Bývalý řecký ministr financí: nahrazení fiat peněz bitcoinem by bylo “noční můrou”

4.5
(2)

Ruku v ruce s tím, jak se ve světě stále rozšiřuje přijímání kryptoměn, se hodně mluví o jejich využití jako prostředku směny a o tom, jak bude jejich decentralizovaná povaha využita k nalezení svobody mimo vládní kontrolu.

V rozhovoru pro portál Kitco news bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis promluvil o svých názorech na kryptoměny, zejména na bitcoin a podělil si o svůj pohled na zlato a digitální měny centrálních bank (CBDC).

Christine Lagardeová: Kryptoměny jsou bezcenné

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová před nedávno uvedla, že si myslí, že “kryptoměny jsou bezcenné”. V souvislosti s jejím tvrdým postojem Varoufakis sdělil, že má pravdu, pokud mluvíme o jejch roli jako prostředku směny. Jen velmi málo lidí totiž kryptoměny používá k tomu, aby prováděli transakce.

“Většina lidí, kteří je skutečně kupují nebo používají, je převádí. Je to investice, jejíž hodnota většině uživatelů bitcoinu slouží ke spekulaci”

V důsledku toho se bývalý ministr financí domnívá, že kryptoměny, jako je Bitcoin (BTC), nenahradí fiat měny:

“Nemyslím si, že by kryptoměny jako Bitcoin někdy nahradily fiat měny. Neměly by, nemohou a byla by to noční můra, kdyby se tak stalo”

Hodnotu vidí v technologii blockchain

Varoufakis si dále myslí, že centrální banky bez technologie podobné blockchainu zůstanou pozadu. Ministr financí poukázal zejména na to, že čínská centrální banka již začala zavádět vlastní digitální měnu a vidí její výhody.

Věří, že ostatní země budou chtít následovat jejího příkladu, pokud jde o usnadnění mezinárodního obchodu pro čínské vývozce.

“Evropská centrální banka chce přejít na digitální euro a má k tomu pobídku. Pokud to neudělají, budou za čínskou centrální bankou a čínskou digitální měnou zaostávat”

Ačkoli se Varoufakis domnívá, že Evropská centrální banka je pod vlivem komerčních bank ve Frankfurtu, Paříži a Londýně, což jí v současné době brání učinit nějaký krok, pokračoval myšlenkou, že on sám je zastáncem toho, aby se v souvislosti s digitálními měnami centrálních bank používala technologie blockchain. Mluví zejména o poskytnutí určité míry transparentnosti, aby všichni věděli, kolik peněz je v systému a centrální banka nemohla vytvářet likviditu, aniž by nesdělila, kolik peněz vytvořila.

Závěr

Na závěr svého rozhovoru bývalý ministr uvedl, že v důsledku toho nemohou existovat apolitické peníze, jako je bitcoin a mýlí se i všichni ti, kteří věří, že řešením vládní moci je navázat kapitál na cenu zlata nebo stříbra. Na celý rozhovor se můžete podívat pod přiloženým odkazem [1].

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
emkey21

Takže když někdo nabídne 10.000 BTC za jídlo a někdo jiný poptávané jídlo koupí za fiat a pak ho vymění za nabízené BTC, tak to není SMĚNA? 😀

Kenny

Nazor byvaleho ministra financi ohledne financi a obzvlast kryptomen ze zeme, ktera ma dluh nebyvalych rozmeru (a evidentne je to moc netrapi), pro me moc velkou vahu nema, spis zadnou. Navic podporuje zavedeni CBDC, to mluvi za vsechno, co je tento clovek zac.

FC Slaboj Višněhrad

Jako “digitální zlato” je BTC fajn, ale jako měna se samozřejmě použít nedá. Neumíme žít v hyperdeflaci, ekonomika by nejspíš naprosto zkolabovala (resp. by se to muselo nějak obejít).

Kenny

To ze by mel BTC nahradit stavajici meny/system v kratkem horizontu je samozrejme blbost. Je tu nabidka teto alternativy a moznosti vyuziti. Jen cas a praxe ukaze k cemu ze se to hodi a k cemu ne. Nemluve o tom, ze to bude zazivat i svuj vyvoj, ale to je jeste beh na hodne dlouhou trat. Je to vsechno stale hodne na zacatku.

spot_img