Čínská digitální měna představuje hrozbu pro Západ

3.4
(142)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Digitalizace měnového systému probíhá téměř po celém světě, kde největší hrozbu pro Západní svět představuje čínský digitální jüan. Ten je trnem v oku mnoha vládních organizací a podle některých představuje opravdovou hrozbu pro Západ.

Čínské CBDC dobývá svět

Čína již několik let aktivně pracuje na vývoji digitální měny vydané centrální bankou (CBDC), která se ze všech států po celém světě těší blízkému spuštění a implementování. Mnoho pozorovatelů v Číně ji někdy mylně přirovnávají ke kryptoměnám, jako je Bitcoin nebo Ethereum.

Ve skutečnosti se digitální jüan oproti klasickým kryptoměnám v mnohém liší, například v technologii distribuované účetní knihy blockchain. Díky silné centralizaci všech měnových autorit v Číně bude digitální jüan důležitým prvkem pro kontrolu nad společností.

Zbraň hromadné kontroly

Čína tak dostává „zbraň“, kterou bude moci kontrolovat všechny občany a společnosti v zemi, včetně těch zahraničních. Nejen že pomůže sledovat nelegální toky peněz a praní špinavých peněz, ale také může být digitální jüan použit k zavedení opatření měnové politiky na konkrétní regiony nebo různá odvětví.

Zjednodušeně to znamená, že čínská centrální banka a vláda získá další rozsáhlé nové funkce. Kontrolu nad společností v minulém týdnu umocnil také prezident, který zdůraznil potřebu regulovat společnosti, aby byla zachována sociální stabilita.

Digitální jüan spolu s obrovskou sítí technologií pro rozpoznávání obličejů, telefonních skenerů a otisků prstů představuje masivní eskalaci totalitní kontroly nad svými občany a domácími společnostmi v zemi.

Závěr

Čína a její digitální jüan trápí mnoho politiků po celém světě. Mnoho ekonomů a analytiků se obává, že by čínská měna mohla jednoho dne nahradit „silný“ americký dolar, který se v posledních několika měsících nejen kvůli světové pandemii jeví jako nestabilní.

Co si o tom myslíte vy? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů.

Máte-li jakýkoli dotaz, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 142

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
26 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
hanz12

Takže digitální dolar bude v pohodě. Velký bratr z USA nás určitě sledovat nebude. Líbí se mi „silný“ americký dolar, ale ten je jenom tak silný, jak má silnou světovou podporu, které může slabnout.

Libor

To je ale BLBOST !!!

Mašek

no už aby to bylo

YaRa

Co aby bylo? Regulace společnosti? Totalitní kontrola a represe? Lágry pro nepohodlné? Nebo co myslíte?

Poslední editace 3 let před přes YaRa
david

vy jste klasickej případ výplychu mozku. kdyby americké noviny napsali že jejich výsadek zjistil, že v Číně jedí malé děti, naše hloupá média to odpapuškovala, tak vy tomu věříte. Doporučuju vám si do Číny zajet..pak zjistíte o kolik napřed jsou ve všem a proč zaostalá USA, ekonomicky zcela na dně má strach.

DBE

Trolí farmy forever 👍

Vojtech

digitální chujan:-D

Vlastimír
Hodnocení článku :
     

vivat čína, jen tak dál

Roman

Vlastimír Vy jste blbý jako vaše jméno.

Boban.

Paráda. Takže činani budou mít digitální měnu a nepohodlní lidé tak budou moct být odříznuti od služeb i obchodu. To znamená, když někdo bude kritizovat vedení, tak si nic nekoupí. To je zlej stát ta Čína. Jenže zkuste se na to podívat i z druhé stránky, jsou “západní demokracie” jiné? Co by se asi tak stalo s digitální měnou za éry McCarthismu? To by hladem pochcípala spousta lidí a nebo dnes v Katalánsku. Škrtnutím pera, ale spíš kliknutím myší by bylo po protestech v Barceloně, protože by každej nepohodlnej měl co dělat, aby sehnal jídlo, když by byl bez peněz. Ale jo, pro naše rádoby novináře je potřeba psát o nebezpečí Číny a na nebezpečí které se stejnou věcí bude číhat na nás hodit bobka. Takovýchto novinářů se totiž nějaká podobná restrikce nebude užívat, oni totiž dobře vědí, kdo je jejich pán a chlebodárce. A nechci ani vědět, co se bude dít, až se do digitálních měn zapojí i Rusko, to bude teprv solokapr.

pietro

Tak pan Boban nám to vysvětlil…

Boban.

Nemáš zač. Ani se nepokoušíš to vyvrátit, protože dobře víš, jak to dopadne.

Jan

To takže je to ok, jo?

Miroslav

chcete,říci,že nás v dnešní době počitačů,nikdo nesleduje,a nemůže vás zablokovat? toje to samé.

Milan

Je to tak. V případě zavedení dojde k zakazu a propadu kryptomen podle studie az o 80%

Jirka
Hodnocení článku :
     

V článku by jste mohli uvést, kde je možné digitální juany nakoupit. Mám nějaká éčka a přemýšlel jsem o tom, že bych je přelil do nějaké měny s budoucností. Uvažoval jsem o australanu a nebo rublu…

Petr

správně, Jiříku, je “byste” nikoliv “by jste”. No nic, k tématu to není, ale prasit češtinu netřeba

Dad

Je fakt že pokud by padl Dolar jako rezervní světová měna a byl by teotreticky vystřídán digitálním Juanem (defacto i čímkoliv USA neposvěceným jiným), tak to je to pro USA průser a to tak že megaprůser. Tedy daleko větší průser než že si Čína kontroluje svoje nepohodlné občany. Asi tak to tedy z článku mám pochopit?

Pete

V čem se asi tak liší bezhotovostní platby a čínský centralizovaný blockchain počítaný čínskou vládou ? že by v ničem a tím pádem všechny hrozby platí možná hlavně pro Evropu, která v minulém století vyvolala dva celostvětové pogromy ?

Lojzík

Super, du nakupovat.

Vaclav

Zdravím, pisatel tohoto článku chtěl bezpochyby říci, že soudruzi v Číně to se svými lidmi myslí špatně a je tam absolutní totalita. Co napiše ten samý pisatel, až EU zavede digitálníi Euro? Můžete si dohledat informace, že na úplně stejné věci pracuje i ECB…

Jirka
Hodnocení článku :
     

Podle mých znalostí a zkušeností se mnohem méně bojím Číny, včetně její digitální měny, než USA.

uwgdu

At jdou čínští těžaři bitcoinu do prdele i s těma jejich papalášema,už aby s nimi za včasu někdo udělal pořádek než bude pozdě

josef

Od doby, kdy nemám v měšci zlato, stříbro a měď jsem systematicky okrádán, omezován, špehován . Prostě vyberte si. Od doby vzniku papírových poukázek (nejspíš Čína) a vzniku konta v bance s připojenými půjčkami, jsme opět otroci a nevolníci. Již nám nehrozí meč či kopí, ale finanční likvidace, nebo alespoň cukání za finanřní jho. Hrůza pomyslet na digitální o
peníze.

Josef

Když to udělají

Vaclav Horálek
Hodnocení článku :
     

Čína je prostě BEST. Musíme si přiznat že právě Regan a Thatcherová nastartovali ČÍNU. Bez těchto světových vůdců by se nikdy nepřestěhoval průmysl do ČÍNY.. Samozřejmě tomu napomohl Gorbačov ,když spustil 26,5,1987 kuponovou privatizaci. Již za dva roky se vyskytoval v Rusku hladomor a vzápětí rozpad Sovětského Svazu .Tehdá si v Číně uvědomili že ,transformace dle vzoru Ruska je smrtelná, a začali studovat poválečnou transformaci Německa. Tento způsob transformace přinesl nejen do země kapitál,,ale i vědomosti. Postupná konvertibilita měny zajistila stabilitu .Musíme si dnes přiznat,,že žák předstihl učitele. Myslím Německo. Vsadili na malou marži a začal rozmach ,který v dějinách světa nemá obdoby

spot_img