Top 5 článků za poslední týden + Bonusová zpráva dne

3.3
(3)

Pokud jste nestihli si přečíst všechny naše články za minulý týden, zkuste náš výběr top 5 článků plus bonusovou zprávu dne:

Cena bitcoinu poprvé v historii uzavřela sedmý týden v řadě v červených hodnotách

Panika z minulého týdne, částečně pramenící z krachu terra (LUNA) a UST, vyústila v další týdenní svíci uzavřenou v červených číslech pro bitcoin. Je to vůbec poprvé, co cena největší kryptoměny sedm týdnů po sobě zavřela v červených číslech. Zajímavostí je, že i 6 týdnů v řadě v červených hodnotách je něco, co se za celou historii BTC stalo pouze jednou. Došlo k tomu v roce 2014, tedy zhruba před 8 lety. Nejhorší obchodní den týdne přišel 12. května, kdy se BTC propadl z něco málo přes 30 000 USD na 25 300 USD. Jde o nejnižší cenu od prosince 2020. Navzdory okamžitému odrazu a návratu hodnoty o několik tisíc dolarů zpět nahoru před koncem týdne, Bitcoin stále uzavíral týdenní svíčku níže než tu předchozí. Král kryptoměn tak vytvořil svou nejdelší medvědí týdenní séri.

Regulační orgány EU využívají nedávné situace kolem Terra Luna k prosazení digitálního eura

Mnozí budou považovat volatilitu vyvolanou útokem na algoritmicky podporovaný stablecoin UST za důvod ke zvýšení regulace stablecoinů. Vzhledem k tomu, že se během několika dní vypařila hodnota UST v hodnotě 16 miliard dolarů, je těžké polemizovat s voláním po větší ochraně investorů. Janet Yellen během krize vystoupila před výborem amerického ministerstva financí, britské ministerstvo financí potvrdilo své přání regulovat stablecoiny a nyní se do hry vložila i EU. Fabio Panetta z Evropské centrální banky (ECB) a osoba pověřená vývojem CBDC pro Evropu uvedl:

“Nedávný vývoj na trhu s kryptoaktivy ukazuje, že je iluzí věřit, že soukromé nástroje mohou fungovat jako peníze, když je nelze kdykoli převést v paritě na veřejné peníze… Neexistuje žádná záruka, že stablecoiny bude možné kdykoli vykoupit v paritě, právě minulý týden největší stablecoin na světě dočasně ztratil vazbu na dolar.”

Generální ředitel FTX: Bitcoin, jako platební síť, nemá budoucnost

Podle nedávno zveřejněné zprávy deníku Financial Times (FT) je Sam přesvědčen, že blockchain největší světové kryptoměny se stále potýká s vysokou neefektivitou transakcí a představuje obrovský problém pro životní prostředí. Největším problémem a omezením je, podle něj, systém ověřování transakcí proof of work, který BTC používá. Aby se krytoměna stala efektivním platebním prostředkem, je třeba, aby její blockchain zvládal miliony transakcí. Bankman-Fried také blockchainu vytkl vysokou spotřebu energie při těžbě. Přestože burza FTX již dříve zahájila projekty zaměřené na snížení uhlíkového efektu těžby kryptoměn, (včetně solární těžby nebo využívání uhlíkových offsetů ke kompenzaci emisí společnosti), Bankman-Fried říká, že to nestačí.

Analytici si všímají paralely s březnem 2020, bude tomu letos jinak?

Analytici na krypto i tradičních trzích zaznamenali některé překvapivé podobnosti mezi nedávným poklesem a poklesem způsobeným pandemickou panikou v březnu 2020. Skutečnou otázkou je, zda jde o začátek většího poklesu, nebo zda dojde k výraznému odrazu jako v roce 2020, který vedl k rozšířenému býčímu běhu na krypto i akciových trzích. 50denní klouzavý průměr (MA) finančních investic, nemovitostí a investic do technologií se blíží úrovním přeprodanosti, jenž tu byly před více než dvěma lety. V březnu 2020 byly tyto úrovně 0, 0 a 1 ve srovnání s 2, 3 a 4 dosud v květnu, na základě údajů od Fidelity Investments. Ředitel globálního Macroa Jurrien Timmer ve středečním tweetu označil březen 2020 za „jedno z nejvíce přeprodávaných období v historii trhu“.

K přechodu Etherea na PoS by mělo dojít v srpnu

Dlouho očekávaná migrace Etherea na konsensuální mechanismus proof-of-stake (PoS), jež je stále posouvána, může přijít už v srpnu. Preston Van Loon, hlavní vývojář sítě Ethereum, řekl účastníkům konference Permissionless, že pokud vše půjde podle plánu, k přechodu, známému jako The Merge, by mohlo dojít již během měsíce srpna. Pokud bude The Merge úspěšně implementováno v srpnu, konečným mezníkem na plánu bude upgrade sharded chains, který má být spuštěn na začátku roku 2023. Do té doby však bude síť i nadále využívat vrstvu 2. sítě jako Polygon a Optimism, aby zvládla škálovatelnost a vysoké objemy transakcí.

Bonusová zpráva

Kryptoměny jsou “bezcenné”, říká prezidentka Evropské centrální banky

Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky, varovala, že kryptoměny jsou bezcenné a měly by být regulovány. Podle ní regulace tohoto sektoru zabrání lidem, aby na kryptoměny vsadili své životní úspory.

“Můj extrémně skromný názor je, že kryptoměny jsou bezcenné. Nejsou založeny na ničem a neexistují žádná podkladová aktiva, která by sloužila jako bezpečnostní kotva”

Lagardeová dále uvedla, že vždy tvrdila, že tyto druhy aktiv jsou vysoce spekulativní a extrémně rizikové a obává se o osud těch, kteří nechápou rizika, že “můžou přijít o všechno”. Lagardeová zdůraznila, že do digitální měny nikdy neinvestovala, což není překvapivé vzhledem k tomu, že stejný názor zastávají i další odborníci na bankovnictví a finance. Dodala ovšem, že její syn do kryptoměn investoval a neuspěl. Naopak podporuje digitální euro, které by mohlo být zavedeno do roku 2026 a aktuálně se nachází ve fázi přezkumu. Jelikož ECB zintenzivňuje spolupráci se zúčastněnými stranami, fáze zavádění může začít až koncem roku 2023. [1]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img