„Už existují digitální platby:“ Evropská komise obdržela 11 000 veřejných komentářů k projektu CBDC

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Za necelé dva týdny po zahájení konzultačního procesu se převládající nálada veřejnosti k projektu CBDC v EU jeví jako značně negativní.

CBDC NE!

Nejen mnozí odborníci, ale také veřejnost v EU se v mnoha případech staví odmítavě k digitálni měně centrální banky (CBDC). Problémem je zejména omezení finanční svobody a nemožnost výběru hotovosti z banky. Absence hotovosti je problematická, když dojde k nepředvídatelné události, jako dnes vidíme na Ukrajině.

Konzultační proces předchází legislativnímu zvážení digitálního eura, které by mělo být naplánováno na rok 2023.

Za necelé dva týdny, které uplynuly od doby, kdy Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci iniciativy „Digitální euro pro EU,“ zanechalo na webu svou zpětnou vazbu více než 11 000 jednotlivců a organizací. Sekce zpětné vazby bude otevřena do 14. června.

Komentáře jsou odmítavé

Kontrola vzorku obsahu části veřejné zpětné vazby odhalila existenci určité nespokojenosti s projektem obecně. Několik příkladů si můžete přečíst níže:

„NE! Již existují digitální platební prostředky! K čemu je tedy CBDC […] ještě větší dohled, předcházení bank runů, závislosti a následného zotročení lidstva? To nezabrání praní špinavých peněz; toto již existuje ve velkém měřítku pro prvních 10 000 v mnoha daňových rájích, např. na Kajmanských ostrovech, Macau, Dubaji atd.,” uvedl anonym.

„Jsem proti digitálnímu euru pro EU,” napsal komentující, který se představil jako Michael Hagmüller. „Obávám se, že i zde mohou být ohroženy základní svobody a autoritářské vlády [by] pak měly naprostou kontrolu. Příklad maastrichtských kritérií ukazuje, že předchozí vlády pravidla nedodržují a s digitálním eurem by si stát mohl dělat se svými občany co chce a potlačovat jakoukoli opozici”

V několika dalších komentářích se objevují další argumenty proti. Někteří vyzvedávají kryptoměny, jako je Bitcoin, které nepotřebují centrální autoritu, jsou zcela decentralizované a nelze je měnit bez souhlasu většiny zůčastněných stran.

Objevují se pak i komentáře, které kromě nesouhlasu s CBDC vyjadřují, že dva největší hráči řídí EU, čímž trpí ostatní suverenní státy. Další komentář pak připomíná, že problémem mohou být především současné dluhové peníze, což CBDC neřeší.

Závěr

Sekce komentářů k digitálnímu je euru zaplavena negativními názory. Může, ale nemusí to nutně přesně odpovídat tomu, co si většina občanů v EU o CBDC myslí. Přesto je to signál pro politiky, že mnoho lidí je proti zrušení hotovosti za těchto okolností.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img