Občané EU jsou důrazně proti CBDC, ale co kryptoměny?

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Kryptoměny už CBDC položily? Evropská centrální banka (ECB) již nějakou dobu zkoumá a diskutuje o projektu CBDC s názvem Digitální euro. Zahájila veřejnou konzultaci s cílem porozumět společným potřebám a očekáváním ohledně digitálního eura. Zpětná vazba byla extrémně negativní.

Nežádoucí CBDC

Jedná se o druhou konzultaci, kterou centrální banka zahájila. Již ta první odrážela společné obavy: lidé chtějí, aby jejich platby zůstaly soukromé. Na to banka uvedla, že „zcela anonymní digitální euro není žádoucí“.

Nyní se ve zpětné vazbě od veřejnosti objevují rozzlobené komentáře proti digitálnímu euru stránku po stránce. Stejně jako poprvé se za konzultací skrývají Němci.

Zatím se jí zúčastnilo více než 11 000 evropských občanů a všeobecně panuje názor, že digitální euro by bylo nástrojem totalitních opatření a „dalším omezením práv občanů“, protože „bude možné kohokoli odpojit od zdroje peněz, jak nám to nedávno předvedli v Kanadě“, řečeno slovy jednoho z uživatelů.

Většina komentářů se obává, že CBDC zlikviduje hotovost, a uvádí, že „hotovost je částečným znakem nezávislosti“ nebo že chtějí mít možnost utratit svou hotovost:

„Hotovost znamená svobodu, digitální měna představuje kontrolu nad občany EU. Každý občan má právo na hotovostní platby a má právo zůstat offline.“

Fixace na hotovost je poněkud zvláštní. Zaprvé proto, že ECB již objasnila následující:

„Ne, digitální euro by hotovost doplňovalo, nikoliv nahrazovalo. Hotovost bude v eurozóně k dispozici i nadále.“

CBDC a nedůvěra v banky

Někteří lidé se však vyjádřili, že slibům banky prostě nevěří a považují to za projev systematického převálcování a zákazu ostatních měn na kontinentu, který se nakonec promění v úplné vymýcení hotovosti.

Co je však na některých komentářích opravdu zvláštní, je to, jak mechanicky mnohé z nich znějí. Několik z nich zapne botový alarm, další pak dělají věci jako např:

anonymouscomment
Komentář od občana EU

Netřeba dodávat, že 11 000 není ani zdaleka číslo, které by reprezentovalo evropskou populaci. Bez ohledu na skečové komentáře je jich několik docela chytrých a vznášejí důležité připomínky.

Pro Libertate, Institut práva a občanských svobod z České republiky, napsal prohlášení:

„Zavedení digitálního eura nemá žádný finanční ani jiný ekonomický smysl. Svým způsobem jde o návrat k systému ECU, který byl před zavedením eura opuštěn. Tento krok si logicky vyžádá přijetí dalších represivních norem EU, které budou pod sankcemi kontrolovat a regulovat držení a používání měn jiných zemí. Jediným skutečným smyslem a cílem je tak posílení kontrolní a represivní role Unie nad finančním trhem, která byla vlastní totalitním komunistickým státům před rokem 1989.“

A další zpochybňovali demokracii:

„Jsme ještě v demokratické společnosti, že děláte tak zásadní změny?“

To je klíčový bod. Banka tvrdí, že „digitální euro musí být schopno uspokojit potřeby Evropanů“, takže co s těmito reakcemi hodlá dělat? A jak získají legitimní reprezentaci toho, co si myslí většina Evropanů?

Někteří uživatelé už byli natolik pesimističtí, že dodali, že ECB bude jejich připomínky proti ní ignorovat a dělat si, co se jí zlíbí.

Co kryptoměny?

Zdá se, že mnoho komentářů je proti přechodu plateb do digitálního světa. Člověka by mohlo zajímat, co si myslí o kryptoměnách. Zůstávají skeptičtí, nebo v kryptoměnách spíše nacházejí nástroj, jak se vyhnout tomu, čeho se obávají u vlád?

Jeden z uživatelů se vyjádřil takto:

„Pokud bude digitální euro generováno podobným způsobem jako bitcoin nebo ETH, vidím to jako něco velmi potřebného. Ale pokud budou eura vznikat z ničeho nic jako fiat, pak je lepší nechat to být a věnovat čas něčemu jinému. Věřím, že peníze by měly být prostředkem směny hodnot a jenom to, proto je nezbytná jejich anonymita (s výjimkou nezákonné příčiny) a generování € s podporou hodnoty.“

To je několik smíšených pojmů. Ale rozhodně by CBDC nebyl nic jako bitcoin. Nepřinesl by žádnou změnu měnové politiky a jejích otázek, ani by nebyl decentralizovaný.

Podle nedávných studií je Německo v roce 2022 zatím nejpřívětivější zemí ke kryptoměnám. Zpráva společnosti Gemini uvádí, že 53 % Němců je „zvědavých“ a 43 % Němců s vysokými příjmy již vlastní digitální aktiva.

Vzhledem k tomu, že Němci jsou těmi, kdo řídí zpětnou vazbu konzultace, mohlo by to signalizovat, že spíše přijmou krypto a vyhnou se CBDC. Pokud by však ECB provedla poctivý průzkum, mohli bychom se dozvědět více o tom, co si občané myslí.

Závěr

S pouhými 11 000 je těžké si představovat, jaký je opravdový názor většiny ohledně CBDC nebo kryptoměn. Jaký máte názor na CBDC vy? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img