Regulační orgány EU využívají nedávné situace kolem Terra Luna k prosazení digitálního eura

4.5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Mnozí budou považovat volatilitu vyvolanou útokem na algoritmicky podporovaný stablecoin UST za důvod ke zvýšení regulace stablecoinů. Vzhledem k tomu, že se během několika dní vypařila hodnota UST v hodnotě 16 miliard dolarů, je těžké polemizovat s voláním po větší ochraně investorů.

Regulační orgány: Jsou pouze teorie

Identita útočníka na UST je v současné době neznámá. Existuje mnoho teorií, ale v tuto chvíli neexistuje žádný pádný důkaz, který by naznačoval zapojení vlády nebo institucí. Společným znakem teorií však je, že cílem bylo vyvolat nestabilitu na trhu stablecoinů, aby se urychlilo přijetí CBDC.

Janet Yellen během krize vystoupila před výborem amerického ministerstva financí, britské ministerstvo financí potvrdilo své přání regulovat stablecoiny a nyní se do hry vložila i EU. Fabio Panetta z Evropské centrální banky (ECB) a osoba pověřená vývojem CBDC pro Evropu uvedl:

“Nedávný vývoj na trhu s kryptoaktivy ukazuje, že je iluzí věřit, že soukromé nástroje mohou fungovat jako peníze, když je nelze kdykoli převést v paritě na veřejné peníze… Neexistuje žádná záruka, že stablecoiny bude možné kdykoli vykoupit v paritě, právě minulý týden největší stablecoin na světě dočasně ztratil vazbu na dolar.”

Úspěch, pouze když…

Jasným důvodem pro mrazivý přístup ke kryptografickým stablecoinům je skutečnost, že žádná jiná měna se v tomto prostoru zatím reálně neprosadila. Více než 99 % všech stablecoinů v oběhu je kryto americkým dolarem, nikoliv britskou librou, eurem nebo nespočtem dalších fiat měn.

Následující graf ukazuje, jaký podíl na trhu kryptoměn tvoří nejvyšší fiat systém.

Podíl nejvyššího fiat systému na trhu kryptoměn | Zdroj: The Block

Průběžné zprávy z tradičních médií se zaměřují na dopad bitcoinu na životní prostředí a na výhody proof of stake namísto proof of work.

Veškeré zveřejněné zprávy CBDC se zaměřují na model proof of stake s minimální spotřebou energie. Panetta dodal, že “digitální euro “může být úspěšné pouze tehdy, pokud potenciální uživatelé zjistí, že přidává hodnotu k současným platebním možnostem”.

Závěr

Že vlády a regulační orgány jsou obecně otevřeně proti kryptoměnám a mnohdy i stablecoinům, není překvapivé, ale myšlenka, že by za útokem stála vláda je při nejmenším zajímavá. Co myslíte vy? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img