoření peněženky vše pečlivě rozbít kladivem a následně zakopat. Protože by to však bylo neekologické, zkuste raději vymazat mezipaměť prohlížeče i tiskárny, popř. tiskárnu nadále používejte pouze s vypnutým internetem.

Originální dárek

Nyní se zaměřme na to, jak kryptoměny darovat kreativním a originálním způsobem. Samozřejmě můžete použít obyčejnou obálku nebo dárkové balení, do kterého paperwallet zabalíte. Proč ale nedarovat vkusnou drobnost, která obdarovanému zároveň poslouží coby nenápadný úkryt privátních klíčů s darovanými Bitcoiny?

Zvolit lze jakýkoli předmět, který bude dlouhodobě umístěn někde na poličce nebo třeba na zdi. Ideálně něco drobného a nenápadného, jako jsou hodiny, zarážka na knížky, nebo třeba obrázek. Pokud se navíc rozhodnete použít kovový předmět a kvalitní trvanlivý lakový fix nebo do něj adresu a klíč rovnou vyryjete, můžete docílit velmi odolného výsledku. Klíč se však snažte co nejvíc ukrýt, aby ho někdo náhodně neobjevil.

Pirátská loď – hledání pokladu!

Inspirovat se také můžete třeba tímto tipem. Zakupte dva obrázky s nějakým pěkným motivem nebo rámečky, do kterých vložíte rodinné fotky či vlastní výtvory apod. My jsme zvolili motiv pirátské lodi.

Veřejnou adresu napište tenkým permanent makerem (či jiným vhodným fixem, který časem nevybledne) na zadní stranu rámečku (obvykle dřevotřísková destička). Privátní klíč rozdělte na dvě stejně dlouhé části a každou z nich pečlivě zapište, tentokrát však z vnitřní strany. Ujistěte se, že nápis neprosvítá skrz motiv obrázku.

Na vnitřní stranu destičky uvnitř rámečku, kde jste klíč napsali, můžete nalepit list papíru (ideálně rovnoměrně potištěného tmavým tiskem), čímž docílíte, že se ke klíči nikdo nedostane, aniž by neprolomil tuto „pečeť.” Lepidlo či oboustrannou lepicí pásku pochopitelně nanášejte pouze na okraje, aby klíč zůstal čitelný. Pokud se vám to zdá příliš zastaralé, můžete použít paměťové karty.

Díky tomu, že nemusíte nic tisknout, ještě víc zvýšíte bezpečnost tvorby peněženky, protože se nemusíte obávat uložení tisku v paměti tiskárny apod. Dbejte však na pečlivost při zápisu každého znaku, protože máte jen jeden pokus a výsledek samozřejmě několikrát pečlivě překontrolujte! První znak privátního klíče můžete napsat trochu větší, aby bylo zřejmé, která část je začátek.

Obrázky sestavte a je hotovo! Nyní máte zajímavý dárek, který zároveň ukrývá klíč k pokladu. Tajemství znáte jen vy a obdarovaný, kterému do balíčku s dárkem nezapomeňte přibalit mapu pokladu, aby věděl kde má klíč hledat, jak ho použít k odemknutí mincí a kolik se jich uvnitř ukrývá. Připište i doporučení, aby poklad nechal náležitě dlouho ležet v úkrytu, dokud jeho cena pořádně nestoupne.

Již brzy najdete na Kryptomagazínu článek, který bude sloužit obdarovanému jako návod k darované kryptoměně. Jakmile ho dokončíme, bude k dispozici na našich stránkách.

Závěr

Darovat kryptoměny není složité a díky paperwallet to zvládne každý. Nemusíte se držet jen běžné tištěné verze, ale můžete trochu popustit uzdu své fantazii. Když k ukrytí privátního klíče použijete nějaký dekorativní předmět, lze vytvořit skutečně originální a zároveň hodnotný dárek, který potěší.

Při jeho tvorbě buďte obzvlášť opatrní a pečliví, aby vámi obdarovaná osoba svůj „pirátský poklad” skutečně nalezla tam, kde jste ho v dobré víře ukryli. Nemusíte se držet našeho kreativního řešení. Zkuste sami vymyslet něco originálního. Budeme rádi, když se s námi o své nápady podělíte do komentářů pod tímto článkem.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Nejnovější články

7 pravidel, která musíte znát při nakupování kryptoměn (1/2)

V tomto článku si projdeme 7 základních pravidel, které byste měli znát a řídit se jimi, pokud plánujete nakupování...

18.01.20 Večerní přehled trhu: Bitcoin, Ethereum, NEO – Stagnace nebo strategický růst?

Bitcoin dnes znovu na 8 900 USD. Boj o 9 000 USD stále trvá. NEO a Ethereum v roce 2020 posílilo rovněž o 38%. Současné...

Elektroauto Tesla se stane bitcoinovým uzlem

Bitcoinoví nadšenci se před nedávnem rozhodli vyzkoušet své elektrické vozidlo Tesla jako full node Bitcoinu a fungovalo to. Auta společnosti Tesla se tak dokáží ...

Bitcoin halving a vše kolem něj

V dnešním článku se podíváme na téma, které zajímá takřka celou bitcoinovou komunitu zejména s ohledem na to, jak se v souvislosti s ním...

[Přehled trhu] 18.01 Bitcoin za 9 000 $, ETC na 14měsíčním topu [BTC] 2,6 % •[BCH] 14 % •[ETC] 40 % •[LSK] 20 %

Bitcoin včera posílil a dostal se na 9 000 USD. Ethereum Classic po forku na 14 měsíčním maximu. Bitcoin Cash může dosáhnout nové maxima...

Doporučujeme

[Večerní souhrn článků] • Cena Bitcoinu již v roce 2020 vzrostla o 25% • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

[Hot news] Zcash nyní podporuje anonymní transakce na chytrých telefonech

Vývojáři z Electric Coin Company, která je oficiálním tvůrcem společnosti Zcash, vydali kompletní sadu pro vývoj softwaru, který umožňuje provádět anonymní transakce na mobilních...

[Polední zprávy] • TRON zpět v top 10 • Gemini spouští pojišťovnu pod jménem Nakamoto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Po kratší pauze včera se...

[Večerní souhrn článků] • Burza Liquid ruší prodej kryptoměny GRAM od Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...